Mrazy, které sevřely Česko už minulý týden, budou nadále pokračovat. V noci na úterý může na severovýchodě země klesnout rtuť teploměru až na minus 15 stupňů, stejné teploty očekávají meteorologové i v noci na čtvrtek.

Nejchladněji by mělo být v noci na středu. "Vzhledem k přílivu studeného vzduchu od severovýchodu a k vyjasnění v noci na středu budou minimální teploty od minus 16 do minus 21 stupňů Celsia," uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve své výstraze. V horských údolích pak může přituhnout až na minus 25 stupňů.

Nejvyšší denní teploty mohou být o deset a více stupňů vyšší. Od čtvrtka by se mělo oteplit až na minus dva stupně. V závěru týdne se zatáhne, mělo by i sněžit. Nejnižší noční teploty se pak měly pohybovat jen kolem minus osmi stupňů Celsia.

Přirovnání "mráz jako na Sibiři" ale pro Česko neplatí. Předpověď pro ruský Novosibirsk slibuje nejnižší teploty ve středu kolem minus 41 stupňů, v Jakutské republice dokonce až minus 47 stupňů Celsia.

Zimní počasí může překonat letité rekordy. Pražské Klementinum eviduje pro 26. leden nejnižší teplotu minus 20,9 stupňě od roku 1823, rekord pro středu 27. ledna je minus 21,6 stupně.

Mráz zabijí

Studené sibiřské proudění ukázalo svou sílu o víkendu. Na severovýchodě Čech klesla místy teplota až pod minus 24 stupňů. V Česku o víkendu zemřelo kvůli mrazivému počasí zřejmě nejméně sedm lidí.

Pravděpodobně následkům podchlazení podlehli dva lidé na Olomoucku a dva v Praze, další člověk ráno umrzl v Ostravě. Teploty hluboko pod bodem mrazu usmrtily v sobotu asi také muže na Mladoboleslavsku. V neděli odpoledne objevili policisté umrzlého bezdomovce v Krupce na Teplicku.