Na více než dvě hodiny zablokoval předseda opozičního hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš páteční jednání Sněmovny. Neúspěšně navrhoval projednat psychický stav předsedy vlády a ODS Petra Fialy. Zdůvodnil to obavami občanů o Fialovo duševní zdraví kvůli jeho výrokům z poslední doby, mimo jiné o zvýšení českých platů na úroveň německých během pěti let. Ministři na protest proti Babišovým invektivám opakovaně opustili jednací sál a schůze i projev Babiše musely být kvůli tomu na zhruba 25 minut přerušeny.
Po Babišově kontroverzním projevu se místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti) pokusila prosadit, aby Sněmovna začátkem prosince projednala změnu pravidel svého jednání, která by měla omezit obstrukce. Její návrh však neprošel. Richterová následně kritizovala Babišovo vystoupení. „Tohle není demokracie, ale cochcárna,“ komentovala situaci.
Babiš chtěl podle informací ČTK z koaličního tábora obstrukčním projevem zabránit schvalování novely o dalším prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí, neboť v ní chce koalice zavést nový trestný čin nepřípustné spolupráce s cizí mocností. Podle koaličního tábora chtěl také oddálit schvalování energetické novely, kterou chce vládní tábor snížit podporu obnovitelných zdrojů energie
Poslanci koalice přerušovali Babišovo vystoupení nesouhlasným bušením do lavic, zazněl i výkřik „fuj“. Místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO) jako předsedající schůze v rámci sjednávání pořádku vybídl svého šéfa k tomu, aby se zdržel psychiatrických hodnocení. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS) poté na protest odešli z pléna sněmovny. Novinářům řekli, že nelze akceptovat Babišův proud urážek.
Čeští politici se opět ztrapnili s angličtinou. A proč nám vládnou zaškrtávači?
Jurečka prohlásil, že poslanci se v pátek měli zabývat řadou důležitých zákonů, ale šéf opozičního hnutí ANO se ani po půlhodině řeči nedostal k návrhu na úpravu programu. „Nebývale urážel premiéra způsobem, kdy útočil na jeho duševní zdraví,“ shrnul Jurečka důvody odchodu ministrů. Sněmovna se podle něj stala kolbištěm, kde je vyhrocená atmosféra bez elementární slušnosti.
Kupka později sdílel své rozhořčení i na sociální síti X. „Projev Andreje Babiše byla směska nechutných osobních urážek a lživých výroků. Kdyby vše, co říká, byla pravda, Česko by bylo dávno v plamenech. Akorát, že není."
„Premiér by si měl odpočinout a přestat vykládat nesmysly,“ doporučoval Babiš svému nástupci v čele vlády. Zdůvodnil to i jeho výroky o tom, že chce vyhrát příští sněmovní volby a získat v nich 30 procent hlasů. Podpora ODS je podle volebních průzkumů nyní zhruba desetinová, zatímco ANO má šanci získat třetinu voličských hlasů.
Pozastavoval se nad Fialovým slibem německých nebo rakouských mezd, pokud bude moci vládnout i v dalším volebním období. „Kdo těmto lžím ještě věří?“ tázal se Babiš. Pokud by české platy měly dohnat německé, české mzdy by musely podle něho růst o čtvrtinu ročně, přičemž v posledních letech se rozdíl mezi nimi zvyšoval. „Nerozumím tomu, co nám pan premiér tady vykládá, a proto máme všichni strach o něj,“ poznamenal s tím, že i Česko je v ohrožení.
Babiš obsáhle opakovaně kritizoval vládu za návrh na zvýšení platů ústavních činitelů a další kroky. Obvinil kabinet z vydírání, že pokud parlament neschválí zvýšení o zhruba sedm procent, nárůst bude od příštího roku dvojnásobný. Kabinet podle něho začal věc řešit pozdě kvůli podzimním krajským a senátním volbám, i když Ústavní soud zasáhl do platového zákona kvůli soudcovským platům už v květnu. Podle Babiše by měla koalice podpořit opoziční návrhy na zmrazení platů politiků.
Jednání sněmovny i Babišův projev musely být po zhruba 40 minutách přerušeny kvůli tomu, že v jednacím sále chyběl zástupce vlády. Babiš, který slíbil obsáhlý projev, neuspěl s námitkou, že mu zástupce vlády nechybí, neboť mluví k občanům. Podle Juchelky ale sněmovna musí dodržet podmínku stanovenou zákonem o jednacím řádu dolní parlamentní komory. Vedení Poslanecké sněmovny nyní jedná o dalším postupu.
Andrej Babiš po desáté hodině pokračoval ve svém zatím více než hodinovém projevu, když se ve vládních lavicích vystřídali Fiala a další členové jeho kabinetu. Vytýkal vládě ceny potravin nebo bytů, postup úřadů práce, obviňoval ji ze lží a pokrytectví a stěžoval si na absenci médií. Prohlásil také, že dálnice se v Česku staví proto, že to v roce 2015 zadal tehdejšímu ministru dopravy Danielu Ťokovi (ANO).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist