Snímky z italské dovolené, kde byli ve stejné době například Mirek Topolánek a někteří lobbisté, údajně šíří bývalý šéf rozvědky Karel Randák. Tvrdí to Mladá fronta Dnes (MfD). V úterý jí Randák údajně předal fotografie a videa, na nichž je zachycen Topolánek a další politici, lobbisté a manažeři, jak tráví dovolenou v letovisku Monte Argentario.

"Pokud mě uvedete, popřu to," reagoval podle deníku Randák ve chvíli, kdy ho reportér informoval, že zveřejní, kdo snímky předal.

Randák údajně řekl, že dostal tip, kde tito lidé budou, a měl úkol to zdokumentovat. Zadavatele neprozradil. Několikadenní sledování přijde odhadem na půl milionu korun, napsal deník, podle nějž Topolánka během dovolené sledovali "vyškolení profesionálové".

"Jsem sledován dlouho. Domnívám se, že sledovačky může řídit Randákova skupina," uvedl z Itálie Topolánek.

Informace o jeho pobytu v Toskánsku jako první přinesl deník Aha!, podle něhož tráví šéf ODS dovolenou společně s místopředsedkyní sněmovny Lucií Talmanovou a svými dvěma syny. Společnost mu podle deníku dělá například jeho přítel Marek Dalík. Na místě byl prý i šéf ČEZ Martin Roman. U stejného ostrova kotví i jachty exministra dopravy Aleše Řebíčka (ODS) a lobbisty Vladimíra Johanese, který hostil místopředsedu ČSSD Milana Urbana.

Randák poskytl médiím materiály v elektronické podobě a jde o pět souborů. Tři z nich údajně obsahují fotky a jsou pojmenované podle jachet, na kterých se politici objevují: Lenka, Martina a Aries. Čtvrtý je věnován Urbanovi a nese i jeho jméno, na posledním souboru jsou prý desítky videí ze sledování.

Na pozadí jednoho setkání Romana a Topolánka jsou  slyšet i detektivové, z jejichž hovoru je údajně patrné, že hlavním cílem sledování je právě předseda ODS.

 

 

Podle jedné ze zveřejněných fotografií trojice jachet, na nichž se politici a lobbisté plavili, kotvili v toskánském přístavu vedle sebe. Jachta Azimut 68E jménem Aries patří Řebíčkovi, spolu se údajně plavil i Roman. Na lodi Dolphin jménem Martina se prý vozili Dalík, Toplánek a Talmanová. Loď patří firmě Radka Mašína stejně jako třetí jachta Persching jménem Lenka, kterou měli k dispozici Urban a Johanes.

Randákovo jméno padalo v minulosti v souvislosti s případem úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy před loňskou volbou prezidenta. Topolánek již dříve prohlásil, že za únikem videonahrávky stojí právě bývalý ředitel civilní rozvědky Randák a Petr Dimun, který je v ČSSD nyní odpovědný za PR a marketing.

Podle deníku Právo z loňského prosince však detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nenašli důkazy o jejich roli v úniku a případ odložili.

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil nedávno v takzvané kauze Savoy bývalému pracovníkovi rozvědky Petru Bakešovi peněžitý trest 100 000 korun a bývalému policistovi Jiřímu Dvořákovi 40 000 korun. Oba se prý podíleli na úniku videonahrávky zachycující schůzku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist