Noční a ranní sněžení zkomplikovalo ve čtvrtek silniční a železniční dopravu v Česku. Na mnoha místech napadlo deset a někde až 15 centimetrů sněhu. Silný vítr vytvořil sněhové závěje a jazyky.

Dálnice D1 ve směru do Brna byla asi hodinu uzavřena na 107. kilometru kvůli havárii dvou kamionů. Vozy se po srážce vzpříčily přes celou vozovku. Nikdo nebyl zraněn, ale z havarovaných vozů unikaly provozní kapaliny a nafta. Policie nedoporučovala kvůli sněžení opustit dálnici. V místě se tvořily dlouhé kolony. Provoz v levém jízdním pruhu byl obnoven kolem 08:45. Vyplývá to z údajů krajských hasičů, policie a Národního dopravního informačního centra.

Na Vysočině v noci na čtvrtek napadlo i deset centimetrů sněhu a všechny vozovky dopoledne pokrýval sníh, místy se vytvářely sněhové jazyky. Na dálnici se staly i další nehody, ty ale podle policie nebránily provozu.

Sněžení a silný vítr způsobily ráno také zpoždění řady železničních spojů. Vlaky měly zpoždění několik desítek minut a některé vůbec nevyjely. Situace byla nejhorší ve Středočeském kraji, největší problémy železničáři měli se zavátými výhybkami. Podle mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly byly dopoledne největší komplikace na hlavní domácí trase Praha - Kolín u Českého Brodu a Poříčanech a na trase Praha-Kladno.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavla Hally byly v 08:15 už všechny středočeské trasy sjízdné. Pracovníci SŽDC ale stále musí koleje kontrolovat a výhybky kvůli silnému větru a sněžení opakovaně vymetat.

Podle Hally se extrémní počasí nejvíce podepisuje na tratích, které dosud neprošly modernizací.

Značné potíže i na středočeských silnicích

Ráno sněžilo ve Středočeském kraji zejména na Benešovsku, Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a Příbramsku, informovalo Ředitelství silnic a dálnic.

Navátý sníh a dopravní nehody zastavily ráno rychlostní silnici R6 ve směru na Prahu nedaleko obce Hostivice. V Říčanech skončil autobus v příkopu, v obcích Statenice a Tachlovice u Prahy uvízly kamiony. Například v Chýni u Prahy místy leželo na vozovce až půl metru sněhu a uvízlo zde několik vozidel.

Energetici si pochvalují

Zatímco některé firmy mají kvůli tuhé zimě vyšší náklady na dopravu a hutě například musí rozmrazovat ve speciálních halách došlé suroviny, dodavatelé energií si zimu pochvalují. Jejich spotřeba totiž zamířila k rekordním výšinám.

Například odběr elektřiny vzrostl v Česku téměř o desetinu. "Každý stupeň Celsia dolů znamená přírůstek ve spotřebě zhruba o půl procenta," vysvětluje mluvčí společnosti ČEZ Eva Nováková. "Díky té zimě opravdu nemáme problém s odbytem," přitakává Zdeněk Černý ze společnosti Biomac, která vyrábí dřevěné brikety.

A zimu si pochvalují i provozovatelé lyžařských areálů či ubytování na horách. Prakticky všude už totiž hlásí, že je velmi obtížně na následující týdny sehnat ubytování.