19. kongres ODSMirek Topolánek načíná sedmý rok v pozici šéfa ODS. Mandát mu k tomu dalo 60 procent hlasů delegátů přítomných na pražském sjezdu strany.

Topolánek tak nakonec s přehledem vyhrál souboj se svým rivalem a pražským primátorem Pavlem Bémem.

"Děkuji Pavlovi za tu někdy sice vybuzenou, ale korektní diskusi," uvedl dále premiér ve svém stručném projevu.

Jak Mirek Topolánek bojoval a obhájil křeslo předsedy ODS

Poražený Bém

Bém tak nakonec odchází z boje o vedoucí pozici ve straně poražen. Podpořilo ho 162 hlasujících, zatímco vítězný Topolánek získal hlasy 284 delegátů.

Čím se snažil delegáty přesvědčit Pavel Bém

Odchod otce-zakladatele

Prezident Václav Klaus a ODS - toto spojení už neplatí. Na stranickém kongresu se Klaus vzdal svého titulu čestného předsedy. Tento krok překvapil delegáty a rozladil některé vlivné občanské demokraty, nejhůře jej ale hodnotí lidé z Klausova blízkého okolí.

Jak se prezident odstřihl od strany, kterou zakládal

Sledovali jsme za vás

Dění 19. kongresu ODS jsme po oba dva víkendové dny sledovali on-line. Přečtěte si detailně, jak probíhala jednání o novém předsedovi, kdo koho podpořil a co se během 48 hodin stalo.

Uteklo vám něco?

Kongres obrazem

Co se dělo na sjezdu ODS i v jeho zákulisí sledovali skrz objektiv naši fotografové. Podívejte se na souhrn jejich obrázků a prohlédněte si také záznam dvou nejzásadnějších momentů sjezdu: konec Václava Klause a zvolení Mirka Topolánka.

Nepřehlédněte foto a video

Co kdo řekl

V sobotu, den před volbou, Topolánkův hlavní rival Pavel Bém přednesl na kongresu ODS emotivní projev plný metafor. "Nám se přihodila vážná nehoda. My jsme havarovali. (...) Je možné do havarovaného auta nastoupit a odjet? Já myslím, že ne. (...) Začněme u pneumatik, kol..." říkal.

Topolánek se potom přiznal, že na drtivé prohře ODS v letošních krajských a senátních volbách měl svůj osobní podíl. Prohru ale podle něho zavinila hlavně špatná prezentace práce vlády. "Zvolili jsme špatný model kampaně," řekl.

Ač tvrdí, že nechce být arcirebelem, v rozhovoru z kongresu pro server iHNed.cz si poslanec Vlastimil Tlustý servítky nedělá. Vítězství Topolánka znamená pro ODS jediné. Katastrofu, řekl.

Co řekl...

Jak viděli kongres jiní

Sjezdu ODS a volbě nového předsedy strany se věnovali i blogeři serveru iHNed.cz a redaktoři. Petr Vizina se zamýšlí nad klipem Pavla Béma a herce Čtvrtníčka, který paroduje oblíbenou reklamu jedné telefonní společnosti. Michal Růžička se v 99 slovech věnuje SMS zprávě, kterou rozeslal prezident Klaus. A hlavě státu věnoval svůj čas i Jindřich Šídlo, ten se zamyslel nad tím, jak to je s odchodem otce-zakadatele z křesla čestného předsedy ODS.

Blogeři iHNed.cz o kongresu a o tom, co mu předcházelo

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist