TOP 09 v číslech

1900 lidí se stalo členy TOP 09 od konce června, kdy se strana zaregistrovala.

37 milionů korun vybrala dosud TOP 09 na darech od příznivců, na nichž do velké míry stojí financování strany.

11,6 procenta lidí by podle posledního průzkumu veřejného mínění od agentury Factum Invenio volilo TOP 09.

Současné velké české strany v době těžké ekonomické krize utekly od své odpovědnosti a nechaly vše na úřednické vládě. Ve svém projevu na ustavujícím sjezdu TOP 09 to uvedl v tu dobu jediný kandidát na předsedu strany, senátor Karel Schwarzenberg. 

Průběh sněmu jsme sledovali on-line ZDE 

Z české společnosti se podle něj vytratily pojmy vlastenectví a národní hrdosti. Za vzory pro ČR označil Izrael, Švýcarsko a Finsko, především kvůli důrazu, který tyto státy kladou na vědu a vzdělávání.

"Jediné, co vám můžu nabídnout je ustavičná tvrdá práce pro Českou republiku," prohlásil ve svém kandidátském projevu pozdější předseda nové strany, která se sama definuje jako konzervativní a proevropská.

Už nyní je politika často jen cestou k moci a osobnímu či stranickému prospěchu, zdůraznil senátor. České společnosti podle něj chybí pokora a srovnání s úspěšnými sousedy.

TOP 09 si volí vedení a stává se lákadlem, peníze jí dal i Vladimír Dlouhý - čtěte ZDE

Podle Schwarzenberga Evropská unie zajišťuje bezpečí pro ČR. Česká společnost se však podle něj musí zamyslet nad tím, "co to znamená býti Čechem, jaké povinnosti to přináší". Země podle něj musí pracovat na tom, aby zůstala mezi první polovinou evropských států.

"Musíme vrhnout do bitvy srdce" 

"My se musíme dneska odhodlat vrhnout naše srdce do bitvy, protože situace v naší vlasti je vážná. Když se nad tím zamyslíme, tak víme, že máme asi poslední chvíli, kdy ještě můžeme věci veřejné napravit," prohlásil Schwarzenberg v projevu několikrát přerušeném potleskem 169 delegátů sněmu.

Program pro volby příští rok na jaře chce mít TOP 09 připravený k diskusi uvnitř strany na počátku března, předložit veřejnosti jej chce v dubnu.

"My jsme si vytvořili své desatero, máme své zásady a důkladně pracujeme na kapitolách programu, které s pomocí Boží se potom ucelí v jedno," poznamenal Schwarzenberg.

Program jako bujon

Zásadní rysy politiky jeho strany, kterou vedení definuje jako konzervativní a proevropskou, jsou podle senátora jasné. Volební program přirovnal k "Liebigově kostce", tedy k sušenému bujonovému extraktu vynalezenému Justusem von Liebigem v roce 1856, dlouhodobý program pak k z tohoto polotovaru připravené polévce.

První místopředseda Miroslav Kalousek jeho slova rozvedl s tím, že krizový program pro zrušené předčasné volby bude rozpracován pro řádné volby příští rok na jaře. Vedení strany by podle Kalouska mělo co nejdříve určit šéfy jednotlivých expertních týmů, kteří by pracovní verzi programu k vnitrostranické diskusi předložili první týden v březnu.

Principy obsažené v dosud zveřejněných programových dokumentech TOP 09 "nebudou negovány," zdůraznil první místopředseda strany. Program bude ale rozšířen i na ty oblasti veřejného života, které dosud nezasahoval.

Strana, která v průzkumech veřejného mínění soupeří s KSČM o třetí místo voličské obliby, se tak poprvé od svého letního vzniku konzistentně představuje veřejnosti. Sněm se odehrával v pražském hotelu s příznačným jménem TOP Hotel.

Sledujeme ON-LINE:

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:05
9:09
První celostátní sněm TOP 09 začal za zvuku lesního rohu symbolicky v 9:09.
09:07
9:10
Bývalý šéf diplomacie Karel Schwarzenberg je jediným kandidátem na post šéfa strany.
09:08
Jediným kandidátem na prvního místopředsedu je Miroslav Kalousek.
09:09
9:11
Celkem 170 delegátů bude kromě předsedy a prvního místopředsedy volit další místopředsedy strany a další členy širšího stranického vedení. Na místopředsedy kandidují bývalí lidovci Marek Ženíšek a Pavol Lukša, bývalý šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek a senátorka Ludmila Müllerová.
09:13
9:16
Karel Schwarzenberg vystupuje se svým kandidátským projevem
09:16
9:17
(od reportéra HN) Nachlazený Kalousek: Problémy neočekávám
Zakladatel TOP 09 a budoucí první místopředseda přišel dnes ráno do předsálí malého sálu  TOP hotelu viditelně nachlazený. "Trošku si stěžuji na to, že se mi nepodařilo přemluvit laringitidu, že máme slavný. Doufám, že to není prasečí chřipka," řekl Kalousek a dodal, že očekává stejně hladký průběh sjezdu jako v pátek.

"Sejde-li se sněm, může dojít k jakémukoli vývoji, protože emoce patří k jakémukoliv setkání. Nicméně pokud mám usoudit ze včerejší atmosféry, jsem si jist, že dnešek proběhne důstojně," dodal Kalousek a odkráčel do sálu, kde právě začíná program 2. sjezdového dne.
09:19
9:28
Gándhí a jeho sedm hlavních hříchů
Schwarzenberg začal proslov příběhem, ze kterého vyplynul příměr, že strana musí hodit srdce mezi své nepřátele. Poté kandidát na šéfa TOP 09 zmínil Gándhího a jeho pravidla sedmi hlavních sociálních hříchů, která prý nyní spojuje českou společnost. Zmínil například politiku bez zásad. Hříchy prý ženou českou společnost do záhuby. "Ztratil se pojem vlastenectví a národní hrdosti," řekl bývalý ministr zahraničí.
09:26
9:28

"Očekávám, po dnešku bude TOP 09 zcela regulérně dokončenou stranou, která bude mít vybudovanou strukturu ve všech krajích České republiky. Já zatím z toho sjezdu mám velmi dobré pocity, myslím si, že ten průběh bude stejně dobrý jako včera (v pátek)," uvedla bývalá ministryně a členky KDU-ČSL Vlasta Parkanová. Ona sama se o místopředsednické k řeslo ucházet nehodlá, neboť prý není "sběratelkou funkcí", usiluje však o místo v širším stranickém vedení.

09:27
9:30
"Mám dojem, že se někdy samozřejmost povinnosti k rodině, obci a zemi vytrácí," řekl dále Schwarzenberg. Dále kriticky zmínil okolnosti pádu Topolánkovy vlády.
09:33
9:32
Drábek: Půjdu do toho
Pokud bude navržen, místopředsednickou funkci by rád přijal předseda Mezinárodní obchodní komory ČR Jaromír Drábek. "Chtěl bych se věnovat oblasti podnikání a hospodářství, tam máme velký prostor," řekl.
09:34
9:33
"Může se stát cokoli"
Poslanec Kalousek, někdejší prominentní člen KDU-ČSL, se velmi pravděpodobně stane prvním místopředsedou strany. "Nikdy nevíte, sejde-li se sněm 170 delegátů, může dojít k jakémukoliv vývoji. Emoce k podobným setkáním patří,".
09:34
9:36
Musíme se vyhnout hazardu k vlasti, který pro vlastní prospěch praktikují politici, řekl zřejmě budoucí šéf TOP O9
09:37
9:38
(od reportéra HN) Kalousek: Žádné ponocování nebylo
I když se včera spousta delegátů sněmu "seznamovala" až do pozdních večerních hodin, zakladatel strany Miroslav Kalousek prý nijak zvlášť neponocoval. "Chvilku jsme poseděli s přáteli, ale já jsem šel spát dost brzy," řekl Kalousek.
09:38
9:40

Za hovořícím Schwarzenbergem jsou umístěny symboly mozku a srdce, které mají zosobňovat politiku nové strany.

09:40
9:43
Velké české strany v době nejtěžší ekonomické krize utekly od odpovědnosti a nechaly vše na úřednické vládě, řekl delegátům Schwarzenberg.
09:42
9:42

Schwarzenberg také v projevu na sjezdu TOP 09 označil za vzory pro Českou republiku Izrael, Švýcarsko a Finsko, kladl důraz na vědu a vzdělání.

09:44
9:47
Podnik je také jednou ze základních "buněk" dnešního státu a musíme mu poskytnout stejnou pozornost jakou udělujeme politické obci, tvrdí Schwarzenberg. Zmínil podnikatele Tomáše Baťu, který prý viděl ve svých zaměstnancích rodinu. "Máme velké šance, máme velké možnosti, ale bude to velká práce," řekl Schwarzenberg. "Pokud mě zvolíte, jediné, co vám můžu nabídnout, je tvrdá a ustavičná práce pro ČR, funkce vám nabídnout nemůžu," dodal Schwarzenberg.
09:48
9:48
(od reportéra HN) Gándhí  a jeho Sedm sociálních hříchů
Karel Schwarzenberg promítl delegátům fotku Maháthmá Gándhího a připomněl jim "Sedm sociálních hříchů", před kterými Gándhí varoval:
 
Politika bez zásad
Blahobyt bez práce
Rozkoš bez svědomí
Vzdělání bez charakteru
Obchod bez mravnosti
Věda bez lidskosti
Úspěch bez pokory
 
Jsou to ty pravidla, která dnes spojují českou společnost? Je tohle české náboženství? To je to, co nás rozežírá. Proto je hrozné dusno v české společnsosti," řekl Schwarzenberg.
09:49
9:50
Karel Schwarzenberg za potlesku ukončil svůj kandidátský projev.
09:51
9:56

Volí se šéf strany
Delegáti sněmu TOP 09 volí svého předsedu. Předpokládá se, že se jím stane jediný kandidát na tento post Karel Schwarzenberg. Výsledky by měly být známé v 10:20.

10:08
10:23
Schwarzenberg se stal předsedou
Karel Schwarzenberg se stal předsedou TOP 09. Zvolilo ho 163 delegátů ze 164, kteří mohli hlasovat. Tím jedním lístkem byl zřejmě ten Schwarzenbergův.

"Rád bych poděkoval za vyslovení důvěry v nečekaně vysokém procentu," reagoval po volbě senátor Schwarzenberg. Zdůraznil, že pokud se strana dostane do Poslanecké sněmovny, bude po se celé období snažit naplnit stranické cíle. "Pokud se do toho dáme, tak také tou zemí pohneme," poznamenal senátor. Bude to podle něj ale dlouhá a obtížná cesta.
10:26
10:38

Kalousek: Co je pro nás nebzpečné
Miroslav Kalousek přednáší kandidátský projev. Tvrdí, že zažívá pohnuté chvíle. Připomněl, že politici a politologové TOP 09 ze začátku nevěřili. Strana se prý chce dostat jak do parlamentu tak do obecních zastupitelstev.

"Nenechejme se vtáhnout do planého handrkování, zda náš program je napravo či nalevo od té či oné strany," doporučil někdejší předseda KDU-ČSL svým spolustraníkům v TOP 09. Pro občany v předvolební kampani je podle něj důležitý stranický program, styl politiky a způsob jednání a konání.

Kalousek ve svém projevu vyjmenoval nebezpečí, které podle něj českou společnost čekají. Není to jen zločinnost, ale například i stálé žití na dluh, zdůraznil ministr financí v posledním koaličním kabinetu ODS, lidovců a Strany zelených.

"Nebezpečné je odmítat vlastní spoluúčast a aktivitu v penzijní i zdravotní péči, protože to nutně povede k nižší dostupnosti a kvalitě. Nebezpečné je podceňování základního výzkumu, nebezpečná je energetická závislost na Rusku," uvedl Kalousek. Za nebezpečí označil i klientelismus, "plíživou privatizaci veřejné moci" a především lhostejnost.

10:39
10:41
"Měřme prosperitu nejen HDP na hlavu, ale i množstvím úspěchu. Bezpečí, ohleduplnost a využití humoru je prý prostředek porozumění mezi lidmi. "Pokud se nám to podaří budeme zajímaví a uspějeme," řekl na závěr proslovu Kalousek.
10:41
10:50
Delegáti volí prvního místopředsedu - jediným kandidátem je Miroslav Kalousek

10:50
10:53
(od reportéra HN) Projevy na sněmu TOP 09 přepisuje světová rekordmanka v rychlosti psaní na počítači.
TOP 09 si na přepisování všech sjezdových projevů najala světovou rekordmanku v rychlosti psaní na počítači Helenu Matouškovou, která umí napsat bez chyby 928 úhozů za minutu. To znamená, že popíše jednu normostranu za dvě minuty. I proto se už pět minut po konci projevu objevila celá řeč Karla Schwarzenberga na internetu. "Kdyby měl Karel Schwarzenberg mikrofon u úst a byl by hlasitější, tak by to bylo samozřejmě ještě lepší. Ale díky tomu, že mluví rozvážněji, tak se přepisuje celkem dobře," řekla serveru iHNed světová rekordmanka v rychlosti psaní na počítači Helena Matoušková.  

Hůř se prý přepisuje Miroslav Kalousek, který mluví rychleji. "Když se tady včera rozvášnil Miroslav Kalousek, tak to bylo náročnější. Ale při troše snaze se to dá i přes ruch v sále stihnout," dodává česká světová rekordmanka. 

"Přepisuji všechno: všechny nejen projevy, ale i řízení sjezdu, vyhlašování voleb, prostě všechno. Během pěti minut dáme všechno, co se stane na sjezdu, na internet," dodává Matoušková.  
10:53
11:10
Kalousek je prvním místopředsedou TOP 09
Miroslav Kalousek se stal prvním místopředsedou dostal 166 ze 167 hlasů. Zřejmě ani on, jako Schwarzenberg, nehlasoval pro sebe. Kalousek poděkoval delegátům a slíbil jim loajalitu vůči předsedovi, stejné nasazení jako doposud, a také, že je bude honit do práce, "takže některým z vás, co mě volili, to bude líto." 
11:15
11:12

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík, který zopakoval přání, aby se příštím premiérem stal novopečený předseda TOP 09 Schwarzenberg.

11:20
11:20
Nyní pokračuje volba řadových místopředsedů strany. Marek Ženíšek, Ludmila Müllerová, Pavol Lukša a Jaromír Drábek přednesli své projevy.
11:23
12:04

Schwarzenberg je všude
Předseda TOP 09 Schwarzenberg je bezkonkurenčním středobodem nynějšího prvního sněmu této politické strany. Je na odznacích i na pivu.

12:04
12:29

Nejvíc hlasů dostal Drábek
TOP 09 si zvolila řadové místopředsedy. Nejvíc hlasů dostal předseda Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek (162), náměstek ministryně spravedlnosti Marek Ženíšek získal 160 hlasů, senátorka Ludmila Müllerová dostala 152 a Pavol Lukša 146. 

12:30
13:43

Program pro volby příští rok na jaře chce mít TOP 09 připraven k diskusi ve straně na počátku března, předložit veřejnosti jej chce v dubnu.

14:00
14:00

Bývalý šéf společnosti Lesy ČR ve vedení TOP 09
Podle očekávání bylo zvoleno také pět členů širšího vedení strany. Stali se jimi poslanec Jan Husák, tajemník Společnosti přátel žehu Stanislav Motyčka, vysokoškolský učitel a bývalý ředitel Lesů ČR Jiří Oliva, lékař a bývalý náměstek hejtmana Jihočeského kraje Vladimír Pavelka a Jiří Špička, který je ekonomickým ředitelem Dopravně vzdělávacího institutu Českých drah.

Nejvíce hlasů dostal Oliva - celkem 158, o tři hlasy méně obdržel Špička. Husákovi dalo hlas 151 delegátů, Pavelkovi 148 a Motyčkovi 130 delegátů.

14:11
14:11
TOP 09 vybírá čtrnáct členů do výkonného výboru strany.
16:21
16:23
Lidovec Svoboda se TOP 09 nebojí
Mirek Topolánek z ODS se shodl s Cyrilem Svobodou z KDU-ČSL, že dnešní volba Schwarzenberga jako prvního předsedy TOP 09 není žádným překvapením. Svoboda v ČT řekl, že se neobává toho, že by TOP 09 jeho straně přebírala voliče. Alexandr Vondra z ODS řekl, že podle názvu TOP 09 má strana vrchol za sebou.
16:23
16:56
Politolog Tomáš Lebeda tvrdí, že pokud by měla TOP 09 uspět, bude záležet na tom, zda se jí podaří udržet pozornost veřejnosti až do voleb. "To není úplně snadné, protože v souvislosti s kampaní bude opět gradovat duel ODS-ČSSD," varoval s odkazem na očekávanou negativní kampaň i na to, že média se ráda nechávají strhnout k tomu vidět volby právě jako duel. Lebeda si myslí, že TOP 09 má šanci, pokud přesvědčí veřejnost, že "je jiná než ODS, že tedy má nějaké racionální argumenty, kterými se dokáže od ODS odlišit".
16:56
17:09
Ve výkonném výboru TOP 09 budou Josef Malý, Vlasta Parkanová, Lucie Fryšová, Jan Teufel, Monika Bakešová, Helena Langšádlová, Nina Nováková, Jiří Blažek, Daniel Korte, Zdeněk Harapát, Vladislava Michalová, Kateřina Šišková, Jaroslava Schejbalová, Petr Orság, Pavel Severa
16:58
16:58
HOP 09
Některým představitelům strany TOP 09 se dnes ironicky věnoval web pod názvem HOP 09. Strana politických skokanů upozornila mimo jiné na to, že někteří členové TOP 09 nejsou političtí nováčci - mají za sebou kariéru zejména v KDU-ČSL. "Koncept HOP 09 si klade za cíl s nadsázkou poukazovat na daleko méně úsměvné kroky představitelů strany politických skokanů. HOP sem, HOP tam, skočím příště sem, nebo tam? Řekněte společně s námi své NE těmto nevyzpytatelným superšibalům a přeběhlíkům!" píše se na webu.

První místopředseda TOP 09 a bývalý šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek nařkl z přípravy tohoto webu vedoucího marketingu ČSSD Petra Dimuna. "Nepochybuji o tom, že podobné hlouposti může dělat pouze Petr Dimun, který kdysi dělal černou práci pro Unii svobody. Dnes ji dělá pro pana (předsedu ČSSD Jiřího) Paroubka," řekl Kalousek České televizi.Svoje obvinění vznesené na adresu Dimuna Kalousek žádným konkrétním důkazem nedoložil.
17:02
17:02
TOP 09 = schránka pro naděje?
Politolog Bohumil Doležal přirovnal naděje spojované s TOP 09 s nadějemi, jež mnoho lidí spojovalo s loňskou volbou amerického prezidenta Baracka Obamy. "Je to taková schránka pro to, kam lidi mohou investovat své naděje a ty naděje se tam zamknou a po volbách, holt, se uvidí. To většinou nedopadá dobře," řekl Doležal.
17:09
17:16
TOP 09 se chce v příštích letech podílet jen na takové vládní koalici, která se v programovém prohlášení zaváže "k razantnímu a věrohodnému snižování deficitu veřejných rozpočtů".
17:17
17:18
Ve čtrnáctičlenném výkonném výboru TOP 09 je osm žen
17:39
17:39
Schválením usnesení skončil sněm TOP 09
"Rokovali jsme rozumně, rozhodli jsme věci. Ta nutná rozhodnutí pro další naši cestu jsme zde udělali," řekl ve své závěrečné řeči na sněmu předseda TOP 09 Schwarzenberg. Bezprostředně po konci sněmu se na prvním jednání poprvé sešlo nově zvolené stranické vedení. Sněm podle jeho organizátorů stál 800 000 korun.