Teploty ve středu 27. ledna 2010

Adršpach: -28,6 stupně Celsia
Olomouc: -23,3 stupně
Jizerka: -30 stupňů
Doksany: -23,7 stupně
Opava-Otice: -25,4 stupně
Ostrava-Poruba: -22,9 stupně
Horská Kvilda: -29 stupňů
Praha-Libuš: - 18 stupňů
Rožmitál pod Třemšinem: -23,5 stupně
Hradec Králové - Svobodné Dvory: -23 stupňů
Přerov: -22,6 stupně

Předpovědi meteorologů se vyplnily, Česko zažilo v noci na středu zatím nejchladnější období letošní zimy. V Šindelové na Sokolovsku ráno klesla rtuť teploměru těsně nad zemí na minus 30,9 stupně Celsia. Pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Rudolf Kovařík naměřil teplotu mezi 04:00 a 05:00 pět centimetrů nad sněhovou pokrývkou.

Kvůli mrazu poprskaly na mnoha místech koleje, vlaky nabírají desetiminutová zpoždění.

Záchranáři museli ošetřit řadu omrzlin. Mrazivá noc si vyžádala nejméně jednu oběť. V pražské čtvrti Jinonice našli večer umrzlého člověka, informovala pražská policie. Jednalo se o muže neznámé totožnosti, pravděpodobně bezdomovce. V hlavním měste zemřelo od začátku zimy již 15 lidí.

Mráz snížil teplotní rekordy

Teplotní rekord pro 27. leden byl v pražské meteorologické stanici Klementinum naměřen již v roce 1830, tehdy bylo minus 21,6 stupně Celsia. Na mnoha místech Česka tak ve středu nad ránem přepisovaly historické záznamy.

V Královéhradeckém kraji klesly teploty až téměř k minus 30 stupňům Celsia. Asi největší mráz byl na Broumovsku, kde meteorologové ohlásili teploty pohybující se kolem minus 28 stupňů Celsia. Ve stotisícovém Hradci Králové bylo ve středu ráno kolem minus 20 stupňů.

Menší mrazy byly na horách. Krkonošské hřebenové boudy Luční a Labská ráno hlásily mráz kolem minus 15 stupňů Celsia, na Sněžce bylo minus 16 stupňů. V lyžařském středisku Janské Lázně bylo minus 13 stupňů.

Na jihu Čech naměřili největší mráz na meteorologické stanici v Temelíně, a to minus 20,3 stupně Celsia, na Churáňově to bylo minus 15,3. Na jihu Čech má být odpoledne kolem minus sedmi stupňů a bude polojasno, beze srážek. Leden je v Česku tradičně nejchladnějším měsícem v roce.

Popraskané koleje komplikují dopravu

"V úseku Nymburk-Lysá nad Labem je sjízdná jen jedna traťová kolej. Z důvodu silných mrazů dochází k přerušení celistvosti koleje," řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Regionální vlaky na této trati mají zpoždění mezi 15 až 45 minutami.

Dráhy z této trati odklánějí některé rychlíky. Problémy s praskajícími kolejemi jsou i na jiných místech v Čechách i na Moravě.

Kvůli působení mrazu na koleje jsou až o hodinu zpožděné také vlaky na třetím koridoru mezi Prahou a Berounem v úseku Dobřichovice-Praha Smíchov, kde je funkční také jen jedna kolej. Problémy s narušenými kolejemi jsou i v oblasti Vršovic a vinohradských tunelů.

Pozor na silný vítr a závěje 

Středeční noc byla podle meteorologů výjimečná. Přes den bude skoro jasno, odpoledne se do Česka začne nasouvat větší oblačnost. Teploty by měly vystoupat na průměrných minus osm stupňů Celsia. V Čechách bude večer sněžit, napadne až 10 centimetrů, na horách 15 centrimetrů sněhu.

Především pro severozápadní část území platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem, který může z čerstvých srážek vytvářet závěje nebo sněhové jazyky. 

Na čtvrtek již předpověď slibuje oblačnou oblohu a teploty těsně pod bodem mrazu. V noci může především ve Slezsku klesnout rtuť v teploměrech k minus 15 stupňům.