Na Moravě a ve Slezsku lze v nejbližších hodinách očekávat bouřky, ojediněle by kvůli přívalovým dešťům na některých místech mohlo spadnout až 40 milimetrů srážek. Hladiny řek se tak mohou lokálně ještě zvednout, celkově by se ale povodňová situace "podstatně zhoršovat neměla", řekla meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

ČHMÚ v aktuální předpovědi uvedl, že hladiny menších přítoků a Bečvy a Odry budou nadále klesat. Na dolní Odře očekávají hydrometeorologové, že se hladina udrží na úrovni prvního a druhého stupně povodňové aktivity. "Vzhledem k předpokladu dalších srážek zejména bouřkového charakteru je nutné počítat i nadále s možností rozvodnění menších toků," uvedl ČHMÚ.

"Vzhledem k předpokladu dalších srážek zejména bouřkového charakteru je nutné počítat i nadále s možností rozvodnění menších toků," uvedl ČHMÚ dopoledne. 

ON-LINE reportáž: Záplavy na Moravě mají zatím devět obětí. Někde jsou horší než v roce 1997 - čtěte ZDE

OBRAZEM z Moravy: Auta na střechách, voda v domech - FOTOGALERIE ZDE

Záplavy si na Moravě vyžádaly už devět životů - čtěte ZDE 

Noční záplavy na severní Moravě si zatím vyžádaly devět obětí. Voda navíc v regionu zanechala stržené domy a auta smetená ze silnice pod most. Právě v nich by mohly být podle záchranářů další oběti. Vzedmuté jsou i hladiny řek na střední Moravě, Královéhradecku a na jihu Čech. České dráhy kvůli záplavám uzavřely několik tratí.

Podle odboru ochrany vod ministerstva životního prostředí by na návětřích hor mělo do dnešních 18:00 napršet maximálně 10 až 30 milimetrů. Například na tocích v oblasti Šumavy a Novohradských hor by během dneška měly nastat mírné poklesy, případně kolísání hladin v reakci na srážky.

ČHMÚ uvedl, že intenzivně mezi středečními 20:00 a půlnocí pršelo v oblasti mezi Oderskými vrchy a Beskydy. "Hodinové úhrny dosahovaly 30 až 40 milimetrů, celkově v maximech přesáhly 100 milimetrů na rozvodí mezi Bečvou a Odrou," uvedli meteorologové.

Hydrometeorologové později vydali výstrahu, v níž pro několik dalších dnů varovali před bouřkami, které by měly zasáhnout téměř celou republiku. Platí od dnešního poledne do nedělních 23:00, a to pro Prahu, Vysočinu a kraj Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský. Od pátečního poledne by měli s bouřkami počítat obyvatelé Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje. Do nedělních 23:00 nadále trvá na řekách Zlínského kraje povodňová bdělost a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji pak povodňová pohotovost. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist