Českou republiku by měl v říjnu navštívit americký ministr obrany Robert Gates. Oznámila to agentura ČTK s odvoláním na své důvěryhodné zdroje. Hlavní část jednání s českými politiky se zřejmě uskuteční 20. a 21. října a jedno z předních témat by měl být mimo jiné radar, který USA plánují umístit ve vojenském újezdu Brdy. Americké velvyslanectví v Praze odmítlo případnou Gatesovu návštěvu komentovat.

Radar protiraketové obrany byl důvodem už několika návštěv amerických delegací. Hlavním obhájcem záměru Američanů byl prezident George Bush, který Česko navštívil v červnu. Bush tehdy mimo jiné řekl, že si uvědomuje, jak důležité bude pro radarovou stanici získat českou veřejnost. Většina Čechů však podle průzkumů zatím americké plány v Brdech odmítá.

V dubnu do Česka zavítal ředitel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering. Během návštěvy Obering například uvedl, že radar fungující v rámci protiraketové obrany USA by měl Česko ochránit a měl by být součástí širší protiraketové obrany NATO. Nedávno také Česko navštívil republikánský kongresman Trent Franks. Podle Frankse, který je odborníkem na raketové systémy, útok od teroristy nebo "blázna" hrozí.

Dnes v Praze jednala tříčlenná delegace kongresmanů, kterou vede demokratka Ellen Tauscherová. Demokraté a republikáni se podle ní shodují, že protiraketové systémy jsou nezbytné. Tauscherová míní, že i když Kongres seškrtal peníze na stavbu sila v Polsku, peníze mohou být vyčleněny později. V Polsku by měla stát druhá část protiraketového systému, tedy silo s desítkou střel.