Minulý týden v pondělí pozval šéf Senátu a člen ODS Přemysl Sobotka novináře na mimořádnou tiskovou konferenci. Vyzval na ní předsedu ODS Mirka Topolánka, aby kvůli svým výrokům pro gay magazín Lui odstoupil ze stranické kandidátky a zvážil setrvání v čele občanských demokratů.
Byla to první silná výzva k Topolánkově odchodu. V tu chvíli se začal rozjíždět kolotoč několidenního vyjednávání, na jehož konci Topolánek vypadl z postu volebního lídra ODS a z jihomoravské kandidátky. Jako šéf strany prozatím zůstává. Sobotka byl do té doby pokládán za Topolánkova spojence.
Nebyl to puč
"Do té doby to byl sice skandálek, nicméně provincionálního ražení. Po vystoupení Přemysla Sobotky se z toho ale stal problém ODS," komentoval situaci předseda občanských demokratů Topolánek.
Sobotka odmítá, že by šlo o vnitrostranický puč. "Já jsem jen řekl svůj názor," hájil se v rozhovoru pro HN. Sobotka zároveň odmítl účastnit se jednání výkonné rady, aby nemusel být v přítomnosti "člověka, který jej obviňuje z organizace spiknutí".
Předseda horní komory Parlamentu se netají ambicí kandidovat za tři roky v prezidentské volbě. Usiloval by přitom i o hlasy politiků z řad ODS, pokud by je v tu dobu stále vedl Topolánek.
Prospěla Sobotkova výzva ODS, nebo straně spíše uškodila? Kdo by měl nyní vést občanské demokraty? Vzal by Sobotka svá slova nyní zpět? Na vaše dotazy v úterý odpovídal předseda Senátu Přemysl Sobotka.
Online rozhovor
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist