Nejméně jedenáct obětí si zatím vyžádaly záplavy na severu Moravy, které se tak staly třetí nejhorší katastrofou tohoto druhu v historii samostatného Česka. V rozvodněné Vltavě ve Větřní na Českokrumlovsku navíc přišel o život vodák, takže celková bilance je vlastně dvanáct. Nejvíce lidí, osm, zahynulo na Novojičínsku.

Starostové několika obcí popsali povodeň jako největší přírodní katastrofu, jakou jejich města pamatují. Vláda poslala do postižené oblasti tisíc vojáků, hlavně ženistů.

Přerušen byl provoz na silnicích i železnici, škody v dopravní infrastruktuře půjdou podle Ředitelství silnic a dálnic do stamilionů korun. Na střední Moravě nejezdily vlaky na pěti tratích. Podle Českých drah povodeň dosud způsobila škody za 380 milionů korun.

Český hydrometeorologický ústav vydal na několik dalších dnů výstrahu před bouřkami, platící napříč zemí od čtvrtečního poledne do nedělních 23:00. 

Konto sbírky Povodně organizace Člověk v tísni: 7202 7202 /0300, dárcovská sms zpráva má tvar DMS POVODNE09, na číslo 8 7777.

Hladina řeky Odry dosáhla na několika místech třetího povodňového stupně, tedy stavu ohrožení. Hladina řeky ve čtvrtek odpoledne kulminovala. Povodňová vlna dále postupovala směrem na Ostravu, kde vodohospodáři kulminaci zaznamenali v průběhu noci.

Velká voda ve městě nezpůsobila větší škody. "Vypadá to, že objem vody je v takové výši, že nehrozí vylití ze břehů," uvedl odpoledne mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. To by podle něj hrozilo při větším průtoku vody maximálně v městských částech Svinov a Koblov, kde hasiči vybudovali protipovodňovou stěnu.

Vývoj situace jsme sledovali v přímé on-line reportáži

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
11:21
11:20
Spouštíme on-line reportáž, ve které se pro vás pokusíme zachytit vše podstatné kolem aktuální povodňové situace.

Záplavy na severu Moravy si zatím podle oficiálních informací policie vyžádaly osm obětí. K sedmi lidem na Novojičínsku přibyl dnes dopoledne od středečního večera pohřešovaný muž, jehož tělo bylo nalezeno v obci Černotín na Hranicku. ČTK to řekla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

11:23

Na pomoc do záplavami postiženého Novojičínska již byly vyslány desítky policistů z okolních okresů. Na místě nyní pomáhá i 20 speciálně vycvičených záchranářů ze záchranného hasičského sboru v Hlučíně na Opavsku, což je někdejší armádní jednotka.

Speciální jednotka zasahovala nejvíce v novojičínské městské části Žilina a v Jeseníku nad Odrou. "V Hlučíně je připravena další jednotka 30 až 40 lidí, která by měla na Novojičínsko ještě dorazit. Čekáme jen na strategické rozhodnutí krizového štábu, který určí místo, kam jednotku vyšleme," uvedl zástupce velitele jednotky David Kareš Kareš.

11:24
11:21
Situace se tak už podobá tragickým rokům 2006, kdy zemřelo v povodních deset lidí, 2002, kdy zahynuly dvě desítky lidí. Nejhorší záplavy Česko prožilo v roce 1997, kdy mrtvých bylo téměř padesát.
11:25
11:22

Na pomoc při záchranářských pracích bylo už ve středu večer vysláno také 41 policistů z Ostravy, kteří jsou stále na místě. Pomáhat vyjelo i dalších 40 frýdecko-místeckých policistů, kteří měli být původně od rána nasazeni při rozsáhlé dopravní akci na Třinecku.

"V tuto chvíli frýdecko-místečtí policisté pomáhají při pátrání po dalších možných obětech povodní a pomáhají všude tam kde je potřeba," uvedl frýdecko-místecký policejní mluvčí Ivan Žurovec. Další více než dvě desítky policistů vyjely na pomoc i z Karviné.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally bude trať Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěn zřejmě zprovozněna až 1. až 2. července.

Trať Suchdol nad Odrou - Hranice na Moravě je podemletá na několika místech a zaměstnanci správy nyní zjišťují rozsah škod a poškozená místa zasypávají štěrkem. "Vzhledem k množství poškozených míst není jisté, zda množství štěrku bude dnes dostačující. Dle informace odtékající voda ještě podemílá trať," sdělil Halla s tím, že se pokusí alespoň jednu kolej zprovoznit do večerních hodin.

11:25
11:24 Situace na železnici

České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely čtyři tratě. Na trati Hranice na Moravě - Střelná, která byla rovněž uzavřena, se železničářům již podařilo před 08:00 zprovoznit obě koleje. Kvůli povodním dráhy zrušily i několik spojů Pendolina a několik dalších v úseku Hranice na Moravě - Polom nahradily autobusy.

Trať Česká Třebová - Přerov Bohumín je kvůli povodním zavřená v úseku Hranice na Moravě - Polom. Omezení se týká i úseku Rožnov pod Radhoštěm - Valašské Meziříčí na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Vlaky nejezdí v úseku Valašské Meziříčí - Frenštát pod Radhoštěm na trati Ostrava - Valašské Meziříčí. Uzavřena je stále trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město.

11:26
11:24
"Pokud cestující musí vyjet, doporučujeme před cestou obrátit se na telefonní linku 840 112 113 a zjistit aktuální stav," uvedla regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou také na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.
11:27
11:26 Dvě krizová centra v Novém Jičíně

Nový Jičín zřídil pro obyvatele postižené záplavami dvě krizová centra. Lidé na těchto místech dostanou balenou vodu, pracovníci jim podají informace, jak postupovat při likvidaci škod, a získají v nich i nejnutnější obnos pro nákup základních potravin. Informoval o tom mluvčí novojičínské radnice Josef Gabzdyl.

První krizové centrum je v objektu Mateřské školy v Beskydské ulici v městské části Žilina, druhé pak v budově Fojtství v městské části Bludovice. S žádostmi o pomoc se lidé mohou obracet i na odbor sociálních věcí v budově městského úřadu. "Další pracovníci městského úřadu rozvážejí pitnou vodu přímo v terénu," uvedl Gabzdyl.

11:27
11:25 Pozor na "záplavové turisty"

Vedení Nového Jičína vyzývá, aby lidé bezdůvodně nenavštěvovali zaplavená místa podél toků Jičínky a Zrzávky. Takzvaným záplavovým turistům totiž hrozí vážné úrazy, silnice jsou podemleté a řada domů se ještě může zřítit.

"Městská policie dostala pokyn, aby případné povodňové turisty vykázala, v případě neuposlechnutí pak využila dalších zákonných možností," řekl starosta Nového Jičína Ivan Týle.

11:27
11:26 Srovnání s rokem 1997

Nový Jičín postihla větší živelná katastrofa než při povodních v roce 1997. Voda způsobila mnohamilionové škody. Pobořeny byly desítky domů.

"Minulé povodně nám daly zkušenosti a myslím si, že tak krizovou situaci, kdy během několika minut byly zatopeny velké části města, se podařilo v rámci možností zvládnout. Jinak by obětí a škod bylo ještě více," řekl Týle. Ničivá povodňová vlna zasáhla hlavně městskou část Žilina, která leží na říčce Jičínce, a městskou část Bludovice na potoku Zrzávka.

11:28
11:27 Agenturní snímky z noci a čtvrtečního rána
11:29
11:28 Obavy z vyššího počtu obětí
Policisté nevylučují, že počet obětí záplav na Novojičínsku se bude ještě zvyšovat. Spolu s hasiči prohledávají obce zasažené velkou vodou. Území propátrává i vrtulník. "V korytech řek jsou auta, která smetla povodňová vlna. Nevíme, zda v jejich troskách někdo nezůstal," řekla ČTK novojičínská policejní mluvčí Miroslava Michálková Šálková.
11:31
11:30 Aktuální předpověď počasí

Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) lze na Moravě a ve Slezsku očekávat v nejbližších hodinách bouřky, ojediněle by mohlo kvůli přívalovým dešťům na některých místech spadnout až 40 milimetrů srážek.

To znamená, že hladiny řek se ještě mohou lokálně zvednout, celkově by se ale situace neměla výrazněji zhoršovat. Podle ČHMÚ budou hladiny menších přítoků a Bečvy a Odry nadále klesat.

Další informace 

11:33
11:31 Krizové štáby
Po poledni zasedne v Ostravě krizový povodňový štáb a velení hasičů, tisková konference je plánována na 13:00. O hodinu později svolá zástupce médií radnice Nového Jičína, který bude informovat o obětech a plánu likvidace následků pohromy.
11:35
11:34 Dobrá zpráva z Bludovic
V Bludovicících podle ČTK voda strhla autobus, naštěstí se později ukázalo, že byl zaparkovaný a prázdný.
11:37
11:36 Jeseník nad Odrou

Nejvážnější situace je v Jeseníku nad Odrou.  Voda strhla několik domů a desítky dalších poškodila. Hasiči s policisty na člunech propátrávají zatopenou obec a prověřují místa, kde by ještě mohli najít těla. Mohli by tam také být obyvatelé, které voda odřízla od světa. Policistům se postupně hlásí místní, kteří původně evakuaci odmítli s tím, že si chtějí pohlídat majetek.

O život podle informací ČTK přišli dva bratři přibližně ve věku 50 a 55 let, kteří se pokoušeli zachránit svou tonoucí matku. V okamžiku, kdy ji dostali do vyššího patra domu, jim proud vody zavřel dveře, a sami se tak už do bezpečí nedostali. Třetí obětí v této obci je dvaadevadesátiletá žena, která nemohla chodit.
11:38
11:37 Bez varování

Zemědělec Roman Luňák z Jeseníku nad Odrou o pět koní. V jeho stáji na kraji obce se utopili například plemenný hřebec či dvě březí kobyly. "Dva koně se mi podařilo vytáhnout z Odry, když plavali ve vodě," popsal situaci. Dodal, že velká voda se přehnala nenadále. "Nikdo nás nevaroval, vůbec jsem nestihl koně vypustit. Kdybych to udělal, tak bych tam zůstal já," řekl Luňák.

11:40
11:40 Praha se připravuje na první stupeň

Kvůli zvyšujícímu se průtoku na Vltavě se v pátek uzavřou vrata na pražské říčce Čertovka. Důvodem jsou vydatné srážky, zvýšení hladiny na tocích v povodí Vltavy a s tím související manipulace na vltavské kaskádě. Pražský magistrát předpokládá, že v pátek Vltava v hlavním městě dosáhne prvního stupně povodňové aktivity.

Nyní podle mluvčího v Praze na Vltavě proteče za sekundu 350 kubických metrů, do večera bude průtok zvýšen na 420 metrů kubických za sekundu. 

11:47
11:47 "O 50 procent horší než v roce 1997"

Ještě mnohem horší škody než ničivé povodně na Moravě v létě 1997 napáchala ve středu večer záplavová vlna v důsledku přívalového deště v Bělotíně na Přerovsku. Starosta obce Eduard Kavala tvrdí, že takovou vodu v obci ještě neviděl. Desítky domů mají zaplaveny nejen garáže či sklepy, ale někteří dokonce i byty až do výše oken. Zaplavena jsou i místa, kde voda v minulosti nikdy nebyla.

"Je to o padesát procent horší než v roce 1997, kdy jsme měli pod vodou na 50 domů. V podstatě nás zavalila přívalová vlna z polí. Ještě ani potoky nebyly vylité a už tu byla hrůza, protože se to valilo z polí," popsal situaci starosta.

Během tří hodin v obci spadlo 120 milimetrů srážek a pršelo i předchozích dnech. Například v pátek před týdnem spadlo až 40 milimetrů srážek. "Půda byla nasáklá, neměla šanci pojmout další vodu. Navíc bylo vše velmi rychlé, lidi nestačili nic udělat," uvedl Kavala.

11:48
11:48 Zpráva od hasičů na Olomoucku

Hasiči v Olomouckém kraji přijali od středečního večera téměř stovku žádostí o pomoc od lidí, postižených přívalovými dešti a následnými lokálními záplavami.

Nejhorší situace byla na Hranicku, kde i v současné době stoupá spodní voda a zaplavuje garáže a sklepy. V Černotíně bylo nalezeno tělo utonulého muže, dalších sedm obětí je v sousedním Novojičínsku.

11:49
11:49 Další příběh z Jeseníku

Své tři děti a matku zachránil v noci na dnešek na poslední chvíli za zatopeného domu v Jeseníku nad Odrou dvaačtyřicetiletý Jiří Holub. Aby se k rodině dostal, musel ve stropu rodinného domku vysekat díru, kterou všechny čtyři protáhl do bezpečí. "Trvalo to nekonečně dlouho, chvílemi jsem pochyboval, že to dokážu," řekl ČTK.

Těsně předtím, než se do obce přihnala povodňová vlna, šel vypustit dobytek. "Už jsem viděl, jak se valí voda. Než jsem doběhl zpátky k domu, měl jsem ji téměř po prsa. Nemohl jsem otevřít dveře. Celé spodní patro bylo zatopené," vzpomínal muž na noční zážitek.

11:51
11:51 Záchranáři jsou v permanenci
Další podrobnosti o probíhajících záchranářských pracích si můžete přešíst v samostatném textu - ZDE
11:58
11:58 Výhled na Novojičínsku
Stav ohrožení pro Novojičínsko bude platit nejméně jedem měsíc. Je to stav, ve kterém může radnice sáhnout k některým krokům, které jinak zákon neumožňuje, například zabavit automobily, pokud je potřebuje pro záchranáře.
12:11
12:11 Do oblasti míří Vlček

Přímo do zaplavených oblastí se rozhodl vypravit předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD), aby se na místě seznámil s tím, jakou pomoc obyvatelé postižených oblastí potřebují. "Vždycky nejlepší je to vidět na místě," řekl ČTK.

Zatím nechtěl předjímat, zda by se kvůli nynějším záplavám měla sejít mimořádně Poslanecká sněmovna, aby případně zákonnými opatřeními pomohla řešit situaci. "Zasedá Bezpečnostní rada státu a uvidíme, co se z toho vyvine," uvedl před polednem Vlček s tím, že je ve spojení s premiérem.

12:12
12:12 Klaus se spojil s Pecinou
Prezident Václav Klaus se podle svého mluvčího nechal informovat o stavu záchranných prací v povodněmi postižené oblasti od ministra vnitra Martina Peciny. Kromě aktuální situace v povodněmi postižených částech Moravy diskutovali také o boji s extremismem a celkové situaci ministerstva vnitra.
12:12
12:12 Politické strany pošlou peníze

Občanští demokraté uvolní ze stranické pokladny milion korun na odstraňování bezprostředních následků povodní a na pomoc lidem, kteří přišli o přístřeší. Na tiskové konferenci ODS to dnes prohlásil předseda strany Mirek Topolánek. Finanční pomoc ve výši 100 000 korun přislíbila obětem povodní i KDU-ČSL.

Lidovci podle zveřejněné tiskové zprávy poslali stotisícový příspěvek na účet České katolické Charity. ODS pošle peníze přímo postiženým obcím.

12:13
12:13 Topolánek: Není to populismus
Topolánek na tiskové konferenci odmítl spojování pomoci obětem záplav s předvolebním populismem. Nesouhlasil také s případnými cestami politiků do postižených oblastí. "Podle dostupných informací příslušné krizové štáby a záchranáři zatím situaci zvládají. Není na místě, aby se jim teď pletli do práce svými inspekcemi politici z Prahy," řekl.
12:14
12:14 Fischer: Obětí je devět

Premiér Jan Fischer právě vystoupil po mimořádné schůzce bezpečnostní rady státu. Oficiálně potvrdil 9 obětí záplav.

12:15
12:15 Fischer: Pošleme 1000 vojáků a 54 milionů korun

"Situace je pod kontrolou díky působení krajských a lokálních orgánů," řekl Fischer. Rozsáhlé poruchy jsou podle něj v dopravní infrastuktuře, záchranné práce byly v dopoledních hodinách ukončeny a přeměňují se na odstraňování škod a práce na obnově území. O pomoc byla požádána armáda.

"Jsme připraveni angažovat tam příslušníky Armády ČR do výše 1000 vojáků. To je smysl dnešní schůze vlády a současně jsme přijali usnesení v souladu s příslušnými zákony, abychom byli připraveni na nejnaléhavější odstranění škod." dodal Fischer.

Do zasažených oblastí podle něj poputuje 54 milionů korun.

12:25
12:24 Škody na Novojičínsku

Kvůli záplavám jsou mnozí obyvatelé Novojičínska nejen bez elektrické energie, ale také bez plynu či vody. Elektřina nejde stovkám domácností, bez zemního plynu je pak téměř 2000 odběratelů a bez pitné vody obyvatelé městských částí Nový Jičín-Bludovice, Nový Jičín-Žilina a také obce Kunín.

V těchto místech je organizováno nouzové zásobování a dodávky by se mohly obnovit v odpoledních hodinách. Záplavy poškodily  také vodárenskou infrastrukturu. Povodňová vlna strhla většinu vodovodních potrubí zavěšených na mostech, poškozen byl i hlavní páteřní řad pitné vody do Nového Jičína.

12:29
12:29 Vojáci budou na místě do pěti hodin
Ministr obrany Martin Barták: "Vojáci budou aktivováni zhruba do čtyř až pěti hodin a budou na místě podle požadavků hejtmanů a místních orgánů."
12:30
Ministr dopravy: vlaky nejezdí
Ministr dopravy Gustáv Slamečka potvrdil, že kvůli poškození hlavního železničního koridoru do Ostravy je nasazena náhradní autobusová doprava. S tím jsou spojena dopravní spojení, neboť v koridoru momentálně nejezdí žádné vlaky, četné objížďky je třeba čekat i v silniční síti.
12:32
12:32 Tisková konference premiéra končí
Fischer: "Nijak bych teď nechtěl spekulovat s termínem vyčíslení výše škod, nejprve musíme stabilizovat situaci"
12:33
12:35 Pomoc rozjíždějí i humanitární organizace

Humanitární organizace chystají pomoc Moravskoslezskému kraji zasaženému povodní. ADRA začíná s náborem dobrovolníků, s konkrétními akcemi začne v pátek. Člověk v tísni poskytne postiženým oblastem 500.000 korun a 200 zařízení pro vysoušení mokrých zdí. Česká katolická charita připravuje konto pro dárce i materiální pomoc.

"Zmapovali jsme oblast záplav. Teď kontaktujeme starosty s nabídkou pomoci," řekl koordinátor pomoci ADRA Vítězslav Vurst.

Organizace ADRA chce pomáhat při odstraňování naplavenin v domech nebo obnově poškozených obytných domů. Jejím cílem je i určení sociálně slabých, kteří se neobejdou bez finanční podpory. V dlouhodobém horizontu půjde rovněž o zajištění psychosociální pomoci obětem škod.

Člověk v tísni nabízí kromě financí také pomoc s čištěním studen a obnovou zdrojů pitné vody, uvedl ředitel humanitární sekce společnosti Marek Štys. Koordinátor organizace dorazí do postižené oblasti dnes, dodal.

Místní katolické charity zase plánují sehnat postiženým rodinám ošacení a potraviny. "Z dlouhodobého hlediska je důležité náhradní ubytování," řekl mluvčí charity Jan Oulík.

12:59
12:59 Aktuální zpráva o počasí

Krátce po poledni se podle ČHMÚ vyskytovaly dešťové přeháňky hlavně v severních, východních a středních Čechách, zasahují i pomezí Moravy a jižních Čech. Později odpoledne by mělo pršet hlavně na Moravě a ve Slezsku. Současné záplavy na některých místech jsou důsledkem přívalových srážek a tento problém zůstává i nadále.

Více se dočtete ZDE: aktuální předpověď, kde bude pršet

"Vzhledem k předpokladu dalších srážek zejména bouřkového charakteru je nutné počítat i nadále s možností rozvodnění menších toků," uvedl ČHMÚ dopoledne.

Hydrometeorologové později vydali výstrahu, v níž pro několik dalších dnů varovali před bouřkami, které by měly zasáhnout téměř celou republiku. Platí od dnešního poledne do nedělních 23:00, a to pro Prahu, Vysočinu a kraj Středočeský, Jihočeský, Pardubický, Královéhradecký, Liberecký, Jihomoravský, Zlínský, Olomoucký a Moravskoslezský.

Od pátečního poledne by měli s bouřkami počítat obyvatelé Karlovarského, Plzeňského a Ústeckého kraje. Do nedělních 23:00 nadále trvá na řekách Zlínského kraje povodňová bdělost a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji pak povodňová pohotovost.

13:17
13:17 Šimon se narodil během záplav

Nemocnice v Novém Jičíně zatím ošetřila na deset lidí, kteří se při záplavách zranili. "Na chirurgické ambulanci lékaři ošetřili šest pacientů s pohmožděninami hlavy, končetin a zad nebo s drobnými rankami. Na interním oddělení jsme hospitalizovali dvě psychicky otřesené ženy, jejich diagnózy se upřesňují," řekla mluvčí nemocnice Simona Součková.

Dodala, že se ráno v nemocnici narodil chlapeček Šimon, který je v pořádku stejně jako jeho matka z Oder-Pohoře. Záchranáři se totiž k začínajícímu porodu nemohli v noci kvůli záplavám dostat. Nakonec se jim to společně s hasiči podařilo.

13:18
13:18 První odhad: škody na silnicích jdou do stovek milionů

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odhaduje podle mluvčí Martiny Vápeníkové škody na silnicích za stovky milionů korun.

U rozestavěné dálnice D1 na 307. kilometru v Olomouckém kraji se například vytvořilo jezero, podmáčení by mohlo ohrozit levou podpěru dálničního mostu.

V Moravskoslezském kraji jsou uzavřené úseky silnic Hladké Životice - Kunín a Odry - Bělotín, které jsou pod vodou. Omezený je průjezd na silnici v úseku Bludovice na hranici Zlínského kraje, kde je vozovka po celém úseku podemletá a poškozená v celém profilu, chybí opěrné zdi a kaverny. Jsou zde stržená čela propustků a poškozené mostní objekty, utržená svodidla a zábradlí.

13:25
13:25 Voda dorazí do Ostravy večer

Vodohospodáři už vypočítali, kdy má povodňová vlna dorazit do Ostravy. Očekávají, že to bude dnes večer a Odra by měla kulminovat v průběhu noci. "Vypadá to, že objem vody bude v takové výši, že nehrozí vylití ze břehů," uvedl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Dodal, že voda by tak neměla ve městě způsobit závažné škody. "Hladina se bude až do noci zvyšovat a může vystoupit až na třetí povodňový stupeň," podotkl Vlček. Podle něj vylití z břehů při větším průtoku vody hrozí v Ostravě-Svinově a v Ostravě-Koblově v oblasti Žabníku, kde už hasiči vybudovali protipovodňovou stěnu.

13:30
13:30 Obětí je zatím devět

Oficiálně zatím bylo potvrzeno devět obětí záplav - část se utopila, jiní nedostali včas lékařskou pomoc. Podrobnosti najdete ve zvláštním článku - ZDE.

13:32
13:32 V Rakousku je nejhůř na jihu
Pod vodou zůstávají také některé oblasti v Rakousku. Záplavy v noci posunuly podle rakouských zpravodajských serverů i na jihovýchod země. V Polsku voda zaplavila sklepy, silnice a někde i domy. Na Slovensku platí na Dunaji druhý povodňový stupeň.

Vydatné deště, které trvají v Rakousku už od pondělka, v noci polevily. Podle hydrologů je ale situace na mnoha místech nadále kritická. Mírné zlepšení zaznamenali odborníci na Dunaji. Jeho hladina mírně klesla a dostala se pod výstražné značky. Počítá se s tím, že i když prší, dál by mělo vody v korytě ubývat. Situace se zlepšila i na velkých přítocích Dunaje. Ráno jimi protékala pětiletá až třicetiletá voda. Uzavřeny jsou některé silnice v zemi.

FOTOGALERIE 

13:35
13:50 ČEZ vyhlásil na Novojičínsku kalamitní stav
ČEZ vyhlásil dopoledne na Novojičínsku vzhledem k rozsahu škod na distribučním zařízení kalamitní stav. K poledni se podařilo opravit 80% všech poruch.
13:54
13:54 Brífink hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase

Na právě probíhajícím brífinku hejtmana Moravskoslezského kraje se znovu hovořilo o tom, že počet devět obětí není konečný, několik lidí se pohřešuje a u některých úmrtí není zcela jasné, zda k nim došlo v souvislosti se záplavami. 

13:58
13:58 K dispozici jsou další desítky milionů korun

Ministerstvo pro místní rozvoj má pro obce a kraje připraveno na obnovu následků živelních pohrom 45 milionů korun. V případě potřeby může požádat ministerstvo financí o uvolnění dalších 54 milionů korun z dostupných rezerv, sdělilo dnes ministerstvo v tiskové zprávě v reakci na aktuální povodně na severní a střední Moravě.

"Postižený kraj musí požádat ministerstvo financí o dotaci na řešení následků pohromy do sedmi dnů od skončení stavu nebezpečí. Ihned poté si žádosti přebírá ministerstvo pro místní rozvoj," uvedl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

13:59
14:12 Záplavy komplikují dopravu

České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely čtyři tratě. Kvůli povodním dráhy zrušily i několik spojů Pendolina a několik dalších v úseku Hranice na Moravě - Polom nahradily autobusy, informovala regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová s tím, že u všech spojů Pendolino byla do odvolání zrušena povinná rezervace.

Souhrn dalších dopravních informací

14:02
14:12
14:16 Stav ohrožení na Odře

Hladina řeky Odry v Bartošovicích na Novojičínsku dosáhla třetího povodňového stupně, tedy stav ohrožení. Bartošovicemi a okolními obcemi v současné době postupuje povodňová vlna. V těchto místech by mohly být zatopeny i některé objekty v blízkosti řeky, plošné zasažení zástavby se však neočekává.

Hladina řeky by mohla v těchto místech odpoledne kulminovat. Povodňová vlna bude dále postupovat směrem na Ostravu, kde by Odra měla kulminovat v průběhu noci.

14:31
14:31 Počet obětí se zvýšil na deset

Desátou oficiálně potvrzenou obětí záplav je muž, který byl nalezen poblíž říčky Grasmanky v Novém Jičíně. Pravděpodobně se jednalo o bezdomovce a příčinou smrtí bylo utonutí, řekla  mluvčí novojičínské policie Miroslava Michálková Šálková.

Nejvíce obětí je z Novojičínska, kde záplavy vzaly život osmi lidem.

14:59
14:59 Napětí kolem rybníka na Přerovsku

Na Přerovsku mezi obcemi Bělotín a Polom hrozí protržení hráze osmihektarového rybníku. Hráz, původně širokou asi tři až čtyři metry, tekoucí voda na několika místech vymlela na současných 30 až 40 centimetrů. Pokud by hráz nevydržela, hrozí zatopení obce Polom s 300 obyvateli, řekla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Na místě jsou hasiči spolu s porybným, plní pytle s pískem, aby hráz zpevnili. "K události míří z Brna také specialista na stavění hrází, který pomůže vzniklou situaci řešit," dodala mluvčí.

15:22
15:22 ČD: Odložte cesty do zasažených oblastí

Správa železniční dopravní cesty kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřela pět tratí. Vlaky nejezdí především na hlavním železničním tahu z Přerova do Ostravy. Kdy budou všechny tratě zprovozněny, není jasné. Železničáři totiž za prioritní považují zprovoznění hlavního koridoru. Dopravu v neprůjezdných úsecích zajišťují autobusy.

Výjimkou je trať Suchdol nad Odrou - Nový Jičín město, kam se autobusy kvůli zatopeným silnicím nedostanou. Dráhy dnes zrušily i několik spojů Pendolina a několik dalších v úseku Hranice na Moravě - Polom nahradily autobusy.

Cestující by ale měli podle ČD raději odložit své cesty do postižených oblastí, konkrétně na Valašsko a Novojičínsko. Pokud přece jen musí vyjet, měli by si zjistit aktuální stav na telefonní lince 840 112 113, uvedla regionální mluvčí Radka Pistoriusová. Informace o omezeních jízdy vlaků cestující naleznou i na adrese www.cd.cz/omezeniprovozu.

15:24
15:24 Náznaky rabování v Novém Jičíně
Podle starosty Nového Jičína Ivana Týleho se v oblasti objevily náznaky rabování. Radnice proto posílila hlídky městské policie, které střeží opuštěné domy v Bludovicích a Žilině. Strážníci ve spolupráci s policií hlídají i parkoviště před firmou Autopal, kde zůstaly desítky zaparkovaných aut.

"Zaznamenali jsme případ v městské části Žilina. Cizí člověk se tam pokusil vniknout do vytopeného a prázdného domu," řekl starosta. Dodal, že strážníci budou kvůli ochraně opuštěného majetku pracovat přesčas.

15:40
15:39 Po povodni - co je třeba udělat pro pojišťovnu

Základní body správného postupu v případě vzniku pojistné události související s přírodní katastrofou.

Čtěte ZDE

15:43
15:43 Z tábora v Jeseníku nad Odrou

Reportér HN se nachází v Jeseníku nad Odrou, kde je situace stále velmi obtížná. Policie uzavřela všechny vjezdy, kam se tak dostanou pouze místní obyvatelé. Hasiči s policisty na člunech pátrají v zatopené obci po dalších možných obětech velké vody. Záchranné složky rozvinuly v centru města tábor, ze kterého koordinuje práce záchranářů a ošetřuje místní obyvatele.

"Na řadě míst jsou vidět poházená zdevastovaná auta, která často leží na střeše a daleko od silnic. Muselo jít o opravdu silný proud, aby něco takového dokázal," popisuje situaci náš zpravodaj.

15:51
15:51 Stav v Praze

Vzhledem k vydatným srážkám a zvýšení hladiny na tocích v povodí Vltavy budou uzavřeny i náplavky a zastaví se lodní doprava před a za Prahou. Informoval o tom mluvčí magistrátu Jiří Wolf s tím, že Vltava by v pátek měla na území hlavního města dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. Už dříve bylo rozhodnuto, že se v pátek uzavřou vrata na pražské říčce Čertovka.

Během odpoledne by se měl průtok na Vltavě zvýšit na 420 metrů kubických za sekundu. Pokud stoupne nad 450 kubických metrů za sekundu, bude přerušen provoz přívozu na linkách P1 a P2 na severním okraji Prahy. Provozovatel by v takovém případě musel vyklidit přístaviště a lodě odvést do bezpečí.

Magistrát také kvůli vydatným srážkám rozhodl o okamžitém uzavření lodi pro bezdomovce Hermes. Podle radního Jiřího Janečka bude loď v noci nebo v pátek ráno odtažena do smíchovského přístavu. Kvůli vysoké hladině Vltavy musela změnit své kotviště i divadelní loď Tajemství bratří Formanů.

16:08
16:08 Nefunguje pět čistíren odpadních vod

Situaci v regionu postiženém povoděmi sleduje i Česká inspekce životního prostředí. Podle hlášení, které podala ostravská pobočka ministerstvu životního prostředí, jsou kvůli záplavám v Moravskoslezském kraji mimo provoz dvě větší komunální čistírny odpadních vod, a to v Novém Jičíně a Studénce. Nefungují i tři menší v Kuníně, Jeseníku nad Odrou a Suchdole nad Odrou.

Do nejvíce postižených míst se kvůli vodě inspektoři nedostali, informace odtud získávají telefonicky. Částečně noční povodňová vlna narušila činnost čistíren v Bernarticích nad Odrou a Štramberk, které jsou už ale v provozu.

16:25
16:25 Jeseník je průjezdný

Situace v Jeseníku nad Odrou, který ve středu zasáhly ničivé záplavy na Novojičínsku, se postupně zlepšuje. Voda ustoupila natolik, že ulice jsou už průjezdné. Obec tak může rozvážet potraviny lidem, kteří odmítli evakuaci a zůstali ve svých domech. "V tuto chvíli je pro nás prioritou odklidit nánosy a obec postupně vyčistit," řekl jesenický místostarosta Libor Macháč.

Voda z rozlitých toků zaplavila v Jeseníku nad Odrou desítky domů. Asi šest jich zničila natolik, že z nich zůstala jen polovina.

16:55
16:55 Pojišťovny čekají tisíce hlášení škod

Pojišťovny po silných deštích od klientů očekávají hlášení tisícovek škod za celkem více než sto milionů korun. Počet nahlášených pojistných událostí prudce narostl dnes. Nejvíce škod nahlásili klienti ze severní Moravy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami.

"Jenom během dneška ohlásilo škodu ze záplav 900 lidí," řekl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Nejvíce jich bylo ze severní Moravy, konkrétně z Novojičínska (305 škod s odhadem přes deset milionů korun) a Přerovska (151 škod s odhadem pět milionů korun). ČP po této záplavové vlně očekává celkem 3000 škod v objemu 75 milionů korun, dodal.

Co zjistit při povodni pro pojišťovnu

17:37
17:37 Armáda je připravena
Armáda je připravena pomoci civilní správě při odstraňování následků posledních povodní na severu Moravy. Vojáci nyní čekají na konkrétní požadavky krajských a obecních samospráv a příslušných krizových štábů, řekl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. K dispozici jsou hlavně ženisté 15. ženijní brigády s odpovídající technikou a také část 7. mechanizované brigády. Po jednání kabinetu krátce po poledni řekl ministr obrany Martin Barták novinářům, že vojáci mohou začít pomáhat už za čtyři či pět hodin. Krátce po jednání kabinetu zasedal vojenský krizový štáb.
18:18
17:58 Hasiči v Polomi zabránili nejhoršímu

Na Přerovsku mezi obcemi Bělotín a Polom narušila tekoucí voda hráz osmihektarového rybníku. Hráz původně širokou asi tři až čtyři metry v jednom místě vymlela na pouhých 30 až 40 centimetrů. V případě jejího protržení hrozilo zatopení obce Polom s 300 obyvateli. Hasiči však v místě průrvy vytvořili bariéru z pytlů a zamezili protržení, řekl specialista na stavbu a bezpečnost hrází Stanislav Žatecký. Podle něho jde o dočasné opatření, které odolá, pokud by znovu přišla ještě jedna podobně vydatná přívalová vlna.

18:27
18:27 Odra klesla na stupeň "pohotovost"

V oblasti povodí Odry platil dnes okolo 18:00 na čtyřech místech druhý stupeň povodňové aktivity, tedy stav pohotovosti. Třetí stupeň - stav ohrožení - není v současnosti na žádném vodním toku, řekl dnes ČTK mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Povodňová vlna, která postupuje řekou Odrou, je nyní zhruba v okolí Studénky na Novojičínsku.

Většina vodních toků už klesá, vzrůstající tendenci má jen řeka Opava v Opavě a Děhylově na Opavsku a Odra v Ostravě-Svinově.

Fotogalerie z povodní: Auta na střechách, voda v domech

18:44
18:47 Na střední Moravě je stále uzavřeno pět tratí
České dráhy kvůli záplavám v oblasti střední Moravy uzavřely pět regionálních tratí. Vlaky nejezdily také na hlavním železničním tahu z Přerova do Ostravy, po 17:00 se železničářům podařilo hlavní koridory z Ostravy do Prahy a Brna částečně zprovoznit. Zatím není jasné, kdy se dělníkům podaří odstranit potíže na ostatních tratích. Dopravu v neprůjezdných úsecích většinou zajišťují autobusy, sdělil ČTK mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.
19:43
19:38 Moravskoslezský kraj povolá jen 200 vojáků z nabízeného tisíce
Pouze dvě stovky vojáků si nakonec vyžádal Moravskoslezský kraj z tisíce, které pro potřeby oblastí postižených povodní  vyčlenila vláda. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka budou tito muži vybaveni těžkou technikou. Pracovat začnou v pátek ráno.
19:59
Dráhy vyčíslují škodu na 380 milionů
Záplavy způsobily na železničních tratích v Moravskoslezském kraji dosud škody v celkové výši zhruba 380 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.
20:33
20:33 ČHMÚ předpovídá silné bouřky
Silné bouřky s velmi nebezpečnými jevy se podle večerní výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyskytnout v Pardubickém kraji, na Vysočině a v Jihomoravském kraji. Ojediněle se mohou intenzivní bouřky objevit i na Blanensku, kde je zřejmě doprovodí i kroupy. Podle ČHMÚ meteorologů by místy mohlo spadnout až 30 milimetrů srážek.
21:20
21:20 Valašskomeziříčsko vyčísluje škodu na 30 milionů

Velká voda na Valašskomeziříčsku způsobila škodu minimálně 30 milionů Kč na mostech a silnicích II. a III. třídy. ČTK o tom dnes informoval ředitel Ředitelství silnic Zlínského kraje Bronislav Malý. Záplavy oblast zasáhly ve středu večer; vyžádaly si jeden lidský život. Nejvíce zasaženými místy je Valašské Meziříčí a jeho některé místní části, Lešná, Zašová a Zubří.

Velká voda strhla dva mosty, trhala a odplavovala krajnice silnic, podemílala okraje vozovek. Kvůli přívalu vody se zřítil most u Veselé, která je místní částí obce Zašová. Druhý most se zřítil na okraji místní části Lešné v Mštěnovicích.

21:30
21:31 Kdo pomáhá, dostane v práci volno

Zaměstnavatelé jsou povinní poskytnout pracovní volno svým zaměstnancům, kteří v pracovní době pomáhají jiným lidem či zachraňují majetek, sdělila Štěpánka Filipová z ministerstva práce a sociálních věcí. Okamžitá pomoc lidem, kteří se v důsledku povodně ocitli v hmotné nouzi, může podle ministerstva práce a sociálních věcí dosáhnout až 46.890 korun.

21:50
21:50 Povodňová vlna dorazila do Ostravy

V Ostravě-Svinově se zvedla hladina Odry, ale řeka se nerozlila z břehů, řekl ČTK mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Povodňová vlna postupuje směrem k Ostravě-Koblově, kde ale přes den hasiči vybudovali ochranou stěnu.

Kulminace Odry v Ostravě se očekává během půlnoci. Kromě Odry v Ostravě-Svinově platí druhý povodňový stupeň ještě na stejném toku v Bartošovicích na Novojičínsku a dále na Vidnávce ve Vidnavě a na Bělé v Mikulovicíh na Jesenicku.

22:04
22:05 Povodeň už má 11 obětí

Ve Větřní na Českokrumlovsku se kolem šesté večer převrátil raft se třemi vodáky, jednomu z nich se nepodařilo dostat z rozvodněné Vltavy na břeh. Po jeho těle hasiči a policisté pátrají, monitorují jez v Českém Krumlově. Informoval o tom server iDNES.cz.

23:12
23:12 V Jeseníku nad Odrou další oběť

Na Moravě při záplavách zemřelo podle policie a záchranářů 11 lidí. Povodně mají tedy celkem 12 obětí. Počet obětí večer rozrostl o ženu z Jeseníku nad Odrou, které zemřela na následky zdravotních komplikací v době, kdy se k ní nemohli dostat záchranáři. ČTK o tom informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist