topolanek-miroslav-192-128.jpg Po setkání s tříčlennou delegací amerického Kongresu předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) informoval novináře o hladkém průběhu jednání. Podle předsedy vlády by se další rozhovory měly odehrát nejspíš ještě v září.

Topolánek se s předsedkyní sněmovního podvýboru pro strategické síly, demokratkou Ellen Tauscherovou a dalšími dvěma kongresmany sešel v pátek večer v Kramářově vile. Delegace předtím jednala s vicepremiérem Alexandrem Vondrou (ODS) i šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem. Do Česka kongresmani dorazili z Bruselu a z Polska, kde by mělo stát silo s raketami. Topolánek již dříve uvedl, že jednání s americkou stranou jsou tvrdá. Řekl, že po české odpovědi na americké návrhy "se řada problémů, těch klíčových, odstranila".

Tauscherová zdůraznila, že protiraketový obranný systém musí být plně včleněn do Severoatlantické aliance. "V rámci naší mise v Bruselu v NATO jsme hovořili o tom, že je třeba si uvědomit riziko, které hrozí zejména jižní Evropě z Bízkého východu, z Íránu. Hovořili jsme o naléhavé potřebě vytvořit systémy, které budou kompatibilní s americkými systémy a budou poskytovat dostatečnou obranu," řekla po jednání s Topolánkem kongresmanka. Podle ní je potřeba vybudovat obranu rychleji, než se zdálo.

Podle Topolánka téma protiraketové obrany v Evropě "nespadlo z nebe" až nyní, ale diskuse o budování systému začala v roce 2002 na pražském summitu NATO. Je přesvědčen o tom, že na příštím summitu se stane jedním z klíčových témat. "Já neznám jediný z 26 států, který by podceňoval riziko ohrožení Evropy a evropských států NATO ať už raketami krátkého, středního nebo dlouhého doletu. Diskuse se vede spíše o časování, diskuse se vede o tom, jak kdo bude jednotlivé systémy řešit tak, aby byly kompatibilní," dodal premiér.

Základnu chtějí republikáni i demokraté

Cílem mise amerických kongresmanů bylo přesvědčit českou a polskou stranu o tom, že zájem na vybudování protiraketové obrany mají američtí republikáni i demokraté. Podle Topolánka delegace vyvrátila "celou řadu mýtů". Prvním z nich je prý to, že americké prezidentské volby ovlivní postoj USA k budování protiraketového deštníku v Evropě, druhým jsou informace o škrtech a nedostatku financí. Tauscherová dnes prohlásila, že peníze mohou být dodány později a o zbytek prostředků je možné žádat v příštím rozpočtu.

Česká vláda v současnosti s Američany vyjednává o podmínkách stavby radarové základny. Většina veřejnosti je podle průzkumů proti výstavbě. Nesouhlasí s ní ani opozice. Předseda opoziční ČSSD po schůzce s kongresmany řekl, že jeho strana zatím reálné nebezpečí ohrožení Česka a Evropy nevidí, íránské či severokorejské rakety označil za virtuální problém. "Až to bude skutečný problém, pokud to bude skutečně hrozit, můžeme změnit názor," uvedl Paroubek.