Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg zatím mají ustavující sněm TOP 09 zrežírovaný do posledního detailu. Za pouhou hodinu stačilo 165 delegátů sněmu schválit volební řád, jednací řád, stanovy i zprávu přípravného výboru, a mohli se tak rozprchnout na večeři a pak na skleničku dobrého alkoholu do několika přilehlých hotelových barů.

"Jde to mnohem rychleji, než jsem očekával. Já si vzpomínám, že na několika sjezdech jiných politických stran se třeba jednací řád nebo volební řád schvaloval tři čtyři hodiny. A to je přesně důvod, proč je náš sjezd dvoudenní. Kdybychom ale ten sjezd udělali jako jednodenní, tak bychom riskovali, že ohrozíme rozhodující část sněmu, ve které proběhnou volby," řekl těsně před koncem prvního sněmovního dne zakladatel a prakticky jistý budoucí první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Hotel TOP, čas 18:09

Samotný začátek v malém sálu hotelu TOP byl stylově devítkový. Státní hymna totiž přivítala delegáty sněmu přesně v 18,09. V 9,09 pak začne pro delegáty i sobotní program a účastníci sněmu se hned pustí do volby předsedy. Po prvním dnu sněmu je ještě jasnější než kdykoli před tím, že se jím stane senátor a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten navíc v pátek delegátům jasně vzkázal, že chce za prvního místopředsedu právě Miroslava Kalouska. Bez něj by šéfa TOP 09 dělat nechtěl.

„Velmi nerad bych to dělal bez Miroslava Kalouska, protože on je opravdu někdo, kdo tu stranu víc organizoval a má mnohem větší zkušenost s vnitřními záležitostmi než já,“ vysvětloval v šeru hotelového sálu Karel Schwarzenberg. Kalousek hned na to zopakoval, že v sobotu dopoledne na prvního místopředsedu kandidovat bude. „Budu-li navržen na prvního místopředsedu, kandidaturu přijmu a požádám o důvěru. Ale volba je tajná a rozhodnou delegáti,“ zůstával po svém úvodním projevu při zemi Kalousek.

Jeho i Schwarzenbergova podpora je přitom mezi delegáty v pražském TOP hotelu prakticky stoprocentní. „Bavil jsem se s mnoha delegáty a neslyšel jsem nikoho, kdo by chtěl na post předsedy volit někoho jiného než Karla Schwarzenberga a kdo by si přál na místo prvního místopředsedy někoho jiného než Miroslava Kalouska,“ vyprávěl pár minut po skončení pátečního programu jeden z pravděpodobných místopředsedů Jaromír Drábek.

Kromě Drábka jsou největšími favority na pozice místopředsedů starosta moravskoslezské Čeladné Pavol Lukša, senátorka Ludmila Müllerová a náměstek ministryně spravedlnosti Marek Ženíšek. Všechny totiž navrhl na post místopředsedy přípravný výbor v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem. „Já budu podporovat ta jména, která navrhl přípravný výbor,“ řekl Kalousek.

Schwarzenberg: Bez důvěry nás čeká rozkol

Hlavní projevy přijdou na řadu až v sobotu, ale už v pátek budoucí předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v úvodním projevu jasně načrtl, čím by se „nová strana se starými tvářemi“ měla lišit od ostatních.

"Jde nám o změnu dusného povětří v české politice. Jsme tu nikoliv proto, abychom dobývali funkce, abychom šplhali nahoru, nýbrž abychom bránili a zavedli do českého politického života samozřejmé zásady, které platí v evropské politice,“ uvítal delegáty sněmu Schwarzenberg a zdůraznil, že chce novou stranu stavět na vzájemné důvěře.

"Věřím, že se na každého kandidáta podíváte a budete mu důvěřovat. Neboť rozkol každé strany je, když si nebudeme důvěřovat. Věřím, že budete svorně bojovat až do voleb,“ burcoval ve svém úvodním projevu Schwarzenberg a v té chvíli sklidil bouřlivý potlesk od delegátů, z nichž se většina v pátek večer viděli poprvé. Desítky z nich se proto dali hned po večeři v přilehlých hotelových barech a restauracích do pilného seznamování.