Na místě pátečního neštěstí v pražské Soukenické ulici skončil zásah záchranářů a na řadu přišli policisté a statici. V pondělí se sejde městský statik s pracovníky odboru výstavby, aby stanovili příčinu zřícení.
"Existuje důvodné podezření, že byly provedeny práce nad rámec povolení, které narušily statiku domu," řekl České televizi starosta Prahy 1 Petr Hejma. Radnice, která prováděla stavební dozor, uvedla, že místo kontrolovala třikrát a vždy bylo vše v pořádku. Možné pochybení ukázala až následná kontrola stavební dokumentace.
Spolumajitel stavební společnosti Sting Praha Daniel Rada to však popřel. "Pokud se tam něco dělo navíc, tak to bylo vždy na pokyn statika celé akce," prohlásil.
Server iDnes ale tvrdí, že firma vůbec neměla povolení na práce v té části objektu, kde došlo k neštěstí. "Ten dům má sice jen jedno číslo popisné, ale skládá se ze tří částí. V objektu B, který se zřítil, měly podle stavební dokumentace probíhat jen minimální práce. Jednoznačně se tady jednalo o úpravy, na které neexistovalo povolení," řekl serveru Oldřich Dajbych, šéf stavebního úřadu radnice Prahy 1.
Policie pokračuje ve výsleších lidí zodpovědných za stavbu. Televize Nova informovala, že se v pondělí sejde komise stavebního úřadu, aby rozhodla o dalším osudu budovy. Statik Macháň k tomu uvedl, že doporučí, aby byl dům zbourán. Sousední objekty ale podle něj ohrožené nejsou.
Příčinou pádu čtyř stropů ve vnitřní části domu mohl být podle statika neodborný zásah do nosné zdi v suterénu budovy. Možné ale také je, že neštěstí vyvolaly stavební úpravy v horních patrech. Podle některých obyvatel Soukenické ulice byl zřícený dům zchátralý a už zhruba tři roky prázdný. Často z něj prý padala omítka. Majitel podle místních plánoval dům přestavět na hotel.
Oběti pocházejí nejspíš z Ukrajiny a Bulharska
Všichni čtyři dělníci, které v pátek zasypaly sutiny zříceného domu, zahynuli. Hasiči jejich těla postupně nalezli v noci na dnešek. Totožnost dělníků odhalí teprve identifikace provedená v Ústavu soudního lékařství. Policejní mluvčí Iva Knolová dnes ČTK sdělila, že policie případ šetří jako ublížení na zdraví.
Tomu, kdo z nedbalosti způsobí těžkou újmu na zdraví nebo smrt více osob proto, že hrubě porušil předpisy o bezpečnosti práce, hrozí podle trestního zákoníku tři až deset let vězení.
Vnitřní část neobývané rekonstruované budovy v Soukenické ulici 25 se zřítila v pátek po poledni, hasiči na místě zasahovali přes 40 hodin. Museli odklidit zhruba čtyřmetrovou vrstvu suti. Hledání zavalených lidí jim komplikovala skutečnost, že zbytky domu i nadále hrozily zřícením a v jeho stěnách se objevovaly praskliny.
Spekuluje se o tom, že dvě oběti pocházely z Ukrajiny a dvě z Bulharska, což připustily ambasády obou zemí. Policie ale zatím tyto dohady nechtěla potvrdit.
Všechny oběti našli záchranáři na místech, která předtím označili speciálně vycvičení psi. Když se začal dům hroutit, dělníci se prý snažili ještě uniknout do bezpečí; jejich těla ležela u schodů.
Záchranáři si původně nebyli jisti počtem zasypaných osob. To, že jsou čtyři, nahlásil dělník, který stihl z hroutící se budovy utéct. Po nalezení čtvrtého těla prošli sutiny specialisté se psy, kteří už přítomnost žádného dalšího člověka nesignalizovali. Hasiči proto po 05:00 trosky domu opustili a vystřídali je policisté, kteří místo neštěstí ohledali.
Hasiči v Soukenické zasahovali přes 40 hodin. Čtyři zavalení dělníci zemřeli - čtěte ZDE
Záchranáři vyprostili těla čtyř mrtvých dělníků ze zříceného domu v Praze - čtěte ZDE
Do pátrání se podle mluvčího hasičů Víta Pernici zapojilo celkem 198 hasičů, devět hasičských jednotek, jednotka HZS České dráhy a 30 hasičských automobilů. Na záchranných akcích se podílel i městský statik, psovodi pražské městské policie, bánští záchranáři, policisté i zdravotníci. "Privátní firmy v nejkratším možném čase dodaly materiál, tři sací bagry i s posádkami a věžový jeřáb s obsluhou, dodal mluvčí.
Knolová ČTK řekla, že těla dělníků byla převezena do Ústavu soudního lékařství, kde bude provedena jejich identifikace a pravděpodobně i soudní pitva. V následujících dnech vyšetřovatelé zadají vypracování znaleckých posudků z oblasti bezpečnosti práce a bezpečnosti práce ve stavebnictví.
Zřícení domu je zřejmě nejtragičtější stavebním neštěstím v Praze od roku 1965.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist