Česká armáda bude v následujících letech potřebovat posílit asi o 7500 vojáků. Souvisí to se změnami v bezpečnostní situaci ve světě. Podle náčelníka generálního štábu armády Karla Řehky je tak třeba přemýšlet i o budoucím zaměření armády, která byla dosud stavěna hlavně jako expediční. Řekl to ve středu při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci při příležitost 26 let od vstupu Česka do NATO.
Armádě přitom už dnes chybí lidé. „Děláme vše, co můžeme, v rámci stávajícího systému a snažíme se odstranit problémy na naší straně. Pravda ale je, že na nové cíle budeme potřebovat asi o 7500 lidí více. To znamená, že při současné naplněnosti se musí armáda posílit asi o 14 tisíc lidí, což je téměř 60 procent současných hodnot,“ uvedl Řehka. „A je otázka, jestli při současném modelu armády, která byla budovaná na expediční operace, a ne na přímý konflikt vysoké intenzity a kolektivní obranu, je to možné a jestli nebude třeba systém nějak měnit. Ale na tom musí být společenský a politický konsenzus,“ dodal Řehka s tím, že jde o rozhodnutí na delší dobu.
Zrušení superhrubé mzdy nebo zdanění tichého vína. Ekonomové navrhují, jak zaplatit zvýšení výdajů na obranu. Co dalšího?
K začátku loňského roku čítal resort obrany 27 826 vojáků z povolání a 4266 členů aktivních záloh. V samotné armádě je ale podle dřívějšího Řehkova vyjádření asi 24 tisíc vojáků. Podle plánů by do roku 2030 chtěla mít armáda 30 tisíc vojáků z povolání a 10 tisíc příslušníků aktivní zálohy. Nové alianční cíle výstavby schopností podle Řehky navíc ukazují potřebu až 37 500 vojáků pro naplnění potřeb kolektivního odstrašení a obrany.
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a Řehka opakovaně poukazují na to, že se nábory nedaří. Aby armáda dosáhla cílů ze strategických plánů, musel by podle dřívějšího Řehkova vyjádření být čistý přírůstek 1200 vojáků ročně, loni byl sedm desítek lidí.
Ministryně dnes v Žatci uvedla, že nižší zájem o vstup do armády se projevuje ve všech evropských zemích, které jsou v NATO. Jedním z důvodů je ale i agrese Ruska na Ukrajině. Jak dnes řekla, i lidé, kteří dříve o vstupu do armády přemýšleli, tak dnes váhají, protože reálně hrozí jejich nasazení.
Jak zopakoval premiér Fiala, i Česko čekají změny kvůli měnící se globální politické situaci a bude se muset, tak jako ostatní země Evropské unie, daleko víc spolehnout samo na sebe. Podle Fialy vláda už rozhodla o postupném navyšování výdajů na obranu, které se mají zvednout do pěti let na tři procenta HDP. Jak ale Fiala uvedl, nemusí to být konečný stav a možná se ukáže, že bude potřeba obranu Evropy posílit ještě víc, řekl dnes v Žatci.
Stejně jako ministryně obrany ujistil, že Česká republika je schopná navýšení peněz na obranu využít efektivně. Mimo jiné dnes šéfka resortu zmínila, že se v minulosti ukázalo, že postupné nákupy techniky nejsou efektivní pro navazující servis a výhodnější je koupit stejný typ techniky ve větším množství.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist