Den po nejničivější povodňové vlně na severu Moravy odborníci postupně vyčíslují škody. Na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích první třídy škody živelná pohroma napáchala škody za zhruba miliardu korun. Vyplývá to z aktuálního odhadu Ředitelství silnic a dálnic, které tyto silnice spravuje.

Téměř veškeré škody hlásí silničáři z Ostravska. Silnice první třídy ze Životic přes Nový Jičín do Hodslavic se ocitla celá pod vodou, hrubý odhad škod v tomto úseku činí až 800 milionů korun. Škodu až 100 milionů způsobil sesuv svahu na stejné silnici u obce Vrchy.

Další moravské kraje hlásí poškození v řádech maximálně desítek milionů. Na dálnici D1 je například částečně podemletý most na 307. kilometru, náklady na opravu se odhadují na 15 milionů.

"Je to další výrazný zásah pro rozpočet České republiky," prohlásil v pátek ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Milionové škody pociťují i dráhy a ČEZ

Na železničních tratích v Moravskoslezském kraji záplavy dosud způsobily škody v celkové výši zhruba 380 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Ztráty sčítá také ČEZ. Škody na distribučním vedení po záplavách na Moravě jsou předběžně vyčísleny na čtyři miliony korun. Informovala o tom mluvčí skupiny ČEZ Alice Lutišanová. Letošní kalamita nebyla takového rozsahu jako orkán Kirill v roce 2007 nebo Emma a Ivan v minulém roce, dodala.

Opravy budou podle mluvčí trvat několik dní. Prioritou prvních dnů bylo zajistit dodávky energie zákazníkům. Dodávky byly kompletně obnoveny s výjimkou jednoho rodinného domku v Jičíně, informovala Lutišanová.

Na mnoha místech byla podle mluvčí distribuční zařízení zalita vodou, energetici se nemohli k distribučním trafostanicím dostat a museli s opravami počkat, až voda opadne. Práci rovněž komplikovaly popadané větvě na elektrickém vedení.

Škody se ale týkají také například telefonních spojení. Jen v Jeseníku nad Odrou záplavová vlna poškodila zhruba 160 pevných linek, sítě mobilních operátorů v oblastech postižených záplavami ale fungují.