Pod antiextremistickou dohodou jsou podepsáni předsedové všech parlamentních stran a obou komor parlamentu, všichni členové vlády, ombudsman Otakar Motejl a bývalý prezident Václav Havel. Dokument představil ministr pro lidská práva Michael Kocáb společně se zástupci stran.

"Vedení našeho státu i parlament jednoznačně vyjadřují odpor proti nárůstu extremismu, jak pravého, tak levého," prohlásil Kocáb s tím, že to považuje za velmi důležité. Místopředseda Senátu Petr Pithart ale zdůraznil, že je třeba, aby po podpisu dohody následovaly i konkrétní činy.

Dohoda o společném postupu proti nárůstu extremismu a rasismu:

My ústavní činitelé a předsedové parlamentních politických stran v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a v souladu s našim slibem hájit ústavní pořádek ČR založený na úctě k lidským právům a zásadám občanské společnosti spojujeme svůj hlas a touto dohodou:

- jednoznačně odsuzujeme šíření extremistických nálad a vyvolávání atmosféry konfrontace a násilí v naší společnosti

- jasně odmítáme jakékoliv projevy rasové diskriminace a pokusy o vymáhání rasové nadřazenosti a etnické či sociální segregace

- nepřipustíme, aby tyto názory a myšlenky pronikly do veřejného diskursu a politické reality předvolebního boje

- vyzýváme veřejnou správu, aby efektivně využívala všech dostupných právních nástrojů k překonání těchto názorů a nálad

- budeme při výkonu svých funkcí podporovat veškeré aktivity vedoucí k omezení nárůstu pravicového a levicového extremismu a vždy budeme vystupovat proti všem projevům rasové diskriminace ve společnosti.

 

V úterý vyrazili do boje proti extremismu bezpečnostní složky i politické elity. Od rána policisté prohledávají byty vytipovaných přívrženců extrémistických hnutí. Čelní političtí představitelé odpoledne podepsali dohodu o společném postupu proti rostoucímu extremismu a rasismu.

Vnitro vytváří tým k potlačení extremismu. Povede ho Komorous - čtěte ZDE

Policejní prezident Oldřich Martinů navíc oznámil, že pod severočeskou a severomoravskou policií vzniknou nové profesionální pořádkové jednotky, která budou nasazovány při extremistických akcích. Podobné útvary těžkooděnců nyní působí jen v Praze a na jižní Moravě.

Advokátka Klára Slámová agentuře ČTK řekla, že podle jejích informací policie od rána zadržela několik lidí, provádí domovní prohlídky a prohlídky aut. Akce údajně souvisí s články na internetu a koncerty. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Pavel Hanták akci potvrdil, žádné podrobnosti k ní ale neuvedl.

Extremisté chystají odvetnou demonstraci

Slámová řekla, že se na ni od rána několikrát obrátili policisté s tím, že lidé, u nichž provádějí domovní prohlídky, si ji zvolili za svou právní zástupkyni. "Nebyli mi schopni nic říct. Jenom, co jsem vyrozuměla od jednoho z klientů, tak se má jednat o nějaké webové stránky, články a možná koncerty," řekla advokátka, která pravicové radikály často zastupuje. Akce se podle ČTK týká dvaceti lidí.

Radikálové chtějí svůj nesouhlas se zásahem vyjádřit demonstrací v úterý v 18:00 v Bartolomějské ulici. Vyplývá to z pozvánky umístěné na webu Autonomních nacionalistů.

Policie se zajímá i o advokátku radikálů

Policie prý navíc chce předvolat i jí, aby ji vyslechla kvůli koncertům. "Je to naprostý nesmysl, proč já bych jim měla podávat vysvětlení? Navíc mám povinnost mlčenlivosti," dodala. U jejího výslechu chce být podle ní i žalobce ze státního zastupitelství Brna - venkov. "Cítím to jako obrovský útok na svoji osobu, jako naprosto nepředstavitelný tlak," řekla Slámová s tím, že k výslechu se má dostavit odpoledne.
Přívrženců krajní pravice přibývá po celé Evropě. Podle bývalého českého premiéra Mirka Topolánka může být jedním z důvodů i probíhající světová krize.