Technické vysoké školy a podniky chtějí, aby byla matematika povinnou součástí státních maturit. Fórum firem a osmi škol také podporuje zavedení školného na vysokých školách a financování výzkumu podle využití v praxi. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se tento týden zástupci škol a podniků také shodli na tom, že by absolventi měli být lépe připraveni na praxi.

"Jsem zastáncem státních maturit a povinné matematiky. Je to jediný způsob, jak zastavit pokles matematického vzdělání," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. V chystaných státních maturitách jsou povinné jen čeština a cizí jazyk, matematika je volitelná.
Ani absolventi vysokých škol však nejsou podle podnikatelů dostatečně připraveni na výkon práce. To prý může zlepšit reforma vysokých škol, v níž ministerstvo školství plánuje užší spolupráci škol a regionálních firem. S tím však nesouhlasí zejména humanitní obory, které prý nemají takovou šanci spolupracovat s průmyslem.

Rektoři jsou pro snížení dotací Akademii věd

Podnikatelé a rektoři osmi škol podpořili také reformu financování vědy a výzkumu tak, jak ji navrhuje vládní Rada pro výzkum a vývoj. Podle tohoto návrhu by měly v budoucnu výrazně klesnout dotace pro Akademii věd, víc peněz by naopak měla dostat Grantová agentura a nově vznikající Technologická agentura.

Finance na výzkum by měly být nově rozdělovány podle toho, jak bude daný objev využitelný v praxi. Nový systém přinese víc peněz i na výzkum realizovaný na vysokých školách. Někteří akademici se však bouří, že bádání nejde posuzovat podle tržních kritérií. Státní peníze prý tak skončí v soukromých firmách.


DEBATOVALI JSTE 

Měla by být maturita z matematiky povinná? Nebo by to pro humanitně zaměřené studenty znamenalo zbytečnou přítěž? Napište nám svůj názor.


palec-zeleny-48-48.jpgLUP

Určitě...aby si byli lidi schopní spočítat co bude stát 13. důchod, kolik bude stát zvýšení podpory v nezaměstnanosti a kolik nás bude stát splácení státního dluhu...


palec-cerveny-48-48.jpgFilip Pokorný, Frýdlant

Neměla by být povinná, je to nesmysl a zbytečná komplikace. Osobně jsem si jist, že bych maturitu z matematiky neudělal a tudíž bych ji neměl a byl bych nějaký dělník. Maturoval jsem dle školních schémat a maturitu mám a dnes jsem na vysoké škole s oborem aplikované geografie. Je snad v našem zájmu, aby studenti technických oborů museli maturovat povinně z filosofie?


palec-zeleny-48-48.jpgMartin

Ano měla by být. Když se člověk podívá jakou úroveň mají dnešní maturity, tak je jednomu až smutno.


horal1966 praha 10

palec-cerveny-48-48.jpgMatematika by mala byť povinná a skúšaná rovnako pre všetkých len za predpokladu,že sa v školstve nastaví rovnaký počet hodín matematiky na všetkých typoch stredných škôl!!Predsa nemôžete vykonať rovnakú skúšku z matematiky(štátna skúška) pre gymnazistov a žiakov zdravotných,hotelových škôl,kde majú matematiku v obmedzenom množstve!To bude veľmi nespravodlivé.

 


palec-cerveny-48-48.jpgLojza Ocasek, Pariz

Nejsem si vubec jisty, jestli je vhodne cokoli ve vzdelani vynucovat. Kazdy ma naprosto jine zajmy a nutit nekoho studovat matematiku je stejne "znasilneni" jako pro jine cist povinne Babicku. Osobne bych uvital od lidi ze zminenych firem, aby predvedli nejakou cilenou motivaci pro studenty, nez prosazovat takoveto lobby "zakonem". Tuto cestu koneckoncu moje generace uz dobre zna a vsichni vedi kam to vedlo.


palec-zeleny-48-48.jpgKatka ,Praha

Rozhodně, patří k základním gramotnostem a že Češi mají mezery v logice i v počtech, je úplně patrné z toho, co se teď děje.
 

 


palec-cerveny-48-48.jpgMartin Praha

Maturita z Matematiky povinná být nemusí, jelikož ne každý má zájem studovat přírodovědecké obory, ale na oplátku nesmí být povinná maturita z Literatury (netýká se Českého Jazyka), protože ne každý má zájem studovat obory humanitní. 

palec-zeleny-48-48.jpgBobo E, Praha

Osobně bych byl pro povinnou matematiku při maturitě. Jistě je do života hodnotnější, než předmět "dějiny české a světové literatury", který se u maturity maskuje pod názvem "Český jazyk" a který je o tom, jak dobře je kdo schopný se nabiflovat encyklopedická data.

Neříkám, že by každý maturant by měl být schopen perfektně integrovat a řešit goniometrické rovnice, ale umět počítat se zlomky, procenty, používat trojčlenku, umět spočítat obvod/obsah základních těles by mělo patřit k základním dovednostem. Určitě je to praktičtější, než umět zpaměti vyjmenovat všechny romány od Steinbecka či všechny básnické sbírky od Nezvala. 


palec-zeleny-48-48.jpgPavel Praha

Povinnou matematiku a cizí jazyk.

Češtinu zcela odstranit, protože gramatiku snad maturant ovládá, dějiny literatury mu v životě k ničemu nebudou a sloh je přirozenou součástí ostatních oborů, kde je třeba prezentovat výsledky.

Spoluprací škol a firem budou poškozeny humanitní obory. A to je dobře: obvykle vychovávají jen jedince zcela závislé na veřejných penězích. Humanitní obory, které si na sebe nevydělají, slouží jen jako koníček. Zaslouží si podporu, ale jen minimální. 


palec-cerveny-48-48.jpgIng. Richard Keler, Ph.D., Olomouc

Povinná maturita z matematiky je nesmysl. Proč by si student měl kazit průměr špatnými známkami z matematiky, když může maturovat z jiného předmětu, ve kterém exceluje? Mám nejvyšší vzdělání technického směru, ale z matematiky jsem s radostí nematuroval. Až na VŠ jsem se stejně musel vše naučit sám.

A pro ty, kteří nejdou na VŠ je to už dvojnásobný nesmysl. V běžném životě nederivujete ani nedělíte polynom polynomem. To už v tom případě by bylo mnohem přínosnější maturovat z fyziky, protože ta reprezentuje všechny denodenní děje, které se odehrávají kolem nás. 


Jakub V. Praha
palec-zeleny-48-48.jpg
Myslím, že by maturita z matematiky měla být povinná. A to nejen kvuli větším nárokům na matematické znalosti v každodenním životě (hypotéky, leasingy, dotace - finanční a bankovní služby obecně, rozvoj a nároky na zaměstnance v oblasti IT),  ale zejména proto, že rozvíjí logické myšlení. A toho je v naší společnosti, která se po revoluci rozběhla hlavně humanitním směrem, čím dál tím větší nedostatek.

Holt myšlení (matematika, fyzika a pod.) bolí a studentí utíkají k snažším, humanitním předmětům které se stačí nabiflovat.. 


palec-zeleny-48-48.jpgViktor, Liberec

ANO, určitě patří k běžnému vzděláni ovládat matematiku minimálně na úrovni matematiky střední školy, dle mého je důležitější a pro běžný život použitelnější než cizí jazyk. 
palec-zeleny-48-48.jpgzajda, Kladno

Povinná - ano, ano , ano.
Proč by měla být matematika pro humanitně zaměřené studenty přítěží? Diskutuje zde někdo o tom, zda je maturita z českého a cizího jazyka zbytečnou přítěží pro přírodovědně zaměřené studenty? Nikoho to ani nenanpadne, ale obráceně je stížností přehršel.

palec-cerveny-48-48.jpgMartin, Praha

NE, rozhodne by to povinna zkouska byt nemela. Snadno si lze predstavit, jak by pak vypadala vyuka matematiky. Dokola by se do zaku tlacilo nekolik prikladu, ktere se obevuji u maturity. Podobne se dnes uci Cj, kdo potrebuje vedet spisovatele v cechach v 18. stoleti? Nikdo, uci se to jen pro fakt potreby u maturity.

Je potreba nechat na zacich a jejich rodicich, aby vybrali, co se maji deti ucit.

uspesny absolvent CVUT ~ i tam matematika stoji za nic :)


palec-cerveny-48-48.jpgTomáš, Praha

Rozhodně NE. Maturita by se měla dělit na maturitu přírodovědnou a humanitní. Na humanitní části by mohla být pouze volitelná. Takový názor člověka, pro kterého je matematika koníčkem.

 


palec-zeleny-48-48.jpgMartin Lanzendorfer, Ricany

Matematika je nutnou soucasti i humanitniho vzdelani, rozhodne nejde jen o "technicky" obor a i z ramce "prirodovednych" oboru presahuje do humanitniho zakladu. Otazkou vsak je, co ma maturita z matematiky obsahovat! Podle mne ma prirodovedne ci technicky zamereny maturant mit znalost matematiky vetsi nez jen takovou, jaka je nutna k maturite; stejne jako ma dnesni humanitne zamereny maturant dukladnejsi znalosti napr. ceske literatury nez budouci student techniky, prestoze i ten technik ma maturitu z cestiny.

Maturitu tedy urcite ano, ovsem ve forme dukladnych znalosti zakladu, neni treba sirokych znalosti ani obtiznych uloh.

palec-zeleny-48-48.jpgJirka, Lliberec

Ano, mela by byt povinna. Je to jeden z mala (neli jediny) predmetu ktery rozviji logicke mysleni. Urcite by to chtelo zmenit i trochu zpusob vyuky matematiky, pac to nejsou jen pocty jak se to nyni prezentuje. Stat detem vzdelani plati a je v jeho zajmu aby mel vice technicky zamerenych a vzdelanych lidi, kteri jsou potom schopni jit dale na technicke vysoke skoly. Dale by se mela zmenit i maturita z cestiny, ktera je v dnesni podobe knicemu.

palec-cerveny-48-48.jpgMilan, Frýdek-Místek

S matematikou nemám pražádné problémy ale jsem schopen pochopit, že existují lidé, kterým to prostě matematicky nemyslí, avšak jsou vynikající v jiných oborech.

 


palec-cerveny-48-48.jpgLagarto, Mělník

Vzdy jsem by pro, ale nyni rikam NE. Znam spoustu sikovnych a chytrych lidi, kteri by neudelali maturitu a pritom maji vystudovanou VS humanitniho ci umeleckeho smeru.

Co by ale melo existovat je to, ze maturita by nemela byt stejna pro vsechny. Jiz z nazvu ale musi byt jasne jaky typ maturity kdo delal. Osobne navrhuji prave technickou (s matematikou) maturitu, umeleckou (pro pokracovani na AMU, AVU, DAMU, FAMU, apod.), humanitni a mozna i ekonomickou. Ta ekonomicka by asi sla spojit na technicko-ekonomickou, ale to je na diskusi. Matika pro ekonoma je neco jineho nez pro fyzika... :-)


Související