Revoluce v obsazení křesla předsedy ODS se na víkendovém kongresu nekonala. Staronovým předsedou se stal Mirek Topolánek.
Ne zrovna očekávanou změnu ale zažil post 1. místopředsedy strany. Pavla Béma v něm vystřídal mladý a do té chvíle v politice téměř neznámý starosta Prahy 13 David Vodrážka.
David Vodrážka vstoupil do ODS před deseti lety, podle slov z jeho vlastního projevu tedy patří mezi ty "postsarajevské". V roce 2002 se po volbách stal starostou Prahy 13 a svou funkci obhájil i o čtyři roky později. V ten rok se stal i členem zastupitelstva hlavního města Prahy.
SLEDUJEME pro vás kongres minutu po minutě
Vodrážka je vnímán jako člověk pražské ODS, kterou vede neúspěšný Topolánkův protikandidát Bém.
Zvolen až ve třetím kole
Vodrážkově zvolení předcházely na kongresu dvě kola volby 1. místopředsedy ODS. V těch ale nebyl nikdo zvolen. Z prvního kola postoupili do druhého dva nejúspěšnější kandidáti, kromě Vodrážky také ministr vnitra Ivan Langer.Zvolení Vodrážky nakonec umožnila dohoda pražské ODS se staronovým předsedou strany Mirkem Topolánkem i protikandidátem Langerem. Ta vznikla během přestávky na oběd. Těsně před třetí volbou pak Topolánek vyzval delegáty, aby podpořili ve volbě na post 1. místopředsedy právě Vodrážku.
"Neměl jsme nikdy v úmyslu žádat vás o to, abyste mi sestavovali nějaký speciální tým, pro to krizové řízení, ale v tuto chvíli to udělám," řekl a podpořil starostu Prahy 13 Vodrážku. Zmínil, že tak činí přesto, že Langer je jeho kamarád. Návrh označil za jediný politicky možný.
David Vodrážka (37 let) - starosta Prahy 13
- David Vodrážka se narodil 23. března 1971 v pražských Stodůlkách. Je ženatý, má tři děti. Ve volném čase hraje na bicí v rokenrolové skupině Screwballs.
- Vystudoval Vysokou školu finanční a správní, poté až do roku 2002 pracoval jako obchodní manažer.
- Do ODS vstoupil v roce 1998, je předsedou místního sdružení ve Stodůlkách. V roce 2002 se po volbách stal starostou Prahy 13. Svou funkci obhájil i o čtyři roky později, kdy se navíc stal členem zastupitelstva hlavního města Prahy. Na magistrátu je předsedou dopravního výboru, členem výboru územního rozvoje a prvním místopředsedou klubu ODS.
- V listopadu 2007 byl soupeřem primátora Pavla Béma při volbě předsedy pražské ODS. Těsně před hlasováním však kandidaturu stáhl, protože podle svých slov chtěl, aby Praha byla jednotná a měla silného předsedu.
- Vodrážka byl jedním z pražských zastupitelů, kterým se nelíbil návrh nové budovy Národní knihovny od architekta Jan Kaplického. V říjnu loňského roku prohlásil: "Chvilková ostuda u úzké skupiny lidí nám stojí za to, aby, dejme tomu, nad Prahou nevznikl jakýsi chrchel."
Přání Topolánka podpořil i Langer a nakonec i stáhl svoji kandidaturu. Vodrážka na oplátku požádal delegáty, aby zvolili Langera řadovým místopředsedou.
Vodrážka poděkoval po zvolení i Pavlu Bémovi. "Byl mi oporou," konstatoval na primátorovu adresu. Ihned ale doplnil, že nechce být označován za jeho muže. "Jsem David Vodrážka ze Stodůlek," zdůraznil pražský zastupitel, který se do povědomí veřejnosti dostal jako autor označení návrhu nové budovy Národní knihovny architekta Jana Kaplického za "chrchel". "Chvilková ostuda u úzké skupiny lidí nám stojí za to, aby, dejme tomu, nad Prahou nevznikl jakýsi chrchel," uvedl k záměru.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist