Před 50 lety předvedla věda jeden z největších triumfů 20. století. Dostala člověka na Měsíc. Velitel výpravy Apollo 11 Neil Armstrong tehdy v telefonním rozhovoru s prezidentem USA Richardem Nixonem řekl: "Na této misi zastupuji … lidi poháněné zvídavostí, lidi, kteří mají představu o své budoucnosti."

Padesát let poté má věda o naší budoucnosti představu o dost přesnější. A jsou to neradostné zprávy o tom, jak lidstvo změnilo klima a destabilizovalo své podmínky pro přežití. Přestože se k problematice vyjadřují především akademici opírající se o exaktní data, veřejná debata je plná nesmyslů, které popírají současný stav poznání. Tady jsou ty hlavní.

1. Globální oteplování neexistuje

Bývalý prezident Václav Klaus ještě v roce 2017 na předvolebním mítinku německé protiimigrační Alternativy pro Německo mluvil o "evidentní a dobře zdokumentované 'klimatické pauze' (18 let prý nedošlo k žádnému zvýšení globálních teplot)". Ve skutečnosti měření všech velkých institucí ve světě potvrzují, že se povrch Země prudce otepluje – na snímku vidíte hodnoty vztažené k průměru let 1951–1980, jak je sesbírala NASA

Článek již není odemčený!

Váš známý vám umožnil přečíst si článek zdarma, ale uplynula doba, po kterou je článek odemčený.

Pro neomezený přístup ke všem článkům na našem webu si můžete zakoupit předplatné za 40 Kč.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se