Přestávky ve vyučování na základních školách se zkracovat nebudou, protože žáci by neměli dost času na hygienické potřeby a přípravu na další hodinu.

V úterý o tom informovalo ministerstvo školství. Možnost zkrácení přestávek z deseti na pět minut měla stanovit nová vyhláška, někteří oslovení ředitelé to označili za nesmysl. Přestávky mezi vyučovacími hodinami budou nadále nejméně desetiminutové, jedna dopolední přestávka musí trvat nejméně 15 minut.

"Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV) svolal poradu vedení, která se jednoznačně usnesla, že změna by nebyla ve prospěch žáků, a proto se vrací k původnímu znění," uvedlo ministerstvo.

Podle původního návrhu by ředitelé škol mohli zkracovat přestávky z deseti na pět minut, aby výuka končila dřív a dojíždějící děti stihly vlak nebo autobus. Ministerstvo školství navrhlo i možnost zkrácení obědové pauzy z 50 na 30 minut.

Podle ředitelů oslovených ČTK je to ale nesmysl, protože děti i kantoři by prý nestíhali přebíhat mezi učebnami a ve školních jídelnách by nastal chaos.

Za "komický" a "nesmyslný" označil návrh na zkrácení přestávek senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek. Podle něj jsou takové plány výrazem bezradnosti ministra Dobeše.

"Nešlo o striktní nařízení, ale možnost. Ministerstvo chtělo vyjít vstříc malým školám, které žádaly o úpravu délky přestávek z důvodu dojíždění dětí. V některých oblastech je totiž horší dopravní obslužnost, a je v zájmu dětí, aby si ředitel mohl zkrácením přestávek upravit délku vyučování tak, aby žáci na spoj dlouho nečekali," vysvětlila pro IHNED.cz ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství Kateřina Savičová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist