Jedno se musí českým politikům, lobbistům a byznysmenům nechat: vážně si umějí vybrat skvělé místo pro dovolenou.
Útesy poloostrůvku Monte Argentario nabízejí přes den úchvatné výhledy na průzračné moře. A protože se tu nesmějí stavět obří hotelové komplexy, turisté nestačili zdejšímu městečku ukrást atmosféru.
Co je to tedy vlastně za místo, kde se "jen tak náhodou" o prázdninách potkají bývalý premiér, šéf elektrárenského gigantu, vlivný lobbista, jeden z volebních lídrů ČSSD nebo hokejista s přítelkyní-modelkou?
Jednoduchá odpověď napadne každého už po pár hodinách pobytu v tomto nádherném kousku Toskánska: je to destinace na ideální odpočinkovou dovolenou. Zvlášť, pokud by měl člověk stamilionovou rezidenci na jednom z nejlepších míst - tak jak si to užívá třeba exministr dopravy a poslanec ODS Aleš Řebíček.
Komu patří toskánská vila? Topolánka to nezajímá, Dalík to tají - čtěte ZDE
Mediální hit letošního léta: Topolánkova dovolená - čtěte ZDE
Prostě jsme se potkali u jachet a projeli se po moři - čtěte ZDE
A nebo může být Monte Argentario výborná volba, když se všichni tito lidé chtějí v klidu setkat a dohodnout něco, co má zůstat tajné.
Orel v letu
Na vile s popisným číslem 30 v ulici Via dell'Olmo je už zdálky vidět, že je něco extra. Dům i zahrada s olivovníky se rozkládají nad zátokou s oblázkovou pláží a malou marínou s motorovými čluny. Rezidence si všimne každý, kdo tudy projíždí po hlavní silnici obepínající celý poloostrov. Stejně jako plastiky orla s roztaženými křídly, která stojí za vraty do domu. Tady trávil do pátku dovolenou Mirek Topolánek s rodinou a s kamarádem Markem Dalíkem.
Kdo se sem nastěhuje, má zajištěné naprosté soukromí - zvědavec zahlédne nanejvýš část zahrady a kousek bazénu.
Monte Argentario, vzdálené od Prahy při kolonách na italských dálnicích nějakých 14 hodin jízdy autem, vlastně není typickým rájem pro turisty. Celé je přírodní rezervací, takže vybudovat tady hotelový komplex úřady nepovolí. Dva zdejší přístavy, Porto Ercolo a Porto Santo Stefano, si proto dál žijí po svém. Večer žádné stánky s cetkami pro turisty, ale klasický rybí trh.
Poloostrov ale právě proto proslul jako oblíbené místo italských boháčů a také politické honorace - jezdí sem i španělský král Juan Carlos a ve stejném regionu koupil dům bývalý italský premiér Giuliano Amato. Ostatně i na zdejší radnici seděli zajímaví lidé: starostkou tu byla sestra majitele Fiatu Susanne Agnelliová.
Pozor: Strada privata!
Na zelených svazích, které se prudce zvedají od moře, stojí rozeseté vily s typicky bílooranžovou omítkou a červenými střechami. A s příjezdovými silničkami osazenými cedulemi, které jasně říkají, že si obyvatelé nepřejí být nikým rušeni: Strada privata, soukromá cesta.
"Ale pláže soukromé nejsou, není problém si nějakou najít a zůstat na ní celý den," říká student Fabio Savani, který právě s partou kamarádů nechal auto na hlavní silnici a cestičkou mezi rezidencemi sestupuje k moři. Při téhle konstelaci je jasné, že ceny nemovitostí tady letí nahoru - a ani krize se zájmem o Monte Argentario nic moc nedělá. Pronajmout si takový luxusní dům na týden stojí zhruba od 80 do 150 tisíc korun. Na koupi je pak potřeba alespoň pár milionů eur.
Když se zdejší realitní agent podívá na fotku Topolánkova prázdninového domova, okamžitě ho pozná. Není to prý dlouho, co se prodávala za čtyři až pět milionů eur, kdo ji koupil, ale neví. A prosí, ať hlavně reportéři nikde neříkají jeho jméno. "Mohl bych mít problémy."
Dobře ukrytý Řebíček
Z té vyhlídky, vykoupené šplháním úzkými uličkami města a kličkováním bludištěm jednosměrek, opravdu přechází zrak. Odtud seshora je báječný pohled na celou zátoku i na Porto Santo Stefano.
Z třípatrového bílého domu na nejvyšším místě nad městem vykukuje zpoza hnědých vrat jen vrchní část. Dokonalé pro milovníka soukromí - vidí vše, ale na jeho rozlehlou zahradu nikdo nedohlédne. Loni si toto sídlo pořídil Topolánkův někdejší ministr Aleš Řebíček. Za 126 milionů, které získal prodejem akcií své stavební firmy Viamont, jak napsal do poslaneckého přiznání příjmů. Podle místního makléře chtěl majitel původně šest milionů eur, pak nejspíš slevil. "Je to jeden z nejlepších domů tady u nás," tvrdí.
Jak o vile pro Topolánka, tak o té Řebíčkově se v městečku mluví. "Ano, ví se tady, že ty domy si koupili nějací významní lidé. Myslím, že z Polska nebo z Česka," potvrzuje další realitní agent. A opět prosba: hlavně nikomu ani slovo - o něm, natož pak o jeho firmě.
Fotogalerie
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist