radar-cz-192-128.jpg Členka amerického kongresu zastupující demokraty Ellen Tauscherová dnes v Praze zdůraznila, že protiraketový systém chránící proti nepřátelským střelám musí být plně včleněn do NATO a musí chránit Evropu a Spojené státy. Tauscherová vede tříčlennou delegaci kongresmanů, kteří jednají s českými politiky o záměru postavit v Česku americký radar a v Polsku základnu s desítkou raket.

Podle kongresmanky se demokraté a republikáni shodují, že protiraketové systémy jsou nezbytné. Tauscherová míní, že i když Kongres seškrtal peníze na stavbu sila v Polsku, peníze mohou být vyčleněny později.

"Škrtání peněz není to správné slovo...neřekli jsme ne," uvedla s tím, že Kongres vyčlenil peníze na jinou prioritu, ale současně americké administrativě řekl, že o zbytek může požádat později v příštím rozpočtu. Podle agentury AP Kongres hodlá odebrat 85 milionů dolarů z 310 milionů (6,2 miliardy korun) určených na štít. Podle Tauscherové by radar v Česku nemohl fungovat bez raketové základny v Polsku.

Bude to systém systémů

Po setkání s kongresmany první náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar potvrdil konsensus amerického Kongresu. "Od amerických kongresmanů jsme slyšeli jednoznačné ujištění, že podpora budování systému protiraketové obrany jde v Kongresu napříč politickými stranami,“ řekl Pojar, který s Američany vede jednání o jedné ze dvou smluv. Uvítal, že kongresmani preferují propojení štítu s NATO.


Tauscherová se zmínila o tom, že protiraketový systém umístěný v Česku a Polsku bude propojen s jiným systémem chránícím před jiným typem střel. "To, co chceme, je komplexní a kompletní pokrytí Evropy. Bude to systém systémů," řekla.

Česká vláda v současnosti s Američany vyjednává o podmínkách stavby radarové základny. Na Tauscherovou čekalo před rezidencí amerického velvyslance, kde její delegace měla tiskovou konferenci, několik odpůrců radaru.