Vypadá to jako zázrak - dvacet metrů nalevo trčí do vzduchu vodou podemleté koleje, o kus dál urvaná krajnice vozovky, plot přiléhajícího hřiště se zase válí zdeformovaný o kus dál - a uprostřed toho všeho zářící autosalón, který vypadá, že se je voda ani netkla. „Makali jsme na tom tři dny. Zaměstnanci, kamarádi, rodina. V pondělí otvíráme, kšeft nemůže stát," říká padesátník ve zcela zablácených montérkách. Třetí den od obrovských povodní, které doslova spláchly několik vesnic na okraji Beskyd, naplno běží odstraňování škod.

Středeční voda se přehnala i autosalonem Jaroslava Pastorčáka na okraji Nového Jičína. Byla to blesková povodeň. „Ta voda tady byla jen dvacet minut, pak šla hned pryč. To co se dostalo dovnitř byla sranda proti tomu venku," říká Pastorčák a ukazuje na první pohled absolutně nelogicky na parkoviště plné nových a čistě umytých aut.
Jenže zdání klame. Otevřete kufr či kapotu a vidíte změť bláta, písku a smetí.

„Jsou sice nová, ale pro nás šrot. Oprava by stála více než osmdesát procent jejich ceny," říká pojišťovací technik Petr Mark, který právě sepisuje škodní protokol. Auta by se musela totiž plně rozebrat, vyčistit motor i veškeré mechanismy, včetně airbagů či pásů. A stejně by bylo téměř jisté, že voda auta natrvalo poznamená a ta by každou chvlíli musela do servisu. „Pokud by to pojišťovna dovolila, mohl bych je prodat třeba za padesát tisíc úplně bez záruky. A pak bych na tom mohl vydělávat na opravách. Jenže by zase každý říkal, že prodávám poruchová auta," přemítá Pastorčák.

Pan Pastorčák měl štestí v neštěstí - uzavřel vysokou pojistku. „Platil jsem skoro sto tisíc ročně. Pojišťovna se ještě divila, proč tak vysokou," pochvaluje si. Paradoxně se přitom víc bál sněhu než vody. „Tady voda nikdy nebyla, ani při povodních v roce 1997," říká Pastorčák, který se připojistil před třemi lety poté, co viděl, jak se střechy obchodních domů a hal hroutí pod vysokými vrstvami sněhu.
Ale i když Pastorčák v pondělí otevírá, příliš nevěří, že se zákazníci pohrnou. Spíš naopak. „Budou mít jiný starosti a peníze budou potřebovat jinde. Doufám, že tržby zachrání aspoň autoservis," říká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist