Středočeský kraj zaplatí výměnu přibližně 1600 přenosných fotbalových branek, které by mohly ohrozit děti. Branky ve zhruba 400 fotbalových klubech v kraji by se měly obměnit v horizontu tří let. Počítá se předběžně s částkou kolem 15 milionů korun.

Kraj vypíše výběrové řízení na firmu, která by branky dodala. Novinářům to ve čtvrtek řekl hejtman kraje David Rath (ČSSD).

Českomoravský fotbalový svaz nechal bezpečnost branek otestovat po několika tragických událostech, při nich padající branka zabila dítě.

Na fotbalovém hřišti se podobné neštěstí stalo v srpnu v Přibyslavicích na Třebíčsku, kde spadla branka a usmrtila třináctiletého chlapce. Začátkem prosince házenkářská branka zabila na Jihlavsku šestileté dítě.

Nová branka za 19 tisíc

Testem různých druhů branek došel Českomoravský fotbalový svaz k závěru, že bezpečnější než současné duralové nebo ocelové budou branky z takzvaných kompozitních materiálů.

"Ta konstrukce je unikátní v tom, že ji nelze jednoduše překlopit, muselo by se vyvinout násobné úsilí, než na ocelovou branku," řekl děkan Fakulty strojní ČVUT František Hrdlička. I kdyby se prý stalo, že by se nějakou silou branka skutečně překlopila, neměla by údajně způsobit závažné zranění.

Branka nového typu by neměla být těžší, ale ani výrazně lehčí než současná. Měla by být především stabilní. Ani vzhledem se prý nebude nijak lišit od dnešních branek, doplnil Hrdlička. Výroba jedné přijde na zhruba 19 tisíc korun.

Na výrobě a testování nového typu branky se podíleli odborníci z Ústavu mechaniky a mechatroniky Českého vysokého učení technického (ČVUT) a z Centra pro výzkum, vývoj a inovace (CVVI).

Současné branky jsou horší než ocelové

Potrvá ještě několik let, než se v celé zemi vymění odhadem více než 7000 všech branek v klubech, do nichž mají přístup děti a mládež. Do té doby si musí kluby zajistit branky po svém. "Dali jsme pokyn, aby se branky po každém tréninku uzamkly a daly se do pozice, že se s nimi nedá manipulovat," řekl šéf Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek.

Dříve se na hřištích používaly především ocelové branky. Za bezpečnější byly potom pokládány branky z duralu. Aktuální testování nicméně podle děkana z ČVUT Františka Hrdličky zjistilo, že duralové brány mohou při pádu na člověka způsobit ještě horší důsledky.

Fotbalový svaz připravuje projekt "Bezpečná branka" ve všech krajích, společné memorandum podepsali na konci listopadu. Střední Čechy se staly prvním pilotním regionem, kde už svaz navázal konkrétní spolupráci s úřadem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist