Noční vydatný déšť zvedl hladiny dvou jihočeských řek až na třetí povodňový stupeň. Ohrožení ráno platilo na Malši v Pořešíně a Černé v Ličově na Českokrumlovsku. První stupeň, bdělost, je na Malši v Římově na Českobudějovicku. Dopoledne začala voda na obou tocích klesat, v Pořešíně i Ličově k 11:00 platil už jen druhý stupeň povodňové aktivity.

Bdělost byla nově vyhlášena na Malši v Roudné a Stropnici v Pašinovicích. Informuje o tom Český hydrometeorologický ústav na svých stránkách. 

Již ve čtvrtek večer museli hasiči na Českokrumlovsku čerpat vodu ze dvou zaplavených sklepů, řekla ČTK mluvčí hasičů Vendula Matějů. Dnes mezi 05:00 a 06:00 monitorovali říčku u Trhových Svinů a na Kaplicku. Zjišťovali, zda pod mosty neuvízly velké kmeny nebo jiné překážky, které by bylo třeba odstranit, doplnila. Podle jejích informací byl třetí povodňový stupeň v Pořešíně po 7:15 odvolán.

Vydatný déšť na jihu Čech meteorologové předpovídají až do dnešního poledne. Povodňovou pohotovost vyhlásili do dnešních 18:00.

Naprší až 50 mm

Meteorologové očekávají, že především na jihu Čech by vadatné srážky měly ustat až v druhé polovině víkendu. "V noci na pátek a během pátečního dopoledne očekáváme na jihu Čech vydatnější déšť. Srážkové úhrny by měly zejména na Šumavě a v Novohradských horách dosahovat 20 až 40 mm, ojediněle až 50 mm," informoval ČHMÚ.

Od sobotního odpoledne očekávají meteorologové vydatné trvalé srážky na severu a severovýchodě území a to zejména na návětří hor.

Pršet bude i na ostatním území Česka, tam by ale srážkové úhrny měly být menší než na jihu a jihozápadě Čech. Teploty budou klesat a v neděli by nemělo být více než 11 stupňů Celsia, oteplí se až začátkem nového pracovního týdne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist