Prach na Ostravsku

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se i nadále zhoršuje. Nejhorší je situace v Ostravě-Zábřehu, kde je limit překročen překročen přibližně jedenáctinásobně. V úterý zde bylo naměřeno 552 mikrogramů na metr krychlový, limit je přitom 50. Vzhledem k aktuálnímu počasí v úterý meteorologové nepředpokládají zlepšení imisní situace.

Nepříznivé počasí provázené nočním sněžením způsobilo vážné komplikace v dopravě. Největší byly v úterý ráno na dálnicích D1 a D5. Dálnice D1 byla uzavřena na 162. kilometru ve směru na Brno kvůli nehodě kamionu. Dálnici D5 zablokovala hromadná nehoda u Berounam kde na 18. km ve směru na Prahu havarovala čtyři osobní auta a kamion. Jeden člověk byl lehce zraněn.

Obě komunikace byly úplně, nebo částečně zprovozněny před 08:00. Před 09:00 ale další havarovaný kamion zcela zastavil na 41. km dálnici D1 ve směru na Prahu.

Meteorologové varují řidiče 

Po mrazivé noci přijde ve středu večer do Česka silný vítr a sněžení. Nasněžit má ve čtvrtka pět až 12 centimetrů, ve vyšších polohách budou proto hrozit závěje, v nižších se budou tvořit sněhové jazyky. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavy bude vítr nejsilnější v druhé polovině noci ze středy na čtvrtek, na hřebenech hor dosáhne ojediněle v nárazech přes 100 kilometrů za hodinu.

V jihovýchodní polovině Česka bude vítr mírnější. Ve čtvrtek dopoledne bude mírně slábnout. Protože ale bude současně sněžit, meteorologové varují před tvorbou závějí a sněhových jazyků, a to především řidiče. Sněžení s tvorbou sněhových jazyků předpokládají i v dalších dnech. Při cestách do hor proto doporučují vzít s sebou i sněhové řetězy.

Noc na středu bude jasná a protože do Česka bude proudit studený vzduch od severovýchodu, noční teploty klesnou k minus 17 až minus 22 stupňům Celsia. V horských údolích meteorologové očekávají minima až kolem minus 25 stupňů Celsia.

Nehody na D1 a D5

Potíže v dopravě se dají čekat i v úterý a hlavně večer. Od čtvrtka se má oteplit až o deset stupňů. To může způsobit problémy v dopravě - ledovka a později očekávané prudké oteplení může vytvořit na silnicích nebezpečné podmínky, a řidiči proto budou muset být opatrní.

Dálnice D1 byla kvůli nehodě kamionu neprůjezdná asi 1,5 hodiny na 162. kilometru ve směru na Brno. Převrácené nákladní auto zablokovalo oba jízdní pruhy, podle krajských záchranářů ale nikdo nebyl zraněn. V noci na dnešek napadlo na Vysočině i přes deset centimetrů nového sněhu, silnice kloužou.

Rovněž na dálnici D5, kterou u Berouna zablokovala hromadná nehoda čtyři osobních aut a kamionu, se začalo jezdit levým jízdním pruhem před 08:00. Před místem nehody se vytvořila dlouhá kolona.

Sníh a špatné počasí způsobily problémy i jinde. Na ujetou vrstvu sněhu, která je místy zledovatělá, narazí motoristé na některých silnicích nižších tříd v Olomouckém kraji. Menší silnice na Vsetínsku jsou stále sjízdné jen se zvýšenou opatrností, pokrývá je totiž zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Jen se zvýšenou opatrností jsou sjízdné některé silnice druhých a třetích tříd na jihu Moravy a vedlejší komunikace v Brně.

V Královéhradeckém kraji napadla v noci na úterý vrstva sněhu o síle až několika centimetrů. Na chemicky ošetřovaných silnicích proto leží zbytky sněhu nebo sněhová kaše. V Pardubickém kraji v noci napadlo od jednoho do deseti centimetrů sněhu a v některých částech kraje i nadále sněží.

Večerní a noční sněžení zhoršilo sjízdnost také v Plzeňském kraji. Na Železnorudsku na Šumavě napadlo až deset centimetrů sněhu, ve zbytku kraje méně.

V Karlovarském kraji komplikuje dopravu silný mráz a zbytky sněhu. Na jihočeských silnicích leží zbytky sněhu po plužení, někde jeho ujetá či rozbředlá vrstva. V noci ho napadlo přes pět centimetrů.