cssd_radar_192x128.jpgLídři sociálnědemokratických stran zemí střední Evropy na svém dnešním setkání v Praze odmítli další střely na kontinentě. Politici podle agentury ČTK přijali dokument, v němž vyzývají, aby o americkém protiraketovém systému, jehož dvě základny mají být umístěny v ČR a Polsku, jednaly všechny země Evropské unie a NATO. Otázka by měla být konzultována i s Ruskem.

"Nechceme žádné nové střely v Evropě," končí dvoustránková výzva, která varuje před novými závody ve zbrojení.

Váhaví Maďaři

V Praze dokument podepsali šéfové sociálnědemokratických stran ČR Jiří Paroubek, Slovenska Robert Fico, Německa Kurt Beck, Rakouska Alfred Gussenbauer, Polska Wojciech Olejniczak a člen vedení slovinské sociální demokracie Rado Bohinc. Nepodepsal ji místopředseda maďarských socialistů Imre Szekeres.

Podle Szekerese maďarští socialisté chápou postoj svých kolegů k vybudování protiraketového systému v Evropě i to, že v případě teroristického ohrožení bude nutné rozmístit obranné systémy a bránit se. O těchto věcech je ale prý čekají ještě politická jednání.

Ficova jednotná Evropa a německý strach ze zbrojení

Slovenský prezident Fico je přesvědčen, že není možné bilaterálním jednáním obcházet společnou myšlenku evropské bezpečnosti a zahraniční politiky. Chybou by podle něj bylo, kdyby byla Evropa rozdělena jako v případě vojenského zásahu v Iráku.

Evropská veřejnost podle Bohince americký protiraketový systém na kontinentě nepodporuje. Musí se stát součástí společné evropské obranné politiky a musí být společně diskutován. Přijatý dokument k tomu může být dobrým základem, dodal.

Šéf německých sociálních demokratů zdůrazňoval obavy z nového zbrojení v Evropě. Beck a Paroubek už po čtvrtečním bilaterálním jednání v Lidovém domě uvedli, že by Spojené státy měly civilizační hodnoty bránit společně se Severoatlantickou aliancí (NATO) a Ruskem. Protiraketová a radarová základna by proto podle nich měly být společnou akci USA, NATO a Ruska.