Třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení, platil dnes v 18:30 na Bělé v Mikulovicích na Jesenicku. Hladina toku přitom už odpoledne sestoupila i mimo první povodňový stupeň. Stalo se však přesně to, co předvídali meteorologové - přišla další bouřka, po níž hladina opět stoupla během několika desítek minut o více než 50 centimetrů.
"Za necelou hodinu v místě napršelo 45 milimetrů srážek," řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. "Hladina vystoupila na třetí povodňový stupeň. Drobné přítoky Bělé zatopily některé sklepy. Stouplo to ze 168 centimetrů až na 226 centimetrů," uvedl Vlček.
Lidé volají na policii, mají strach
Večerní bouře a přívalové deště způsobily problémy v Jeseníku. Voda tu vyplavila sklepy a znemožnila průjezd po dvou komunikacích. Podobné problémy měli i lidé v Mikulovicích a okolních obcích. Uvedla to mluvčí olomoucké policie Soňa Štětínská.
"V Jeseníku byly zaplaveny sklepy domů a lidé volají na tísňovou linku, protože mají obavy ze záplav," řekla Štětínská. Ve městě byly kvůli vodě také uzavřeny dvě komunikace. Podle Štětínské se kvůli bouři zvýšily hladiny místních toků také v dalších obcích na Jesenicku. "Lidé v Mikulovicích nestačí odčerpávat ze sklepů vodu, není to však v takovém rozsahu jako ve středu na Novojičínsku," řekla mluvčí.
Druhý povodňový stupeň neboli pohotovost platí na Odře v Bartošovicích na Novojičínsku a řece Opavě v Opavě. První povodňový stupeň je nyní hlášen na Odře v Bohumíně na Karvinsku a Ostravě-Svinově, na Opavě v Děhylově na Opavsku a Karlovicích na Bruntálsku a také na Vidnávce ve Vidnavě na Jesenicku a Opavici v Krnově.
Další povodně nelze vyloučit
Podobná situace se může kdekoliv opakovat. Meteorologové totiž přinášejí špatné zprávy: během víkendu, počínaje pátkem, může pršet kdekoli na území Česka. ČHMŮ už vydal pro jižní Čechy výstrahu povodňového ohrožení.
"V Jihočeském kraji padají první srážky, přitížit se ale může kterémukoli regionu," potvrdil serveru iHNed.cz Jan Horák z Meteopressu.
Na Vltavě se proto snaží policie odradit vodáky od řeky a Praha kvůli lehce stoupající hladině ráno uzavřela protipovodňová vrata Čertovky a náplavové zóny.
Horákova předpověď sice nepočítá s plošně rozměrnými srážkami, ničivé důsledky lokálních přívalových dešťů ale nevyloučil. "Na tak brutální průběh jako v minulých dnech na Moravě to zatím nevypadá, vyloučit jej ale nelze." Podobně to vidí i meteorologové ČHMÚ, kteří počítají s lokálními povodněmi, které mohou být podobné těm, jenž v minulých dnech zasáhly Moravu.
Právě východnímu území republiky předpovídá Horák silné bouřky. Na Moravě nyní vojáci pomáhají s odklízením následků ničivé povodňové vlny, která s sebou vzala 11 lidských životů.
Předpověď se ale v průběhu víkendu může změnit. Prozatím podle ČHMÚ a Meteopressu výstraha platí do neděle. Horák dodal, že spíš počítá s prodloužením výstrahy až do pondělí.
Česko sčítá škody: Miliarda na silnicích, téměř 400 milionů na drahách - čtěte ZDE
Nejtragičtější místo povodní. I jedenáctá oběť je z Jeseníka - čtěte ZDE
Obrat v místě největšího neštěstí. V Jeseníku už voda odhalila svou zkázu - čtěte ZDE
Protože deště posledních dvou týdnů naplnily některé přehrady, vodohospodáři z nich budou upouštět. V souvislosti se zvyšováním odtoku z vodního díla Vrané dosáhne odpoledne Vltava v Chuchli a následně ve Vraňanech stupně bdělosti.
Nyní hladiny většiny toků klesají nebo kolísají, včetně toků v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Výjimkami jsou Blanice pod Husincem a tok střední a dolní Lužnice. Po srážkách v bouřkách, které na Šumavě a v jejím podhůří ustávaly ve čtvrtek až kolem 21:00, opět stoupla na třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity Blanice v Blanickém Mlýnu, Podedvorech a v Husinci. Do rána na prvních dvou profilech hladina klesla, voda z Blanice tak nyní hrozí pouze v Husinci.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist