Dospělí cyklisté, kteří nepoužívají přilbu, riskují, že po případné nehodě se zraněním hlavy získají od pojišťovny nižší náhradu škody na zdraví. Vyplývá to z průlomového verdiktu Nejvyššího soudu (NS), podle něhož je jízda bez přilby porušením obecné prevenční povinnosti. V modelovém případu vedl tento právní názor ke snížení náhrady o deset procent, ačkoliv zraněný cyklista nehodě nemohl zabránit. Na verdikt upozornil odborný server Jiné právo.
"Je nepochybné, že použití ochranné přilby cyklistou v silničním provozu je žádoucím a způsobilým prostředkem odvrácení, či alespoň zmírnění následků škody na zdraví v případě dopravní nehody," stojí v rozhodnutí senátu NS s předsedou Robertem Waltrem. Kvůli nepoužití přilby nese cyklista díl zodpovědnosti za následek. Verdikt padl už v lednu, ale dosud není zveřejněn v internetové databázi.
Cyklisté mladší 18 let musejí v Česku přilbu už několik let používat povinně. Pro dospělé však podobná povinnost přímo ze zákona nevyplývá. "NS nicméně vytvořil 'slabší' povinnost nošení přilby, jejíž porušení nemá veřejnoprávní dopady (nejde o porušení zákona o silničním provozu), ale má dopady soukromoprávní - jde o porušení obecné prevenční povinnosti," uvedl na Jiném právu soudce Nejvyššího správního soudu Zdeněk Kühn.
Odškodnění žádal cyklista, kterého srazilo auto
V konkrétním případě chtěl žalobce získat od pojišťovny Kooperativa kromě jiných náhrad také náhradu za ztížení společenského uplatnění. Těžce se zranil při nehodě v červnu 2004. Při jízdě na kole jej srazilo osobní auto. Havárii zavinil řidič, který při odbočování nedal přednost.
Spolujezdec opilého řidiče si za případné zranění může z poloviny sám - čtěte ZDE
Horskou služba v létě nejvíce zaměstnávají neukáznění cyklisté - čtěte ZDE
Nejvyšší soud sice na základě dovolání cyklisty rozsudek Městského soudu v Praze kvůli spornému výpočtu zrušil, avšak zároveň jednoznačně potvrdil, že jízda bez přilby je porušením prevenční povinnosti. "Nejvyšší soud rozhodnutí odvolacího soudu v otázce spoluzavinění žalobce potvrdil," napsal Kühn.
Nejvyšší soud nedávno přišel s průlomovým názorem v podobném duchu. Rozhodl o tom, že člověk, který nasedne do auta s opilým řidičem, je spoluodpovědný za případný následek na svém zdraví, připomněl mluvčí NS Petr Knötig.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist