V noci na čtvrtek se v Černotíně na Hranicku jeden z tamních občanů rozhodl přejít přes můstek přes již rozvodněný potok. Jeden ze spoluobčanů s hrůzou pozoroval, jak muž náhle uklouzl, spadl do proudu a rychle zmizel ve tmě. Jeho tělo se podařilo najít až dnes dopoledne. Počet obětí povodně na severní Moravě tím dopoledne stoupl osm. O pár hodin později přibyla oběť další. A na vrub povodně se přičítá i smrt bezdomovce, který byl nalezen poblíž říčky Grasmanky v Novém Jičíně.

Voda přibouchla dveře k záchraně

O tom, jak prudce přívalová vlna postupovala, svědčí tragédie z Jeseníku nad Odrou. Do jednoho z tamních domů se voda přihnala tak rychle a s takovou razancí, že se celé přízemí rázem zaplavilo. Třem lidem – starší ženě a jejím dvěma synům – hrozilo utonutí. Muži neváhali, vzali matku a pospíchali po schodech do patra. Voda jim byla v patách. Ve chvíli, kdy se žena ocitla v bezpečí, však vlna dveře v patře přirazila. Tlak vody byl zřejmě tak velký, že už je nedokázali otevřít. Ocitli se v pasti, z níž nebylo úniku. Oba bratři, jimž bylo 55 a 50 let, se utopili.

Jeseník nad Odrou však oplakává ještě jednu oběť – dvaadevadesátiletou ženu, která nemohla chodit. I ji voda zaskočila a také ona zemřela. Našli ji ve čtvrtek ráno.

V Novém Jičíně-Žilině utonula pětapadesátiletá žena, v Kuníně u Nového Jičína se utopil muž. Oba má na svědomí rozvodněná řeka Jičínka, bližší okolnosti jejich úmrtí zatím nejsou známé.

Záchranáři se nedostali včas k pacientům

Nepřímo na povodeň doplatili také starší občané, k nimž se nedostala rychlá lékařská pomoc. Záchranáři nemohli včas přijet ke zhruba sedmdesátiletému muži v Kuníně na Novojičínsku, jehož zřejmě postihl infarkt. Před posádkou sanitky se k němu sice dostali hasiči, kteří se ho pokoušeli oživovat, muž však zemřel.

Podobná byla situace v Bernaticích na Novojičínsku, kde se posádka záchranného vozu nedostala včas k osmdesátileté pacientce. I tato žena zemřela, v jejím případě bylo zřejmě příčinou smrti srdeční selhání. Deváté oběti, muži z Valašského Meziříčí, rovněž vypovědělo srdce.

Záchranáři v postižené oblasti stále upozorňují, že počet obětí může být vyšší, především proto, že se několik lidí stále pohřešuje.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist