Poslanecká sněmovna vyzvala v pátek prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala, aby umožnil kontrolu hospodaření úřadu. Rozhodla navíc podat návrh na zahájení kárného řízení s Dohnalem. Důvodem je podezření z provinění, které podle poslanců ohrožuje dobré jméno a nezávislost NKÚ.

V usnesení, schváleném napříč politickými stranami, Poslanecká sněmovna uvedla, že "je vážně znepokojena" situací v NKÚ. Dohnal se před poslanci neúspěšně bránil tvrzením, že žádný zákon nepřekročil.

Sněmovní kontrolní výbor již Dohnala postavil před kárnou komisi. A ta došla k názoru, že mohl spáchat trestný čin a případ předala státnímu zastupitelství. To oznámilo, že Dohnalovo hospodaření začala tento týden prošetřovat protikorupční policie. "Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku," řekla HN mluvčí pražského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. 

Prohřešků, ze kterých Dohnala poslanci viní, je hned několik. Na možný konflikt ze zákonem upozornilo poslance samo kolegium NKÚ, což je nejvyšší orgán úřadu. 

Dva byty, tři auta

Rozruch kolem NKÚ vznikl letos na jaře, když kolegium schvalovalo zprávu o loňském hospodaření. Část členů kolegia prosadila usnesení, v němž Dohnala kritizovala za špatné hospodaření. Věcí se poté začal zabývat sněmovní kontrolní výbor.

Členové kolegia NKÚ tvrdili, že úřad vedený Dohnalem opakovaně upravoval rozsah zakázek tak, aby jejich hodnota klesla pod dva miliony korun. Kritizovali ho i za to, že si nechal od úřadu platit nájem dvou bytů, ačkoliv nárok má jenom na jeden.

Dohnal také údajně využíval tři služební vozy, přestože měl podle zákona nárok na dva. Lidem z kolegia NKÚ se rovněž nelíbilo, že Dohnal nakoupil z rozpočtu úřadu umělecká díla za několik milionů korun.

Související