Sociální demokraté v pondělí upřesnili své vize fungování státu a vydali několik "oranžových knih", z nichž je patrná tendence k větší, více opatrovnické vládě.

Vliv státu přitom narůstá už nyní: od roku 2007 stoupl podíl státních výdajů na HDP z 42 na 46 procent.

Jaké představy o efektivním a levném státu sociální demokraté mají, shrnuje stručný přehled:

Důchody

Sociální demokraté chtějí zavést minimální důchod ve výši 1,2násobku životního minima. Zároveň chtějí, aby se důchody dostaly na 74 % k průměrné čisté mzdě.

Vyšší daně pro bohaté

ČSSD jde do voleb s tím, že hodlá obnovit progresivní zdanění. Slibuje zrušit takzvanou superhrubou mzdu a chce zavést druhé pásmo daně z příjmů ve výši 38 % pro příjmy nad 1,2 milionu Kč ročně. Chce také zvýšit daně z příjmů právnických osob ze současných 19 % na 21 %.

Majetková přiznání

 Sociální demokraté slibují zavést "nová opatření proti daňovým únikům". Jedním z hlavních opatření má být zavedení majetkových přiznání při nabytí nemovitého majetku nad 10 milionů korun.

Snížení byrokracie?

ČSSD navrhuje provést personální audity tam, kde ještě ve státní sféře neproběhly. Na jejich základě by pak úřady mohly snižovat počty svých zaměstnanců. Proti tomu ovšem stojí plán socialistů na vznik nových státních úřadů.

Vyšší porodné, vyšší přídavky

Socialisté hodlají podporovat "především narození prvního dítěte, a to jak jednorázově prostřednictvím vyššího porodného, tak vyšším přídavkem na děti".

Větší Temelín, Dukovany v novém

V energetice mají podle stínového ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana hrát důležitější roli jaderné elektrárny. Bude proto prosazovat zahájení výstavby nových bloků v Temelíně a modernizaci jaderné elektrárny Dukovany.

Nájemní bydlení

Podle představ ČSSD by v budoucnu měly mít nájemní smlouvy zákonem stanovenou minimální dobu platnosti 5 let.

Boj proti korupci? Nový úřad

Kromě již dříve prezentovaných receptů ("Pecinův balíček") pro boj proti korupci ČSSD navrhuje "zvážit vytvoření vládní instituce - garanta boje s korupcí". Hodlá také zavést tvrdší postihy daňových úniků. Sociální demokraté chtějí navíc obnovit činnost finanční policie.

Zrušit poplatky ve zdravotnictví

ČSSD se drží svého plánu zrušit regulační poplatky ve zdravotnictví. Hodlá také pacientům umožnit komerční připojištění. S tím souvisí slib vytvoření katalogu zdravotní péče hrazené z povinného pojištění.

Děti do školky. Povinně a zdarma

V programu ČSSD se jednoznačně počítá se zavedením povinného jednoho roku předškolní výchovy.

Zároveň s tím by tento rok měl zůstat bezplatný.