ČSSD může mít z předvolebních průzkumů radost, všechny tři zveřejněné v tomto týdnu ji pasovaly do pozice suverénního vítěze květnových voleb. Před druhou ODS má slušný náskok od šesti do devíti procentních bodů v závislosti na výzkumné agentuře.
Při bližším pohledu do výsledků šetření se však rýsuje povolební komplikace - ani sociální, ani občanští demokraté nemají dostatek hlasů pro sestavení většinové vlády.
V pátek představilo výsledky svého dotazování Středisko empirických výzkumů (STEM). ČSSD podle něj získala podporu 27,8 procent potenciálních voličů. ODS mírně ztratila, zřejmě kvůli aféře Mirka Topolánka a jeho následném odchodu z čela strany, a dostala by 18,6 procenta hlasů. Oproti předchozímu měsíci si pohoršila o 1,4 procentního bodu.
Dotazování proběhlo mezi 1. a 10. dubnem na reprezentativním souboru 1196 dotázaných. Statistická odchylka je ± 2,5 procentního bodu u velkých stran, ± 1,5 procentního bodu u menších partají.
Vládu sestaví ČSSD jen s komunisty
STEM se pokusil také odhadnout, jak by po volbách vypadalo rozdělení poslaneckých mandátů jednotlivým stranám. Tým vedený Jiřím Paroubkem by v dolní komoře Parlamentu získala 78 mandátů, tábor vedený Petrem Nečasem pak 48 křesel.
Socialisté by tedy mohli vládní koalici sestavit pouze s KSČM (26 poslanců), dohromady by měli 104 hlasů. Tuto variantu si ale ČSSD zakázala tzv. bohumínským usnesením. Menší strany jako TOP 09 nebo Věci veřejné se nyní k vládní spolupráci se sociální demokracií tváří velmi odmítavě. Jiří Paroubek proto nastínil, že počítá také s modelem menšinové vlády.
Odchylka v tomto modelu je ± 2 mandáty.
Průzkum: Nové vedení ODS změnu nepřineslo. ČSSD dál posiluje - čtěte ZDE
ODS startuje ostrou kampaň. Se slušným Nečasem a prázdnou kasou - čtěte ZDE
Volební loterie: ODS bude mít číslo 26, ČSSD devět, KSČM šest a KDU 17 - čtěte ZDE
Do Poslanecké sněmovny by se podle dubnového šetření STEM dostalo celkem šest politických stran. Vedle dvou nejsilnějších také komunisté (9,9 procent), TOP 09 (9,3 procenta), Věci veřejné (8,1 procenta) a zřejmě i lidovci, kteří balancují na hranici volitelnosti (4,9 procenta).
Podpora zelených i nově vzniklé strany Miloše Zemana je malá, pohybuje se těsně nad tříprocentní linií.
Do průzkumu však nejsou zahrnuty hlasy nerozhodnutých lidí a také voličů, kteří agentuře STEM své preference odmítli uvést. Voleb se chce zúčastnit 52 procent dotázaných, to je asi o 12 procentních bodů méně než při posledním hlasování v roce 2006.
Analytici ze STEMu indikovali několik dlouhodobějších trendů: Podpora ČSSD a KDU-ČSL je stabilní, ODS nadále ztrácela, rovněž tak i i komunisté, na vzestupu je podpora Věcí veřejných a získala i TOP 09.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist