Ve volbách do Poslanecké sněmovny by v dubnu byla nejúspěšnější ČSSD, která by získala 70 mandátů, druhá ODS by měla 53 mandátů a KSČM 30 mandátů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio. Do sněmovny by se dostaly také strany TOP 09 s 23 mandáty, Věci veřejné se 16 mandáty a KDU-ČSL s osmi mandáty. Voleb by se zúčastnilo 64,4 procenta oprávněných voličů.

Podle Factum Invenio by v takovém případě nemohla vzniknout žádná pravicová ani levicová většinová vláda. Sociální demokracii by k sestavení vlády nadále nestačila ani podpora KSČM, ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných.

Volební model k 9. dubnu přisoudil ČSSD 29,5 procenta předpokládaných platných hlasů. Druhá ODS by získala 22,3 procenta. TOP 09 a Starostové by obdrželi 11,6 procenta, Věci veřejné a SNK-ED 8,9 procenta a KDU-ČSL a SED 5,5 procenta hlasů. Ostatní strany nezískaly podle průzkumu ani tři procenta hlasů. 

ODS tak podle výzkumu Factum Invenio zveřejněného 24. března získala 22,5 procenta, nyní 22,3 procenta. TOP 09 připadlo k březnovému termínu 11,1 a nyní 11,6 procenta hlasů. Stejné srovnání pro ČSSD znamená 28,7 a nyní 29,5 procenta hlasů.

Dotazování proběhlo od 3. do 9. dubna. Tedy až po zveřejnění volebního programu TOP 09 a po zvolení Petra Nečase volebním lídrem ODS. Průzkum pracoval se vzorkem 1 049 občanů ČR ve věku od 18 let.

Oproti volbám v roce 2006 by výsledek ODS byl v současnosti o 13 procentních bodů nižší, tehdy strana získala 35,4 procenta hlasů. Pohoršila by si i ČSSD, naopak by si polepšili komunisté.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist