Poprvé zařadila agentura STEM do svého průzkumu popularity politických osobností stranu Věci veřejné (VV), která se v posledních průzkumech přehoupla přes pětiprocentní hranici a má reálnou šanci vstoupit do Poslanecké sněmovny. A její lídr se ihned dostal do čela žebříčku nejoblíbenějších politiků.

Bývalého novináře Radka Johna hodnotí pozitivně 51 procent dotázaných (z toho 15 procent velmi příznivě, 46 procent spíše přiznivě). John byl do čela strany zvolený vloni.

Hlavní Johnovou devízou je podle politologů fakt, že ho většina lidí nevnímá jako politika. "Je to nová tvář, televizní osobnost. V politice nikdy nebyl," řekl agentuře ČTK Michal Klíma. Pomáhá mu i to, že na televizní obrazovce vystupoval jako bojovník proti korupci, míní Klíma. "John jde do politiky, aniž by měl na triku kauzy minulých vlád," uvedla politoložka Vladimíra Dvořáková.

Zároveň ale šéf VV čelí spekulacím, že má problematické pozadí mimo jiné kvůli podpoře pražského podnikatele Víta Bárty, spolumajitele bezpečnostní agentury ABL, a kontakty na lobbistu Romana Janouška.

Na dalších místech průzkumu STEM skončily "stálice" tohoto šetření - stříbrný je první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který získal sympatie poloviny respondentů, oproti lednovému průzkumu si nepatrně pohoršil; na třetím místě skončil předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg se ziskem 43 procent kladných hlasů (v lednu měl 49 procent).

Nečas porazil Paroubka

V souboji dvou největších kandidátů na post budoucího premiéra je populárnější volební lídr ODS Petr Nečas, kladně jej hodnotí dvě pětiny dotázaných. Podle STEMu je jediným politikem, který si ve srovnání s předchozím dotazováním polepšil.

Po několika měsících se tak občanským demokratům podařilo dostat "svého člověka" mezi pět nejoblíbenějších politiků v zemi. Naposledy bodoval v září loňského roku Pavel Bém.

"Nejvýrazněji se pokles popularity projevil u odcházejícího předsedy strany Mirka Topolánka a pražského primátora Béma, zřetelně si pohoršil i místopředseda strany Ivan Langer," uvedl STEM v tiskové zprávě.

Šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek skončil v žebříčku popularity na šestém místě (39 procent kladných preferencí), v ČSSD jej kromě Sobotky těsně předstihl ještě Lubomír Zaorálek.

Předseda ČSSD ale mezi politiky získal největší podíl negativních hlasů - na otázku, jaký je váš názor na vybrané politiky, zvolilo možnost "zcela nepříznivý" v jeho případě celkem 34 dotázaných, na druhém místě v tomto ohledu skončil "pan kníže" se ziskem 26 procent.

Výzkum STEM proběhl ve dnech 1. - 10. dubna na reprezentativním vzorku obyvatel ČR, celkově bylo dotázáno 1196 lidí starších 18 let.