Konec ledna bude oblačný, místy možná ještě přibude sníh, nebude ho ale hodně. Sněžení bude podle dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) většinou slabé.

Noční teploty se budou do konce měsíce pohybovat mezi minus šesti až minus 12 stupni, při jasné obloze klesnou i k minus 16. Přes den ukáží teploměry v příštích deseti dnech teploty od minus sedmi do minus jednoho stupně Celsia.

První únorová dekáda s sebou přinese oteplení zhruba o šest stupňů a do nížin místy déšť. Na obloze bude stále převládat oblačnost. Pokud bude sněžit, pak jen na horách, v nížinách očekávají meteorologové srážky dešťové.

Záplavy nehrozí 

Noční teploty budou na začátku února v rozmezí minus jeden až minus sedm stupňů, denní se budou pohybovat mezi minus třemi a plus třemi stupni. To znamená oblevu, zda s ní přijdou i povodně způsobené odtáváním sněhových zásob, se podle meteorologa ČHMÚ zatím nedá předpovědět, v současnosti riziko nehrozí. Vodohospodáři přesto z preventivních důvodů upouštějí některé nádrže.

V Česku nyní leží odhadem asi 3,3 miliardy krychlových sněhu, což představuje 42 litrů vody na metr čtvereční. Podle údajů ČHMÚ tak oproti minulému týdnu přibylo téměř 8,5 litru na metr čtvereční.

Druhá únorová dekáda přinese opět teplotní posun. Mráz ustoupí i v noci, a to na minus šest stupňů až nulu. Ve dne pak teplota vystoupá k plus šesti.

Celkově bude příštích třicet dní chladnějších, než činí průměr pro toto období. Srážek spadne zhruba obvyklé množství.

V Čechách hrozí náledí 

Od středy až do čtvrtečního rána hrozí v celých Čechách a na Vysočině náledí. Podle meteorologů by tak měli být lidé venku obzvlášť opatrní. Oproti původní výstraze už nehrozí ledovka a náledí v moravských krajích.

"V Čechách a na Českomoravské vrchovině se bude místy, zejména ve večerních a nočních hodinách, tvořit náledí a zmrazky," upozornil hydrometeorologický ústav. Náledí, tedy silnější krusta ledu, se tvoří proto, že rozbředlý tající sníh při chladných nocích znovu namrzá.

Kvůli namrzlým chodníkům a silnicím už evidují nárůst úrazů i záchranáři. Například v úterý vyjížděla pražská záchranka jen do devíti hodin ráno ke 13 případům lidí, kteří se pádem na chodníku zranili. Problémy působí i sníh a rampouchy padající ze střech.

Do konce týdne by mělo být převážně zataženo, jedinou výjimkou by měla být páteční obloha, kdy se po několika dnech objeví slunce. Nejvyšší denní teploty by se měly pohybovat nejčastěji v intervalu kolem minus čtyř stupňů, v noci se při malé oblačnosti může ochladit až na minus 15 stupňů.

Výraznější oteplení přijde krátce na začátku příštího týdne. V úterý by mohlo být až plus osm stupňů, uvedl ČHMÚ na webu.