V noci na čtvrtek se v Černotíně na Hranicku jeden z tamních občanů rozhodl přejít přes můstek přes již rozvodněný potok. Jeden ze spoluobčanů s hrůzou pozoroval, jak muž náhle uklouzl, spadl do proudu a rychle zmizel ve tmě. Jeho tělo se podařilo najít až dnes dopoledne. Počet obětí povodně na severní Moravě tím dopoledne stoupl osm. O pár hodin později přibyla oběť další. A na vrub povodně se přičítá i smrt bezdomovce, který byl nalezen poblíž říčky Grasmanky v Novém Jičíně.

Voda přibouchla dveře k záchraně

O tom, jak prudce přívalová vlna postupovala, svědčí tragédie z Jeseníku nad Odrou. Do jednoho z tamních domů se voda přihnala tak rychle a s takovou razancí, že se celé přízemí rázem zaplavilo. Třem lidem – starší ženě a jejím dvěma synům – hrozilo utonutí. Muži neváhali, vzali matku a pospíchali po schodech do patra. Voda jim byla v patách. Ve chvíli, kdy se žena ocitla v bezpečí, však vlna dveře v patře přirazila. Tlak vody byl zřejmě tak velký, že už je nedokázali otevřít. Ocitli se v pasti, z níž nebylo úniku. Oba bratři, jimž bylo 55 a 50 let, se utopili.

Jeseník nad Odrou však oplakává ještě jednu oběť – dvaadevadesátiletou ženu, která nemohla chodit. I ji voda zaskočila a také ona zemřela. Našli ji ve čtvrtek ráno.

V Novém Jičíně-Žilině utonula pětapadesátiletá žena, v Kuníně u Nového Jičína se utopil muž. Oba má na svědomí rozvodněná řeka Jičínka, bližší okolnosti jejich úmrtí zatím nejsou známé.

Záchranáři se nedostali včas k pacientům

Nepřímo na povodeň doplatili také starší občané, k nimž se nedostala rychlá lékařská pomoc. Záchranáři nemohli včas přijet ke zhruba sedmdesátiletému muži v Kuníně na Novojičínsku, jehož zřejmě postihl infarkt. Před posádkou sanitky se k němu sice dostali hasiči, kteří se ho pokoušeli oživovat, muž však zemřel.

Podobná byla situace v Bernaticích na Novojičínsku, kde se posádka záchranného vozu nedostala včas k osmdesátileté pacientce. I tato žena zemřela, v jejím případě bylo zřejmě příčinou smrti srdeční selhání. Deváté oběti, muži z Valašského Meziříčí, rovněž vypovědělo srdce.

Záchranáři v postižené oblasti stále upozorňují, že počet obětí může být vyšší, především proto, že se několik lidí stále pohřešuje.

Související