Několik tisíc lidí v sobotu demonstrovalo za zachování akutní lůžkové péče v nemocnici v Roudnici nad Labem, na níž zdravotní pojišťovny s nemocnicí nechtějí uzavřít smlouvu. Podporu nemocnici vyjádřili politici i umělci, pozvaní zástupci Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ani ministerstva zdravotnictví nedorazili.

Novináři odhadli účast zhruba na 3 tisíce lidí, jeden z pořadatelů demonstrace, primář roudnické chirurgie Ondřej Krajník, hovořil až o dvojnásobku. Kromě obyvatel třináctitisícové Roudnice dorazili před budovu nemocnice i obyvatelé a starostové z obcí z celého Podřipska. Přinesli si transparenty s hesly jako "Seberte nám i hřbitov" a "Zavřít zloděje, ne nemocnice".

Právě omezení dostupnosti zdravotní péče pro region na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje a kritika zdravotních pojišťoven i současné vlády zaznívala z pódia nejčastěji. Podle jednoho z majitelů společnosti Podřipská nemocnice s poliklinikou Roudnice nad Labem Jakuba Zavorala navíc omezení lůžkové péče v Roudnici nepřinese pro pojišťovny ani úspory. Druhý z jednatelů, primář Josef Krajník, tvrdí, že roudnická nemocnice má za výkony od pojišťoven jedny z nejnižších plateb v Česku.

Argument, který podle Josefa Krajníka VZP nemocnici předložila, je dojezdová vzdálenost z Roudnice po dálnici do Prahy za 20 minut. Podle vedení nemocnice, ale i starostů především menších obcí v okolí Roudnice, je ale pro většinu lidí dojíždění do nemocnice do Prahy nebo podobně vzdáleného Mělníka či Ústí nad Labem nereálné. "Dědeček v nemocnici nepotřebuje vedle postele docenta, ale babičku," popsal výhodu blízké nemocnice Krajník. Nejbližší nemocnice v Litoměřicích je od Roudnice vzdálená 18 kilometrů.

Právě ona má podle Krajníka i Zavorala na konci nemocnice v Roudnici zájem. Senátora za Litoměřicko a bývalého litoměřického radního Hassana Meziana (ČSSD) kvůli podpoře nemocnice v Roudnici dokonce odvolali z dozorčí rady městské nemocnice i rady města.

 

Nemocnici v sobotu přijely podpořit i osobnosti z politického a uměleckého života. Kromě budoucího hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a jeho náměstka Stanislava Rybáka (oba KSČM) přijel také senátor a kandidát na prezidenta Jiří Dientsbier (ČSSD). Vystoupili i zpěvák Martina Maxa a textař a spisovatel Michal Horáček, kteří v Roudnici žijí.

Boj za roudnickou nemocnici bude pokračovat v pondělí 19. listopadu v Senátu, kde bude projednávána petice za její zachování.