1. Topolánkova "neprohra"

ODS chtěla demonstrovat jednotu - to se jí ale povedlo jen z poloviny. Nespokojencům, především ze severních a jižních Čech a z Plzeňska se nepodařilo odstavit současné vedení. O důvěře Topolánkovi se nehlasovalo, rebelové nakonec neprosazovali ani jarní volební kongres.

Na druhou stranu - Mirek Topolánek si z kongresu neveze silnější mandát, o který velmi stál. Proti Topolánkovi zvedlo ruku 140 delegátů z 520. Když ale připočteme hlasy pražské ODS, která proti předsedovi nehlasovala pouze z taktických důvodů, má Topolánek ve straně jen těsnou většinu.

2. Bez alternativy

Topolánka do jisté míry zachránilo, že jeho oponenti nemají jednoznačného lídra. Není jím ani Miroslava  Němcová (kterou Topolánek v projevu obsadil do hlavní role svého zlého snu o budoucnosti  ODS) ani  Petr Gandalovič (který dokáže formulovat alternativní program, ale chybí mu charisma. Jeho handicapem je navíc spjatost se systémem "černých duší", který kvete v jeho domovské ústecké organizaci.)

Pro vedení ODS bude rozhodující výsledek květnových voleb. Mirek Topolánek řekl, že pokud nezvítězí, odejde z čela strany. Straně tak hrozí, že se v ní bude ještě před volbami odehrávat skrytý boj o nástupnictví.

3. Strach z TOP 09

Z vystoupení stranických lídrů byla znát obava z popularity strany Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga. Ta neoslovuje jen „Havlovskou pravici", ale sbírá hlasy tradičních voličů ODS. Mirek Topolánek se pokoušel mobilizovat kongres výrokem, že se pravicové hodnoty „nesmí stát kulisami v pohádce o hodném králi Miroslavovi a knížeti Karlovi".

Právě předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, který vystoupil na kongresu jako host, ale paradoxně sklidil větší aplaus delegátů než sám Topolánek.

4. Komplex Klaus

Topolánek se pokusil stranu sjednotit na odporu k dvěma soupeřům: V projevu neútočil jen na Jiřího Paroubka. Zatím vůbec nejsilněji se vymezil vůči Václavu Klausovi. Obvinil ho z podílu na pádu vlády, prohlásil, že nechápe, proč má prezident takový zájem na silné Moskvě.

Opoziční smlouvu Klaus - Zeman nazval „Roky hanby". Předcházející klausovské období 1994 - 1997 „roky úpadku." Mluvil o rehabilitaci občanské společnosti, společnosti vzdělání, prostředí pro život - všechno témata, která Klause dráždí.

"Komplex Klaus" v ODS žije dál.

5. Nedotknutelní gubernátoři

Topolánek neuspěl s pokusem změnit stanovy tak, aby byl vyloučený nábor černých duší. Tedy členů, kteří „za pivo a párek" hlasují podle pokynů svých bossů. Skrze ně ovládají některé organizace ODS stavební firmy, které profitují na veřejných zakázkách. Rozhodnutí pokud jde o klíč nominací na kongres, je nyní na výkonné radě, na úrovni oblastí se nezmění vůbec nic.

Delegáti také přes odpor Topolánka rozhodli, že budou „prát špinavé prádlo" za zavřenými dveřmi. V kuloárech se naopak velmi dobře bavili právě lidé, označovaní za regionální kmotry a bylo zjevné, že si jsou svou pozicí jistí. Dílčím Topolánkovým úspěchem je to, že se do výkonné rady nedostal chomutovský exsenátor Alexandr Novák, označovaný za jednu z šedých eminencí severních Čech.

Výsledek není pro ODS dobrý. Začalo se u ní mluvit jako o straně „pinglů a stavebních firem." Nyní je zřejmé, že se s vlastními „kmotry" nechce důsledně vypořádat.

6. Nejasná kampaň

Topolánek se pokusil nabídnout vizi politiky pro příštích deset let. Jeho Vize 2020 ale není hotová ani po kongresu. Topolánek nakonec navrhl, aby se v lednu konala ideová konference. Až na té by měla být Vize 2020 hotová a měla by tam také odstartovat volební kampaň.

S čím ODS půjde do voleb ale není jasné. Strana si není jistá, jak získat zpět voliče, kteří odešli k TOP 09 a zároveň neodradit voliče napravo od středu. Neprošel ani návrh Miroslavy Němcové, aby se ODS nepodílela na vládě, která nebude snižovat schodek rozpočtu. Odpověď na otázku, jestli v kampani ODS bude schopná říci, že „dobře už bylo" tedy, že je nutné šetřit na sociálním státu, kongres nepřinesl.