Expertní skupina kontrolního výboru Poslanecké sněmovny došla k závěru, že šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal porušil několik zákonů. Informaci v pátek zveřejnila Česká televize (ČT). Dohnal si pronajímá luxusní dvoubyt nebo využívá tři služební vozy, na což ale nemá podle zákona nárok. Výbor hodlá Dohnala konfrontovat ve středu.

Na možný konflikt ze zákonem upozornilo poslance samo kolegium NKÚ. "K mé velké lítosti musím konstatovat, že námitky, které kolegium NKÚ vyjadřovalo v tom usnesení, se zakládalo na pravdě," řekl ČT místopředseda kontrolního výboru sněmovny Libor Ježek.

Deník Mladá fronta Dnes (MfD) minulý týden upozornila, že Dohnal má za státní peníze k dispozici luxusní byt na pražských Vinohradech za měsíční nájemné 70.000 korun. Navíc jezdí dvěma manažerskými limuzínami BMW řady 7 a rodinným autem Peugeot 807.

Dohnala a NKÚ čeká audit - poprvé po 15 letech

Bude to poprvé za 15 let, kdy by byla důkladně prověřována nejvyšší státní instituce, která kontroluje jiné, uvedl nedávno server Týden.cz. "Je to zcela nová situace. Zřejmě pověříme naprosto nezávislou firmu, aby provedla audit hospodaření. Jeho výsledky pak zhodnotíme buď my, nebo už noví členové kontrolního výboru," řekl serveru poslanec Libor Ježek. Dohnal ale pochybení odmítá, uvedl server.

ČT informovala, že Dohnal k případu nechce nic říci. Tisková mluvčí NKÚ Radka Burketová tvrdí, že šéf NKÚ chce nejprve svoji nadstandardní životní úroveň vysvětlit poslancům, pak teprve novinářům. "Na kameru a na mikrofon se nemám vyjadřovat," řekla mluvčí ČT.

Expertní skupina poslanců své zjištění předloží kontrolnímu výboru sněmovny. Ten je za přítomnosti Dohnala projedná příští středu. Poslanci chtějí kauzu zařadit i na program sněmovny a plánují hloubkový audit celého úřadu, uvedla ČT.

František Dohnal, který byl dříve lidoveckým hejtmanem na Vysočině, je v čele kontrolního úřadu od roku 2005. NKÚ je institucí, která kontroluje hospodaření se státními penězi.