Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) hrozí podle ministerstva zdravotnictví na konci letošního roku propad až šest miliard korun.
Pokud propad nastane, je to podle ministra Leoše Hegera (TOP 09) důvod k "důkladnému vyhodnocení" práce managementu a možná i jeho výměně, včetně ředitele Pavla Horáka.
Podle člena správní rady za ČSSD Michala Sojky může za propady Heger a stát, protože svými zásahy systém vyčerpávají. VZP se brání, jen na provozu ušetřila prý od roku 2009 tři miliardy a dala je na péči.
Heger řekl, že s hodnocením VZP vyčkává, k pololetí rezervy ještě měla.
"Pokud by se propad potvrdil, tak to bude velmi rozsáhle hodnoceno a samozřejmě i možnost výměny managementu VZP tady je," řekl.
Není to jen vina krize, tvrdí ministr
Ministr připustil, že hospodářská krize omezila příjmy veřejného zdravotního pojištění. Díky zásahům státu se podle něj však podařilo zpomalit rozevírání nůžek mezi náklady a výdaji. VZP dostává po změně v přerozdělení pojistného víc za starší a chronicky nemocné pojištěnce.
Ministr Heger podal trestní oznámení na VZP. Škoda může být více než 450 milionů - čtěte ZDE
Za jaký zákrok u lékaře zaplatíme? O tom rozhodnou i pacienti na internetu - čtěte ZDE
"VZP má v rukou řadu mechanismů, o kterých my nyní pochybujeme, jestli tam dobře fungují. Je to především smluvní politika, která, jak se ukazuje, je stále benevolentní," řekl ministr. Má zprávy, že VZP dává smlouvy zařízením, kterým by je dávat nemusela, a platí jim víc, než jí ukládá úhradová vyhláška.
VZP podle mluvčího Jiřího Roda zefektivnila provoz na úroveň 1700 pojištěnců na jednoho zaměstnance. Úspora v provozních nákladech po reorganizaci jen na mzdách přesáhla 250 milionů korun ročně. Zrušeno bylo 867 pracovních míst, počet vedoucích pracovníků klesl o 33 procent.
Stoupla efektivita výběru pojistného od roku 2009 z 97,48 procenta na 98,02 procenta, přičemž jedno procento při počtu pojištěnců VZP znamená částku 1,5 miliardy, uvedl mluvčí.
Zaměstnanecké pojišťovny si vedou lépe
"Ostatní pojišťovny stále mají stabilní hospodaření, propady u nich nepředpovídáme, úbytky peněz na rezervních účtech jsou u nich minimální, jedině u VZP je velký. Já myslím, že to jasně ukazuje, že jenom systémový problém to není, ale i lokální," shrnul ministr.
Zaměstnanecké pojišťovny podle prezidenta jejich svazu Jaromíra Gajdáčka neočekávají takový propad jako VZP, i když i jejich výsledné saldo bude letos záporné. "Budeme to řešit čerpáním rezerv z minulých let," řekl.
VZP se podle Roda snaží šetřit prostředky změnami v lůžkovém fondu nemocnic. Zaměřuje se hlavně na provoz zbytečných a poloprázdných lůžkových oddělení v nemocnicích.
"Příčiny problémů jsou převážně mimo zdravotní pojištění a vznikají tím, že si vláda řeší problémy státního rozpočtu tak, že je přesouvá na zdravotnictví," řekl Sojka. Vládě vytýká, že nekompenzovala dopady růstu DPH a nezvyšuje řadu let své platby za státní pojištěnce.
"VZP má jedinou možnost, přiškrtit výdaje - a to je obtížné, když má některé věci nasmlouvané, a za druhé by se to odrazilo na péči," řekl Sojka. Správní rada podle něj opakovaně žádala ministra, aby se s ní sešel a problém společně probrali.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist