Podle očekávání v čele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) končí její ředitel Pavel Horák, který čelil kritice například za vypovězení smluv nemocnicím. Nahradí ho vrchní ředitel pro ekonomiku ministerstva zdravotnictví Zdeněk Kabátek. Získal 18 z 27 hlasů.

Horák sám podal rezignaci s platností ke konci listopadu. Rezignaci s okamžitou platností podal i dosavadní předseda správní rady VZP Marek Šnajdr (ODS), který ale nadále zůstává členem rady. Na jeho místo rada zvolila Petra Noska, dosavadního náměstka ministra Leoše Hegera (TOP 09).

Šnajdr svou rezignaci zdůvodnil tím, že už není poslanec. Horák uvedl, že vnímá napětí, které kolem pojišťovny panuje, proto se rozhodl skončit. Prosadil se tak vliv ministra Hegera, který získal díky 10 novým koaličním členům v radě. Nyní koalice drží 19 z 30 křesel.

Podle nového šéfa správní rady Noska bude hlavní úkol nového ředitele spočívat se finanční stabilizaci VZP k počátku roku a uzavření nových smluv s nemocnicemi, včetně zveřejnění dat o jejich vybavení a výkonu.

Situaci podle něj navíc vylepší nárůst výběru pojistného, protože lidé dají z platů navýšených o odměny vyšší pojistné. Také mechanismus úhrady za péči umožňuje odklad části plateb. "Povede to určitě k tomu, že VZP nebude na konci roku v nijak kritické situaci," zdůraznil Nosek.

Pro příští rok záleží hospodaření VZP podle Noska na tom, jak bude vypadat úhradová vyhláška a jak se bude vyvíjet výběr zdravotního pojištění.

"Jsou tady i technické nástroje, které umožní dohonit momentální platební neschopnost, například pomocí předsunuté platby nebo krátkodobého úvěru. Bude na vedení pojišťovny, aby některé z těchto kroků navrhlo a předložilo správní radě, která je posoudí," řekl.

Už dříve se spekulovalo, že Šnajdr s Horákem skončí. Podle dalších spekulací by měl místo Šnajdra přijít člen správní rady za TOP 09 poslanec Jiří Skalický, mluvilo se ale například i o Hegerově prvním náměstku a místopředsedovi TOP 09 Marku Ženíškovi či náměstku pro zdravotní péči Ferdinandu Polákovi (ODS).

Podle kritiků z řad členů správní rady samotná výměna obou šéfů situaci v pojišťovně nevylepší. Hlavní problém je prý ten, že Heger dosud neprovedl reformu financování.

Ministr dlouhodobě vytýkal VZP sporný projekt internetových zdravotních knížek. Dosáhl toho, že pojišťovna smlouvy se společností IZIP vypověděla. Heger kritizuje VZP také za to, že dosud nedala nemocnicím doplatky za loňský rok. Platí prý nemocnicím víc než ostatní pojišťovny a problémy má i ve smluvní politice.