david_vodrazka_ods__192x128_.jpgDruhý muž ODS David Vodrážka je ve vrcholné politice jeden den a už plánuje pro občanské demokraty velké změny.

Chce najmout profesionální agentury, udělat audit hlavní kanceláře a začít pracovat s průzkumy veřejného mínění. To by podle něj mělo pomoc ODS vyhrát příští parlamentní volby.

Vodrážkovy plány nápadně připomínají recept, s nímž slavil v posledních volbách úspěch šéf ČSSD Jiří Paroubek. Občanští demokraté se jim ale zatím bránili. "Netvrdím, že budeme postupovat úplně ve stejném duchu jako sociální demokracie, na druhou stranu jsme ODS, která je jakousi firmou, a opravdu si myslím, že je naprosto nezbytné, aby pro nás marketing a PR dělali odborníci, kteří tomu rozumí," řekl HN Vodrážka.

Občanští demokraté dosud průzkumy veřejného mínění používali jen výjimečně, naopak se kvůli nim často posmívali předsedovi Paroubkovi, který je pověstný tím, že v průzkumech testuje téměř vše a podle nich upravuje i své názory.

"Nic takového nečekejte. Jsme pravicová strana a nebudeme dělat jen ty kroky, které vyjdou jako populární. Důležitější je nutnost reforem," tvrdí Vodrážka.

Detaily svých plánů ale neprozradil. Prý proto, že o nich v úterý chce jednat na grémiu strany. Pro sebe si zatím chce nechat i jména lidí, s nimiž by chtěl spolupracovat.

"Základem ale musí být komunikace s regiony, které jsou a musí být v kontaktu s lidmi. Od nich chci čerpat nejvíc informací," odpovídá.

Muž s čistou minulostí. Až na "chrchel"

Vodrážkova pozice ve straně ale nebude jednoduchá. K úspěchu na víkendovém kongresu ODS mu totiž nepomohly jeho politické zkušenosti, které mimochodem nejsou příliš velké, ale spíše jeho neokoukanost.

"Šlo hlavně o to, vybrat novou tvář a to on je, i když už má leccos za sebou. Na druhou stranu si ale myslím, že v té funkci nemá co ztratit, může jen získat," vyprávěl během kongresu bývalý pražský primátor a dnes velvyslanec ČR ve Vídni Jan Koukal.

Čtěte více

Z komunální politiky má Vodrážka šestiletou zkušenost coby starosta městské části Praha 13 a člen pražského zastupitelstva. Kromě toho sedí v dozorčí radě pražského dopravního podniku nebo v představenstvu akciové společnosti Pražské služby, kterou si založilo hlavní město.

Do politiky přišel v jednatřiceti. Před tím pracoval jako manažer a také podnikal na živnostenský list. V komunální politice se mu skandály zatím vyhýbaly. Nejvíce se jeho jméno objevovalo v novinách, když kritizoval Kaplického knihovnu a nazval ji "chrchlem".

I když nemá Vodrážka mnoho zkušeností, nebyla jeho nominace na prvního místopředsedu ODS taková náhoda, jak se na první pohled může zdát. Vodrážka se totiž zná přes dva roky s Mirkem Topolánkem. Velmi blízko k němu má i Gabriela Kloudová - Topolánkova poradkyně je zároveň místostarostkou Vodrážkovy Prahy 13. Společně se starostou šesté pražské části Tomášem Chalupou pak Vodrážka pomáhal Topolánkovi ve volbách v roce 2006.

Na kongresu si ale musel Vodrážka pozici tvrdě vybojovat proti Ivanu Langrovi. Ten nakonec Vodrážkovi místo přenechal.

Vodrážka ale nebude mít ve vedení ODS jednoduchou pozici.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist