Středoškoláci, kteří protestovali proti státním maturitám, mohou slavit. Poslanci ve středu schválili již v prvním čtení novelu školského zákona, podle které budou letošní maturanti skládat zkoušku dospělosti podle stávajících pravidel. Státní zkouška by tak poprvé měla proběhnout nejdříve v roce 2011, týkat se bude studentů, kteří v září nastoupili do třetích ročníků.

Návrh předložila ODS, podpořila ji také ČSSD. Proti odkladu byli zelení a lidovci. Státní maturity zavedl školský zákon již před pěti lety. Dodnes ale nebyly uvedeny do praxe, odkládaly se kvůli údajné nepřipravenosti.

Odklad státních maturit prosazoval předseda sněmovního školského výboru Walter Bartoš (ODS). Tvrdí, že školy na jejich spuštění nejsou připraveny. Původně navrhoval jejich odložení o dva roky, na konci srpna ale vládě předložil jinou novelu, která by je měla odložit pouze o rok. "Změnil jsem to, abych našel politický konsenzus," prohlásil tento týden Bartoš.

Liška: Je to smrt státních maturit 

Na odpor se postavila například ministryně školství Miroslava Kopicová, ale i bývalý šéf resortu Ondřej Liška. "Pokud dojde k odkladu maturit o dva roky, bude to znamenat jejich smrt, protože už je nebudeme moct financovat z evropských fondů. Odklad o rok je vzkaz, že na maturity již rezignujeme," řekl v rozpravě před konečným hlasováním Liška.

Proti odkladu hlasovala i místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Dlouhodobě projekt státních maturit obhajuje, o připravenosti a správnosti maturit se snažila přesvědčit také nespokojené studenty na nedávných protestech. Těch se v červnu účastnily tisíce mladých lidí.

Odklad chtělo až 95 procent studentů 

Pro odklad státních maturit je podle srpnového průzkumu agentury STEM/MARK až 95 procent studentů a zhruba polovina učitelů a ředitelů středních škol. Průzkum, je však pouze orientační, agentura zkoumala spíš jednotlivé názory příznivců a odpůrců maturit.

Zastánci odkladu upozorňovali, že ačkoliv měly nové maturity odstartovat už za několik měsíců, dosud o nich neměli moc informací. "Maturitní vyhláška vyšla až 10. června 2009, takže do té doby neexistoval prováděcí předpis k novým maturitám," uvedl třeba učitel na gymnáziu a jeden z respondentů výzkumu.

"Jednou se to spustit musí a problémy se zavedením budou vždycky, budou se muset postupně vychytat," myslí si naopak pedagog ze střední odborné školy. Výzkum provedla agentura STEM/MARK v srpnu na vzorku 49 studentů, učitelů a ředitelů. 

Klaus: Státní maturity jsou zbytečné 

Prezident Václav Klaus při příležitosti zahájení nového školního roku projekt státních maturit kritizoval. Označil je za zbytečné. "Je potřeba důvěřovat středním školám a jejich ředitelům a nepotlačovat je," soudí. 

Jednotné zkoušky by podle jejich zastánců měly hlavně sjednotit úroveň středních škol a určit minimální požadavky na maturanta.

Související