Před sněmovními volbami v roce 2006 pomohly k úspěchu Strany zelených mimo jiné i předvolební průzkumy, které jejím sympatizantům daly najevo, že hlasy pro zelené nepropadnou. Podobná situace se opakuje i letos. Výzkumné agentury se shodují, že zástupci nyní regionální strany Věci veřejné (VV) v květnu zasednou v lavicích Poslanecké sněmovny.

Nejlepší výsledek přisoudil straně s Radkem Johnem v čele průzkum od Factum Invenio zveřejněný v pátek. Věci veřejné by podle něj získaly 7,8 procenta a přeskočily i KDU. Podle březnového volebního modelu CVVM by získaly 7 procent, podle přepočtu STEM by uskupení za 6,2 procent podpory získalo 11 mandátů.

"Hlasy se přelévají směrem k menším stranám. TOP 09, Věci veřejné a KDU-ČSL by dohromady měly 47 poslanců," píše Factum Invenio ve zprávě.

Věci veřejné posilují svoji pozici podle sociologa Daniela Kunštáta z CVVM každý měsíc již od loňských voleb do Evropského parlamentu, kde dostaly přes 56 tisíc hlasů (2,4 procent). "Věci veřejné neberou voliče pouze zprava, tedy ODS, ale i ČSSD. Třetinu elektorátu tvoří voliči malých stran, například SNK-ED nebo Strany zelených," uvedl Kunštát nedávno v rozhovoru pro server iHNed.cz.

Prozatím byla strana viditelná jen v lokální politice především na Praze 1 a 5. Podle interního průzkumu by v metropoli mohla získat dokonce až 37 procent hlasů. 

Strana přitom čelí kritice kvůli nevyjasněným otázkám ohledně svého financování, spekuluje se o úzkém provázání s majitelem bezpečnostní agentury Vítem Bártou a lobbistou Romanem Janouškem.

Volby v březnu by vyhrála ČSSD

Podle modelu Factum Invenio by volby do dolní komory Parlamentu vyhrála ČSSD (27,4 procenta), která si nadále drží náskok před ODS (23 procent). Pořadí ostatních politických stran kopíruje výsledky ostatních agentur - třetí by skončili komunisté (14,4 procenta), následováni TOP 09 (11,8 procenta), VV (7,8 procenta) a lidovci (6,2 procenta).

Sestavování vládní koalice bude podle agentury velmi komplikované, jelikož levice by při tomto výsledku získala 98 poslaneckých křesel. Odchylka jsou až dva mandáty, upozorňuje společnost.

Naopak těsně pod pětiprocentní hranicí by zůstala Strana zelených (4,7 procenta), ostatní strany včetně nové strany Miloše Zemana průzkum nezmiňuje.

Dotazování proběhlo na přelomu února a března na reprezentativním vzorku 1 031 občanů ČR ve věku od 18 let, získaném kvótním výběrem. Voleb by se zúčastnilo přes 63 procent dotázaných, necelých 20 procent respondentů není stále rozhodnuto, komu svůj hlas dá.