Ve středu dopoledne se několik tisíc domácností a firem v Praze octilo bez elektřiny. Výpadek proudu trval několik minut. Postiženy byly především městské části Chodov, Lhotka, Pankrác či Jižní město, ale i centrum metropole. "Nicméně tam jsme to operativně přepojili na náhradní zásobování," řekl mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec.

"Příčinou byl výpadek na 400megawattové rozvodně na Chodově, který jsme zaznamenali v 9:28," řekl serveru iHNed.cz Holubec. Vzápětí byly podle něj nahozeny záložní generátory.

Po 12 minutách byly dodávky proudu obnoveny na 80 procentech zasaženého území, uvedl Holubec. "Nyní (kolem 10:20) zbývá jen několik málo míst, které jsou bez elektřiny, především v oblasti Karlova," dodal mluvčí energetické společnosti.

Distribuce elektřiny už podle mluvčí provozovatele přenosové soustavy ČEPS Jany Jabůrkové postupně nabíhá, příčina havárie je zatím neznámá.  

Výpadek proudu omezil dopravu 

Holubec označil středeční výpadek za "rozsáhlý". Nefungovaly například semafory nebo kamery dopravního dispečinku. Mluvčí pražské policie ČTK řekl, že v místech bez elektřiny museli policisté řídit dopravu na velkých světelných křižovatkách. Řeší prý několik drobnějších nehod. 

Na krátkou chvíli se musely zastavit i vozy metra a tramvaje. Kvůli výpadku byla uzavřena stanice metra Pankrác a od 9:30 deset minut nejezdila celá trasa C, uvedl mluvčí pražského dopravního podniku Ondřej Pečený.

Doprava v Praze kolabovala

Dopravní situaci v hlavním městě přítižilo ještě počasí. Kvůli mokrým a kluzkým silnicím evidovali policisté řadu nehod a na mnoha místech se tvořily dlouhé kolony. Ucpaná je Jižní spojka, magistrála v centru města nebo most Barikádníků. ČTK to řekla pracovnice dopravního informačního centra.

Stav dopravy označila za ohromující, na hlavních tazích panuje stupeň čtyři případně čtyři až pět, tedy stojící kolony. Automobily stojí na Jižní spojce a jejím okolí, v centru na Nuselském mostě, ve Wilsonově a Legerově ulici, ale také na mostě Barikádníků či v Holešovičkách, neprůjezdná je i ulice Milady Horákové.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist