V Soukenické ulici v Praze se v pátek zřítilo několik stropů opravovaného domu. Sklepní prostor o rozměrech 4×20 metrů zasypaný do výše asi čtyř metrů. V sutinách jsou pravděpodobně čtyři lidé, jejichž naděje na přežití každou hodinou klesá.

Již druhým dnem pokračovaly v sobotu záchranné akce. Ačkoliv se v podvečer odklízení sutin urychlilo díky možnosti nasadit více techniky a je odstraněna asi polovina ze čtyřmetrové vrstvy, najít oběti závalu se dosud nepodařilo.

Příčinou pádu čtyř stropů ve vnitřní části domu mohl být podle statika neodborný zásah do nosné zdi v suterénu budovy. Možné ale také je, že neštěstí vyvolaly stavební úpravy v horních patrech. Okolní domy jsou v pořádku.

Na místě jsou záchranné hasičksé týmy s několika hasičskými vozy, je zde i vůz městské policie, která prostor okolo domu hlídá před zvědavci. Připraveni jsou také zdravotníci.

Podle informací hasičů sutiny měly uvěznit čtyři lidi, s největší pravděpodobností zahraniční dělníky. Mluvčí pražských hasičů Vít Pernica uvedl, že se pátrá po čtyřech mužích, zatím ale není stoprocentně jisté, že pod troskami skutečně jsou.

Hasiči si nejsou jisti, kolik lidí přesně na stavbě v době neštěstí pracovalo. Počet zavalených ohlásil dělník, který stihl z hroutící se budovy utéct. Hasiči zatím nalezli pouze dvě helmy, které dělníkům mohly patřit.

Budova je nestabilní

Práci záchranářům ztěžují nestabilní pozůstatky budovy, které hrozí dalším zřícením. Již v pátek kolem osmé večer musely být záchranné práce přerušeny, protože hrozilo sesutí dalších zdí. Od sobotního rána se hasiči znovu pokoušejí zasypané dělníky najít. Na místo povolali záchranáři také psovody, kteří znovu potvrdili dvě místa, kde by mohli zavalení dělníci být.

V sobotu pak zchátralý dům musejí hasiči zpevnit dům trámy kvůli trhlinám ve zdech domu. Podle Pernici bude odstraňování trosek a suti pokračovat celý den, ale není jisté kdy budou záchranné práce obnoven. 

V sobotu se brzy ráno vystřídaly směny hasičů a nově nastoupení záchranáři pokračovali v odsávání suti. Z domu dosud odstranili dva metry suti, ale nikdo neví, jaké množství zříceného zdiva tam ještě zbývá. Dosavadní odhady hovořily o zhruba čtyřmetrové vrtvě.

Chybovali dělníci při stavebních úpravách? Policie to vyšetřuje

Spadlé místo prohlédl již v pátek i statik magistrátu Petr Macháň, ale co bylo přesnou příčinou, zatím neví. „Pochybuji, že to zjistíme, spadlo to komplet, je to uvnitř úplně holé,“ řekl. „Nejpravděpodobnější ale je, že bourali příliš od spodu,“ dodává.

Zvenku přitom stavba vypadá neporušeně – že je problém ukazují jen přítomné záchranné vozy či pásky, které ohraničují dům a kus okolní ulice. Nicméně projít se dá po protějším chodníku.

Obyvatelé okolních domů zatím nebyli evakuováni. Podle nich byl zřícený dům zchátralý a už zhruba tři roky prázdný. Často z něj prý padala omítka. V současné době je kolem stěny domu, která je obrácena do ulice a zůstala stát, lešení. Na místo podle zpravodaje dorazil i majitel. Podle místních dům plánoval přestavět na hotel.

To, že by stavebníci pochybili, ale odmítá Daniel Rada, jehož firma Sting je dodavatelem stavby. „Děláme podle projektu, není nic, čím bychom se prohřešili a ani jsme za nic nebyli pokáráni,“ říká a pokazuje na to, že na stavbě už byla kvůli stížnosti obyvatel sousedních domů pětkrát kontrola magistrátu, ale nikdy žádný problém nezjistila.

„Když se podchycuje a bourá sto let starý dům, navíc v údolní vltavské nivě, tak se přes všechnu opatrnost něco může stát. Ty písky vlivem pohybu spodních vod a podobně mohou samy pohnout,“ dodává.

Jeho vysvětlování ale vyvolává značné emoce obyvatel sousedního domu. Ti nesměli zatím domů, dokud jejich domy také neprohlédl statik.

„Několikrát jsme upozorňovali stavební úřad, že to, co se tady děje, je nehorázné. Strašné rány, občas se chvějí i zdi,“ říká jedna z obyvatelek. „Celá ta stavba je prováděna pochybným způsobem,“ rozčiluje se další obyvatelka Magdalena Pištorová. „Užívejte jenom výrazy, které můžete dokázat, nebo vás budeme žalovat,“ reaguje Rada. „To je křívé obvinění a to si nedovolujte,“ dodává.

S domem byly problémy již dříve

K neštěstí došlo v klasicistním objektu, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Stavební společnost již v lednu tohoto roku dostala od magistrátních památkářů více než milionovou pokutu za práce bez stavebního povolení. Dům podle internetové verze katastru nemovitostí patří firmě Galerie - Sen s. r. o. a je označen jako průmyslový objekt. V současné době by měl být v zástavě.

Podobných havárií bývá podle něj několi do roka. Například loni na podzim zdemoloval výbuch plynu dům na Arbesově náměstí na pražském Smíchově, v němž zahynuli dva lidé.

Soukenická ulice se nachází na Novém Městě, nedaleko náměstí Republiky a obchodního centra Palladium. I když jde o poměrně lukrativní lokalitu, není zatím příliš komerčně využívána. Do jednoho z domů v nedaleké Truhlářské ulici se v červenci za zprostředkování ministra Michaela Kocába přesunuli squatteři vystěhovaní z vily Milada.

Spadlý dům v Praze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist