Večerní bouře a přívalové deště způsobily problémy na Jesenicku, kde velká voda zaplavila sedmnáct obcí ležících v nejsevernějším cípu regionu. V akci je téměř 300 hasičů, kteří přes noc zachránili 64 a evakuovali 150 osob. Záplavy na Jesenicku si vyžádaly první oběť. Podle mluvčího Olomouckého kraje Ivo Hegera byli tři lidé pohřešováni, jeden z nich velitel dobrovolné jednotky hasičů. Muž byl dnes před polednem nalezen utonulý. Podezření, že jsou pohřešováni dva další lidé, se nepotvrdilo.

Někde voda už zase rychle stoupá, lidé se bojí, další bouřky jsou na obzoru - čtěte ZDE

Mezi evakuovanými byl i dětský tábor v České Vsi, odkud hasiči odvezli 45 osob, a restaurace ve Staré Červené Vodě, kde v tu dobu bylo 65 lidí. Hasiči kromě záchrany osob také zpevňovali hráze a zajišťovali nouzové ubytování obyvatelstva. Podle informací krajského úřadu bylo nutné poskytnout azyl deseti záplavami postiženým lidem.

Jen v Mikulovicích voda zaplavila více než sto domů. "Byl to prudký, velmi intenzivní a asi 35 minut trvající déšť. Zem už je po předchozích deštích napitá, nebrala to, tak voda spláchla spraš z polí a snad ze všech svahů se řítila do vesnice," popisoval starosta Mikulovic Ivan Dost. Dodal, že škody na místních komunikacích činí asi pět milionů korun, škody v domácnostech zatím nejsou zmapované.

Záchranáři dnes v regionu postupně uvolňují komunikace, zajišťují poškozené mosty, vyklízejí domy od nánosů bahna, čerpají vodu z budov a čistí vodní zdroje. Hasiči také zajišťují nouzové zásobování záplavami postižených obyvatel. "Uklízíme, ale bojíme se, zda to není předčasné. Teď je sice klid, ale kolem 17:00 až 19:00 se podle předpovědi počasí má nad námi přehnat ještě jedna podobná bouřka," obával se Dost.

Voda poničila také komunikace. Železniční trať mezi Hukovicemi a Velkou Kraší je podemletá a neprůjezdná. Neprůjezdné jsou také silnice v úsecích Lipová-lázně (pomezí) - Javorník, Tomíkovice - Vidnava, Bernatice - Vlčice, Bernatice - Uhelná, s problémy je průjezdná cesta mezi Skorošicemi a obcí Kobylá nad Vidnavkou.

Na dvou řekách na Jesenicku platí také momentálně povodňové stupně. Druhý stupeň, pohotovost, hlásí Povodí Odry na Bělé v Mikulovicích. Hladina toku přitom v pátek odpoledne sestoupila mimo první povodňový stupeň, večer však vlivem bouřky prudce stoupla a dosáhla třetího stupně. Podle starosty Mikulovic se řeka dokonce kolem půlnoci vylila a zaplavila v obci asi šest domů. Třetí povodňový stupeň neboli stav ohrožení platí na Vidnávce ve Vidnavě. Hladina toku zde však během noci klesla o 140 centimetrů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist