Hladiny řek, které se zvedly po pátečním vydatném dešti, začínají většinou klesat. Bdělost nadále platí na sedmi tocích. Situace by se ale mohla změnit v neděli, kdy má začít opět více pršet. Kvůli tomu opět stoupnou hladiny řek, na nichž může být překročen první nebo druhý povodňový stupeň, na menších tocích dokonce třetí stupeň "ohrožení", informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

První stupeň (bdělost) v sobotu ráno platil na Malši v Římově a Roudné, na Opavě v Děhylově, na Třebůvce v Loštici, Romži ve Stažisku, Brodečce v Otaslavici, Hloučele v Plumlově a na Moravě ve Strážnici.

V poledne nastala bdělost na Moravě v Lanžhotě. Od půlnoci tam šla hladina nahoru o 70 centimetrů. Nárůst hladiny je patrný ještě na Svratce v Brně. Nyní její hladina dosahuje 85 centimetrů, zatímco o půlnoci to bylo o přibližně o čtvrt metru méně.  

Podle meteorologů zatím nejvíce napršelo v severovýchodních Čechách. V neděli ráno očekávají slabé srážky na téměř celém území Česka, přesto by měla většina rozvodněných toků nadále mírně klesat, stoupnout by mohly jen místy.

Nejvíce naprší v Beskydech a Jeseníkách 

Na Moravě a ve Slezsku má však v neděli přes den napršet dalších deset až 30 milimetrů srážek, v Beskydech dokonce až 50 milimetrů. Srážky bude na východě Čech doprovázet také silný vítr, který může v nárazech foukat rychlostí až 90 km/h.

Hladiny menších řek se proto rychleji zvednou a očekává se překročení úrovní prvního a druhého stupně. To se týká hlavně řek na návětrných stran Jeseníků a Beskyd, především v povodí Olše a Ostravice, doplnil ČHMÚ. "Zde se vzhledem k vysokému nasycení povodí i předpovídaných úhrnů srážek dá předpokládat rychlý rozvoj povodňové situace," varují meteorologové. Intenzivní srážky budou na Moravě pokračovat i začátkem příštího pracovního týdne.

"Večer, během noci a v neděli má opět silně pršet," řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Rozsáhlé povodně ale podle něj nehrozí. Je ale možné, že se toky v některých místech vylijí z koryt a může dojít například k zatopení sklepů a zahrad. "To se týká těch nejohroženějších lokalit," řekl. 

V souvislosti se zvedající se hladinou Odry jsou v pohotovosti i moravskoslezští hasiči. V Ostravě-Koblově, části zvané Žabník, která je vodou vždy ohrožena jako první, začali v pátek odpoledne budovat protipovodňovou hráz. "Jde o preventivní opatření, které souvisí s nepříznivou prognózou v nejbližších hodinách," řekl ČTK mluvčí hasičů Petr Faster. 

ČHMÚ vydal pro Zlínský a Moravskoslezský kraj výstrahu před extrémními srážkami a povodňovým ohrožením, která platí od sobotního večera až do odvolání. V celkem sedmi krajích ve východní polovině Česka pak upozorňuje na silný vítr, který by měl polevit až v neděli večer.

V sobotu bude na celém území oblačno až zataženo, první déšť by se večer měl objevit především na východě území. Teploty se budou pohybovat nejčastěji kolem 12 stupňů Celsia.

V noci se do Česka bude nasouvat tlaková níže od Balkánu přes Slovensko, která přinese trvalý déšť. Nejnižší teploty mohou ráno klesnout ke třem stupňům, v odpoledních hodinách pak vystoupí na 7 až 11 stupňů.

Výhled na příští týden neslibuje výraznou změnu, stále bude oblačno, přechodně polojasno. Postupně by se ale mělo mírně oteplovat na 17 stupňů během nadcházejícího víkendu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist