Počasí přeje houbařům

Deštivé počasí uplynulých dní je podle mykologů dobré pro růst hub. Na horách si houbaři sice musejí na úlovek ještě pár týdnů počkat, v nižších polohách ale jarní houby rostou, zejména čirůvka májovka. "Někde už se objevují i první žampióny. U hřibovitých hub ale ještě nelze očekávat, že by výrazně rostly," míní Jan Borovička z České mykologické společnosti.

V noci na pátek a během soboty a neděle očekávají meteorologové místy vydatnější srážky, pršet má hodně zejména na jihu a východě Česka. Teploty budou klesat, takže v neděli zřejmě maximum nevystoupí nad 11 stupňů Celsia. Od úterý se potom bude postupně oteplovat, zataženou oblohu vystřídá polojasno.

"V noci na pátek a během pátečního dopoledne očekáváme na jihu Čech vydatnější déšť. Srážkové úhrny by měly zejména na Šumavě a v Novohradských horách dosahovat 20 až 40 mm, ojediněle až 50 mm," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu.

Podle meteorologů tak lze už během noci na pátek a v pátek očekávat výraznější vzestupy hladin zejména menších toků na jihu a jihozápadě Čech. Na některých místech v oblasti Novohradských hor, na Krumlovsku a Prachaticku by podle ČHMÚ mohly maximální hladiny dosáhnout i druhého stupně povodňové aktivity.

Pršet bude i na ostatním území Česka, tam by ale srážkové úhrny měly být menší než na jihu a jihozápadě Čech.

Pro Plzeňský kraj platí povodňová bdělost od čtvrtečních 18:00 do pátečních 18:00, vydatný déšť tam meteorologové očekávají od čtvrteční 18. hodiny do pátečního poledne. Výstraha stejného znění platí i pro Jihočeský kraj.

Podle nejnovější dlouhodobé předpovědi, vydané v pondělí, bude nejbližších 31 dní jako celek teplotně i srážkově v mezích normálu. Současné deštivé a chladnější počasí bude trvat až do poloviny příštího týdne, kdy začne postupně srážek i oblačnosti ubývat a odpolední teploty budou překračovat i letních 25 stupňů Celsia. 

Dobré zprávy pro vodáky

Deštivé počasí posledních dnů udělalo radost především vodákům. Vydatné srážky naplnily koryta všech velkých řek, milovníci vodních sportů se proto nemusejí obávat, že si z víkendového splouvání přinesou domů od kamenů odřené lodě, řekl ČTK Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu.

Vodáci mohou vyrazit i na menší řeky, splavná je například Úhlava, Ploučnice, Morava a v sobotu pustí vodohospodáři vodu na Divoké Orlici.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist